В ЕС ни притискат за "златните паспорти"
Борел иска по-малко конфликтни отношения с Русия, но и подкрепа за хора като Навални
/ брой: 178
ЕС трябва да настоява България и Малта да се откажат от своите режими за издаване на "златни паспорти". Това се казва в препоръчителен доклад на Европарламента за политическите отношения между ЕС и Русия, цитиран от БНР. Документът бе обсъден в пленарната зала в Страсбург и е адресиран до Съвета на ЕС, Еврокомисията и върховния представител по въпросите на външните работи Жозеп Борел. Той бе обсъден в пленарната зала в Страсбург. От 2014 г. страната ни е разрешила на 981 лица от държави извън ЕС на инвестират у нас, въз основа на това им е разрешено постоянно пребиваване и българско гражданство, предаде "Дойче веле". Най-много са лицата от Китай, Русия и Близкия изток.
В доклада се казва още, че ЕС и страните-членки следва да преразгледат проектите си за инвестиции и за икономическо сътрудничество като "Северен поток 2" и атомните централи на "Росатом". В него се настоява за повече усилия, чрез които да се ограничат стратегическите инвестиции на Кремъл.
"Русия е най-големият съсед на ЕС и важен глобален играч. Той няма да изчезне или да се промени за една нощ", изтъкна на свой ред Борел и предложи да се проучи възможността за постепенно промяна на отношенията, за да се направят по-предвидими и стабилни. Той призна, че Москва играе конструктивна роля по спора за иранската ядрена програма. В същото време той твърди, че Русия би искала да "раздели страните от Европейския съюз". Така че трябва да останем единни", добави Борел. "Трябва не само да се стремим към по-малко конфликтни отношения с Русия, но и да подкрепяме хора като Навални." "Бих искал да помисля за подновяване на партньорството с Русия, но днес това е далечна перспектива", отбеляза той.
"Напълно невероятна логика", отвърна руският външен министър Сергей Лавров от таджикската столица Душанбе, където участва в заседания на Организацията на Договора за колективна сигурност (ОДКБ). "Защото не ние, а Европейският съюз унищожи цялата архитектура на отношенията, която съществуваше между нас и Брюксел. Всичко бе разтурено от ЕС. Разбира се, в такава ситуацията, когато той не желае нищо да възстановява, ние няма да седим и чакаме, докато някой при тях си промени вкуса. Ще общуваме с онези, които са готови за това", поясни.
"Вчера ръководителят на външната политика на Европейския съюз Жозеп Борел произнесе реч и бе цитиран в медиите, че "трябва да говорим с Русия с един глас, Русия не иска да говори с Европейския съюз, но иска да говори с отделни страни-членки, а ние е необходимо да гарантираме, че всички държави-членки изискват от Русия да говори само с Европейския съюз", каза министърът пред репортери. "Ако следвате тази логика, никой не трябва сам да решава за отношенията си с Русия, а само чрез Европейския съюз. Това може да е намек, че в Брюксел някои хора искат да наложат на всички останали линията на агресивно малцинство по отношение на "Северен поток 2", коментира първият руски дипломат.
Сергей Лавров се спря и на отношенията с блока НАТО, в който почти всички страни влизат и в ЕС: "Готови сме да говорим, но да говорим професионално, а не в такива емоционални, полуистерични тонове", каза Лавров.