19 Май 2024неделя07:06 ч.

Уебър е №1 в Монако

/ брой: 121

visibility 25

Марк Уебър (Авл) спечели шеметното състезание за голямата награда на Монако. Пилотът на Ред Бул стартира първи и до края не сгреши, за да финишира за 1:46:06,557 часа по улиците на Монте Карло. Успехът на австралиеца е исторически, тъй като за първи път във Формула 1 първите 6 старта от сезона са спечелени от 6 различни състезатели. Втори в лудата битка успя да финишира Нико Розберг (Гер) с Мерсецес 643 хилядни от секундата, а 3-ти на подиума се качи Фернандо Алонсо (Исп) с Ферари на 947 хил. 70-ото издание на надпреварата донесе очакваните емоции, като имаше борба за челните позиции в края на дистанцията, много отпаднали състезатели, появи се кола за сигурност и заваля слаб дъжд.
Световният шампион Себастиан Фетел (Гер) с Ред Бул завърши 4-ти на 1,343 сек. Люис Хамилтън (Вбр) с Макларън финишира 5-и, а последен от "бързаците" бе Фелипе Маса. Бразилецът най-накрая показа, че всъщност кара Ферари и този път по никакъв начин не отстъпи на пилотите в челото. Малко по-назад, на 35 сек. след челната група, Пол ди Реста (Вбр, Форс Индия) пресече линията 7-и, а на секунда след него остана съотборникът му Нико Хюлкенберг (Гер). Топ 10 допълниха Кими Райконен (Фин, Лотус) и Бруно Сена (Браз, Уилямс).
Спечелилият полпозишън Михаел Шумахер (Гер, Мерцедес), който стартира 5-и, отпадна. 7-кратният световен шампион получи повреда в болида си и се прибра в бокса в 64-ата обиколка. Лошият уикенд за Пастор Малдонадо (Вен, Уилямс), който спечели миналия старт в Испания, продължи, след като отпадна в първата обиколка заради това, че беше повредил предницата си.
Следващото състезание е на пистата "Жил Вилньов" за Гран при на Канада на 10 юни.