В #Кой се прицелва Законът на Пеевски?
Законопроектът за медиите на Делян Пеевски, който мина днес на първо четене в парламента, на пръв поглед цели осветляване на медийната собственост. Повечето заглавия на информациите по темата казват точно това. Текстовете в закона, срещу които се обявиха единствено депутатите от БСП, предвиждат всички собственици на печатни медии да декларират информация "за всяко получено финансиране в предходната календарна година, неговия размер и основание, както и данни за лицето, предоставило финансирането". Уловката, всъщност, е в последващото уточнение, че за "финансиране" се смята всяко безвъзмездно получаване на парични средства, независимо от използваната правна форма, извън приходите от обичайната дейност на доставчика на медийни услуги.
Тази формулировка препраща към печатните издания, които получават грантово финансиране. Именно с тези сайтове и вестници Делян Пеевски води война от години и не веднъж ги е обвинявал, че го клеветят, нападат и произвеждат фалшиви новини.
Очаквано при обсъждането на законопректа самият Пеевски не бе в пленарна зала. Колегата му от ДПС Йордан Цонев обаче не пести сили да излъска имиджа му и да го обяви за радетел за медийна свобода и прозрачност. Той дори обясни как новият закон ще спре производството на фалшиви новини.
Неприемането на този законопроект обслужва всички тези, които произвеждат фалшиви новини, обслужва техните клевети да стават истина в българското общество, обяви от парламентарната трибуна Цонев. И добави, че нямало нито едно доказателство, че твърденията срещу Делян Пеевски са истина.
Към опитите да брани честта на Пеевски и на закона се включи и Волен Сидеров. Лидерът на "Атака" определи законопроекта като "нещо добро за здравето на обществото". Той също не видя никакъв проблем в това, че медийният монополист Делян Пеевски е един от вносителите на закона.
В същото време никой не коментира факта, че законопроектът бе внесен за обсъждане в пленарна зала, без да е минал през ресорните парламентарни комисии. ДПС се възползваха от възможността, която им дава Правилникът на НС, всяка първа сряда на месеца опозицията да внася свой законопроект като първа точка от дневния ред.