22 Февруари 2026неделя08:14 ч.

В Хонконг прилагат Майдана от Киев

/ брой: 201

автор:Дума

visibility 815

Протестиращите в Хонконг за пореден път окупираха улиците на автономния мегаполис в нарушение на забраната срещу масовите събирания. Този път полицията използва оцветена в синьо вода за разпръскването им. Тя съдържа трудно отмиваща се боя, което ще позволи на властите да идентифицира участниците в неразрешеното шествие.

Междувременно китайският посланик в Москва Чжан Ханхуей разкри, че на акциите  в Хонконг са се появили "украински инструктори", а самите демонстранти не крият, че опитът на Майдана ги вдъхновява, съобщи в. "Взгляд". Изданието припомня, че Пекин и китайските медии вече писаха за намеса отвън в Хонконг и това би могло да се възприеме като партийна пропаганда, ако в края на септември американското сп. "Тайм" не публикува статия, озаглавена "Лятото на протестите в Хонконг черпи вдъхновение от украинската огнена зима". Има се пред вид документалният филм "Зима в огъня" на американския режисьор от съветски произход Евгени Афинеевски. Той самият разпространи открито писмо в подкрепа на активистите от Хонконг. През септември филмът му бе показана на 40 места в Хонконг. "Филмът мотивира да не отстъпваме", заяви Исаак Ченг, бивш лидер на партията "Демосист", която иска независимост от Пекин. "Протестите в Украйна много си приличат с нашата ситуация: те започнаха мирно, а след това ставаха все по-радикални", добави Ханс, 23-годишният организатор на прожекциите в Хонконг. Много други като него смятат Майдана за добър пример. В социалните мрежи други активисти признават, че Майданът ги вдъхновява "да продължат и усъвършенстват своята борба за свобода". Мнозина критици оценяват филма като практическо пособие за "цветна революция".  

Експерти коментират през "Взгляд", че започналата мирно протестната вълна в Хонконг постепенно се радикализира и става все по-войнствена, както бе и при Майдана.

Повод за протестите бе законопроектът за екстрадиция в Китай, под техен натиск властта в града оттегли законопроекта, но протестите не само че не спряха, а и се засилиха. Това дава основание да се говори, че става дума за опит за "цветна революция".    

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 3200

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 4631

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 3897

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 4256

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 2817

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 4695

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 4509

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 4434

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 4941

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 3549

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ