26 Юни 2024сряда12:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

В Египет всички критикуват ЕС

Призивът на Катрин Аштън за диалог между привържениците и противниците на сваления президент Мохамед Морси бе посрещнат в страната с протести и от двата лагера

/ брой: 165

автор:Дума

visibility 24

Египетските "Мюсюлмански братя" отправиха остра критика към ЕС, че организацията не е осъдила военния преврат, с който от власт беше свален президентът-ислямист Мохамед Морси.
Това стана по време на среща в Кайро на върховния представител на ЕС за външната политика и сигурността Катрин Аштън с привърженици на бившия държавен глава, сред които бяха бившият премиер Хишам Кандил и представители на Партията на свободата и справедливостта (ПСС), която е политическо крило на "Мюсюлмански братя". Аштън е апелирала по време на разговора Морси да бъде освободен. По този повод представителката на ЕС заяви пред Би Би Си, че е обсъдила с преходното правителство възможността ЕС да окаже помощ при произвеждането на избори, включително за набюдаване на изборите. Призивът за диалог обаче беше посрещнат с протести в Кайро - както от поддръжници, така и от опоненти на Морси, продължили до ранните часове на вчерашния ден. 
"Делегацията на ПСС изрази изненадата и разочарованието си от официалната позиция на ЕС, в която не беше осъден военният преврат, който отне на египетския народ правата му да избира своя президент, парламент и да определя конституцията на страната", се казва в комюнике на партията за медиите.
Новата власт беше заклеймена от Мюсюлманското братство като незаконна, а основната салафистка партия Ал Нур се отказа от участие в новото управление на страната.
В Египет Аштън се срещна също така с представители на новата власт и на Тамарод - движението, протестите на чиито привърженици доведоха до намесата на армията и свалянето на Морси от власт. Представителката на Брюксел изрази желанието на ЕС Египет да поеме по пътя на бърза и неотклонна демократизация с участието на всички политически сили. Тя изрази съжалението си, че не може да се срещне лично със сваления на 3 юли Морси и се присъедини към призивите, вкл. от страна на САЩ и Германия, той да бъде освободен.
Припомняме, че ЕС, макар и вяло, коментира на няколко пъти промените в Египет и призова за сдържаност и национално помирение, припомня Франс прес.
Междувременно Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган отново се спря на ситуацията в Египет и повтори своята основна теза, че признава единствено сваления от власт от военните Мохамед Морси, който е законно избран, съобщи телевизионният канал Ен Ти Ви. Ердоган подчерта, че тази негова позиция произхожда от уважението му към египетския народ с думите: "Ако Мохамед ел Барадей беше избран за президент на Египет, сега щях за него да използвам тези изрази; но той изостана с 1,5% от гласовете, Мохамед Морси получи 52% и стана президент". Турският премиер оповести, че е отхвърлил искането за директни контакти с новата власт в Египет след военния преврат и е отговорил на писмото от вицепрезидента Мохамед ел Барадей, че не може да се среща с него, защото той е назначен, а не легитимно избран, посочи още телевизионният канал Ен Ти Ви.
Подобна, макар и значително по-мека, бе и реакцията на турския външен министър Ахмед Давутоглу в Баку, според когото единственото искане на Анкара е да се изпълнява волята на народа и да се установи демокрация в Египет, предаде агенция Тренд. Той добави, че на власт в Египет трябва да са избраниците на народа, но подчерта, че "Анкара няма да разваля отношенията си с Кайро, и пример за това е, че оказваната финансова помощ от Турция за Египет ще продължи и занапред".

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 213

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 192

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 193

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 467

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 210

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 176

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 191

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ