Удължават с две седмици дистанционното обучение на гимназистите в София
Поне още две седмици учениците от 7 до 12 клас в София ще учат дистанционно. Заповедта на здравния министър бе за онлайн обучение до утре, 12 ноември. Дне обаче областният кризисен щаб за София взе решение поне още две седмици големите ученици да не се връщат в клас. Мярката важи и за висшите учебни заведения.
Ще продължат да бъдат затворени нощните заведения и ще бъдат дадени препоръки учениците от прогимназиален клас да минат на онлайн обучение, уточни още тя.
Много е вероятно за следващите две седмици много столични училища да пуснат и най-малките ученици да учат от вкъщи. Анкети сред родителите на начален етап вече са спуснати от ръководствата на няколко учебни заведения.
Анкета между учителите в страната показва, че голяма част от тях са на мнение, че за известен период от време целият образователен процес трябва да е дистанционен. 79,4 процента от анкетираните педагогически специалисти - учители и директори смятат, че цялата образователна система трябва да премине временно в електронно обучение от разстояние, а 76,8 процента смятат, че училищната среда е опасна за работа. Допитването е проведено от сивдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“. В анкетата са участвали 4270 учители и училищни директори.
В същото време над 70% от родителите предпочитат присъствено обучение. От синдикат „Образование“ обаче привеждат и мнението на учителите. В момента много трудно се създава организация за учебен процес, предвид многото болни и отсъстващи учители и директори. Много от учителите изпитват повишена предпазливост и са в болнични за една или две седмици. Много от работещите учители и директори, заместват свои отсъстващи колеги, което ги претоварва брутално, се посочва в позицията на синдиката.
Синдикатът "Образование" към КТ "Подкрепа" следи актуалната обстановка в образователните институции, наличието на болни, карантинирани и учители в отпуск. Ситуацията е сложна, специфична и различна за всяко училище и детска градина, също и за всяка община и област в България. Националният отраслов съвет не взе централно решение, като предприе диференцирания подход и остави всяко училище и всяка детска градина да предприема локални решения, заявяват от синдиката, с председател д-р Юлиян Петров.
В позицията му се посочва, че присъственото обучение е и ще си остане най-ефективната, и при редовна обществена и здравно-епидемиологична ситуация в страната това е единствената възможна алтернатива. Но от месеци положението в българското общество, в българското здравеопазване в образователната система, е по-скоро аварийно.