19 Май 2024неделя08:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Устойчивостта на бактериите към антибиотици убива 700 хил. души годишно

В българските болници се изписват 3 пъти повече от тези лекарства, отколкото в други европейски държави

/ брой: 275

автор:Дума

visibility 189

Преди векове дори най-баналната бактериална инфекция можела да бъде смъртоносна, но от началото на 40-те години на ХХ в., когато на медицината вече е познат първият антибиотик - пеницилинът, тази заплаха била елиминирана. Но от края на ХХ в. бактериалните инфекции отново са заплаха, защото прекомерното и базразборно предписване и вземане на антибиотици направи бактериите устойчиви към тези медикаменти. Например антибиотикът не е ефективен при настинка, но през 50-те, 60-те, 70-те години хората пиеха тези лекарства, а неправилната им употреба с годините ги компрометира, а бактериите в човешкия организъм се научиха как да се приспособят към врага и да го заобикалят успешно. Колкото и да е странно, за да не кажем - непрофесионално, световната статистика сочи, че половината от антибиотиците се изписват за вирусни инфекции. В такъв случай те не само, че са безполезни, но и организмът привиква и при батериална инфекция те престават да действат. 
700 хил. души стават жертва на антибиотична резистентност всяка година в световен мащаб. По данни на The Review on Antimicrobial Resistance UK e възможно през 2050 г. броят на жертвите вследствие на инфекции с резистентни микроби да достигне 10 млн. души годишно, което е

повече от жертвите на рака

всяка година сега. Тези данни бяха оповестени на конференция в рамките на Световната седмица, посветена на отговорното прилагане на антибиотици и Европейския ден на антибиотиците, организирана от Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) в София. "България е на средноевропейско ниво по отношение на антибиотичната резистентност, но ситуацията може да се влоши заради продължаващите случаи на неправилна употреба на антибиотици и лоша хигиена в болниците. Тревожен е фактът, че повишената резистентност засяга както бактериите, причиняващи особено опасни инфекции като антракс и бруцелоза, появили се това лято у нас, така и причинителите на грип, хепатит и HIV", заяви националният консултант по микробиология професор д-р Тодор Кaнтарджиев. 
Антибиотичната резистентност е

една от най-големите заплахи за човешкото здраве

в наши дни и може да засегне хора от всякаква възраст навсякъде по света. Тя възниква по естествен път, но неправилната употреба на антибиотици при хора и животни може значително да ускори процеса. Все повече болести са трудно податливи на антибиотично лечение, тъй като използваните медикаменти са все по-неефективни.
По данни на НЦЗПБ у нас от антибиотиците близо

80% се прилагат в извънболничната помощ

но липсва контрол дали медикаментите се предписват правилно. В българските болници се изписват 3 пъти повече антибиотици, отколкото в развитите европейски държави и се наблюдава тенденция за увеличаване на резистентността.


Проучване на СЗО сочи, че...


Близо 64% от около 10 хил. души от 12 държави вярват, че антибиотиците повлияват върху инфекции, предизвикани от вируси.
Близо 1/3 (32%) от анкетираните смятат, че трябва да спрат приема на антибиотици, когато се чувстват по-добре, вместо да изчакат да свърши предписаният курс на лечение.
В действителност бактериите (не хората или животните) развиват механизми на резистентност към антибиотиците и разпространението на тези бактерии предизвиква трудни за лечение инфекции.
Почти половината (44%) от анкетираните мислят, че антибиотичната резистентност може да се прояви само при хората, които приемат антибиотици редовно. В действителност всеки, на всяка възраст, от всяка страна може да получи резистентност към антибиотици.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ