26 Април 2024петък20:02 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ужас! Кърлеж!

Роят се дори край ауспуха на автомобила

/ брой: 104

автор:Аида Паникян

visibility 961

Със затоплянето на времето все повече хора търсят лекарска помощ заради ухапване от кърлеж. Това се случва и в градовете, въпреки че зелените площи се обработван още от април срещу кърлежи и гризачи. Както е известно, именно кърлежите са преносителите на ку-треска, марсилска треска, кримска хеморагична треска. Лаймската болест е една от най-разпространените предавана чрез ухапване от кърлежи инфекции в България. Между 20% и 30% от възрастните кърлежи са заразени с причинителите на заболяването.
Заразяването на човек става чрез ухапване от инфектиран кърлеж, по-рядко чрез смачкване с пръсти и попадане на съдържимото на кърлежа в окото. За предаване на инфекцията са необходими средно до 48 часа, поради което кърлежът трябва да бъде изваден колкото се може по-бързо.
Кърлежите обикновено нападат жертвите си сутрин и обичат да се впиват незабелязано в скрити места - задколенни ямки, под мишници, корем, гръб, окосмена част на главата.
Едва ли за някого са новост препоръките да бъдат избягвани районите с гъста растителност и висока влажност, които предлагат благоприятни условия за развитие на кърлежите. За разходка сред природата е добре да се използват отъпканите и лишени от буйна растителност места, както и да се носи облекло в светли цветове, с дълги ръкави и крачоли, пристегнато на китките и глезените. Използвайте репеленти, особено тези, специално разработени за кърлежи, но избягвайте използването на препарати, съдържащи DEET върху деца.
Според нови проучвания въглеродният диоксид привлича тези насекоми, поради което в населените места колониите им се съсредоточени в озеленени площи в близост до кръстовища, където се привлечени от ауспусите на автомобилите. Други проучвания сочат, че най-бързият начин (около 30 секунди) човек да бъде нападнат от кърлежи е да  се облегнете на дърво или да седне върху стар пън на места.


Как да се отървем възможно най-скоро от насекомото?

Няколко стъпки препоръчват от Академията на американските семейни лекари (American Academy of Family Physicians).

Правилно е:
- преди всичко почистете с антисептичен разтвор кожата си около мястото, където се е забил кърлежът. Желателно е да работите с ръкавици. Внимавайте обаче да не остържете кърлежа - той трябва да остане цял
- опитайте да хванете кърлежа колкото е възможно по-близо до главата му -  в самото начало на мястото, където се е впил в кожата. След това, без да се върти, внимателно го издърпайте навън с ръка или с пинцета с тъпи върхове
- след като огледате внимателно мястото, където е бил впит кърлежът, и видите, че няма остатъци от не, дезинфектирайте с йод, измийте ръцете си добре със сапун и топла вода. Понякога при изтеглянето кърлежът се скъсва и в кожата остава устния му апарат. Това увеличава вероятността за предаване на инфекцията, затова останалата от кърлежа част трябва да се отстрани хирургически. Ако се съмнявате, че части от животното са останали в тялото на човек, веднага потърсете лекарска помощ 
- самият кърлеж може да поставите в шишенце и да го занесете за изследване - така може да бъде установено дали е заразоносител и ако е, каква точно е заразата. Или да го унищожите, като го изгорите или изхвърлите в тоалетната. 
През следващите 30 дни след ухапването следете за зачервяване, оток, болка на мястото, където е бил кърлежът, както и за общото си състояние - - температура, ставни и мускулни болки, главоболие, обрив по тялото.

Погрешно е:
- на мястото, където е открит кърлежът, да се постави памук, напоен с мас или спирт и след като престои няколко часа, да се завърти кърлежът обратно на часовниковата стрелка
- да се обгори самото насекомо, докато е впито в човешкото тяло, защото при обгарянето кърлежът се стресира и плюе и така се увеличават шансовете за предаване на евентуална зараза
- кърлеж да се размачка, след като е изваден, защото пръски от съдържимото в насекомото може да попадат в очите на човек и той да се разболее без дори да е бил ухапан.

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 248

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 317

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 278

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 208

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 300

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 296

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 259

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 267

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ