18 Юли 2025петък22:23 ч.

В Брюксел търсят компромис с Кипър

Отношенията с Унгария и Полша също са сред трудните теми на започналия Европейски съвет

/ брой: 187

автор:Дума

visibility 1119

Позицията на Кипър за санкциите срещу Беларус, а също отношението на Унгария и Полша към обвързването на икономическото възстановяване от пандемията с върховенството на закона са най-проблематичните въпроси на започналата в четвъртък двудневна среща на Европейския съвет. На нея ще бъдат обсъдени и Китай, случаят "Навални", конфликтът за Нагорни Карабах и Брекзит. 

"Очакваме, че тя (срещата на върха) ще бъде повратната точка за решението за санкции срещу властите в Беларус", заяви литовският президент Гитанас Науседа. 

Представителите на Кипър обаче са категорични, че Брюксел първо трябва да наложи санкции срещу Турция, за да й изпрати послание, че проучванията за петрол и газ край бреговете му са неприемливи. "Кипър разчита на ЕС и на своите партньори за солидарност. Конкретно отстояване на нашите общи ценности и интереси и прилагане на нашите собствени решения е от съществено значение", заяви кипърският външен министър Никос Христодулидис след среща с испанския си колега Аранча Гонсалес Лая. Кипърски служители цитират споразумението от август между външните министри на ЕС за одобряване на турските санкции и санкциите на Беларус заедно с аргумента, че и двете са от еднакво значение.

В ЕС има разнобой. Франция и Гърция подкрепят твърдо Кипър, докато Германия се стреми към диалог с Турция. Дипломати от ЕС казват, че решението може да включва обещание пред Кипър за строги санкции срещу Турция в бъдеще. "Идеята е да се заплаши Турция с ответни мерки, ако тя продължи със сондажите и други провокации в кипърски и гръцки води. Това цели да убеди Никозия да отмени ветото си върху санкциите на Беларус", каза друг дипломат от ЕС.

Вторият спорен въпрос е обвързаността между възстановяването на ЕС и принципите на правовата държава и върховенството на закона. Австрийският в. "Стандарт" твърди, че в навечерието на срещата Полша и Унгария са останали в изолация заради противопоставянето на тази връзка. Ако двете страни отхвърлят обвиненията от Брюксел срещу тях и наложат вето върху плана за възстановяване биха се простили с евросредствата. А те са най-големите получатели на пари от бюджета спрямо размера на страните им. 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ