19 Април 2024петък17:24 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

СНИМКА: БНР

Уникална икона е изложена в църквата на село Долни Раковец

автор:Дума

visibility 230

Единствената оцеляла икона от старата църква „Св. Николай Чудотворец” в радомирското село Долни Раковец е изложена за поклонение на 14 и 15 август. Иконата е на Пресвета Богородица с Младенеца. Тя е собственост на храма, но се съхранява в Регионалния исторически музей в Перник1 информира БНР.

За шеста поредна година, по повод Успение Богородично, иконата е върната временно в църквата. Тя е изложена за поклонение на 14 и 15 август от 8 до 15 часа, каза Дафинка Станоева от Църковното настоятелство.

Тази икона е изписана от зограф Димитър през 1850 година, когато е изписвал и другите икони. По комунистическо време в двора на църквата имало училище. Викали са учениците и са им давали по една икона да носят в новата църква. Тези икони, които са занесени в новата църква, са изчезнали. Няма нито една икона. Това е единствената икона, останала от старата църква. Оригинална е”, каза Станоева.

Според преданието поклонниците оставят бележки със своите молби към Богородица в ниша на иконостаса. Няма сведения кога точно е построен храмът. Предполага се, че градежът е правен между XV и XVI век.

През 70-те години на миналия век църквата е обявена за паметник на културата с местно значение, а в наши дни, благодарение на родолюбиви българи, се извършва поетапна реставрация на храма, при която са открити уникални стенописи.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 380

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 305

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 298

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 238

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 304

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 274

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 296

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ