Учени ще ни покажат чудесата на светлината
/ брой: 15
По инициатива на ЮНЕСКО 2015-а е обявена за Международна година на светлината и светлинните технологии, съобщиха вчера физици от БАН и Софийския университет. В проекта участват 180 партньори от 85 страни, обобщи вчера акад. Александър Петров от БАН. Участието на България е под патронажа на президента Плевнелиев, а в Националния организационен комитет, оглавен от председателя на БАН акад. Стефан Воденичаров, влизат дейци на образованието и науката.
Две големи инициативи включва националната програма за събитието с общо 36 изяви през годината - по темите за оптиката и за приложните светлинни технологии. За първата тема координатор ще е проф. Иван Лалов от СУ, за втората - проф. Христо Василев. Инициативата цели да се популяризират най-модерните постижения в областта на светлината и приложението им в енергетиката, икономиката, образованието, здравеопазването и пр. Старт на националната програма ще бъде даден днес в БАН, а сред основните организатори на изявите са Съюзът на физиците и българската светлотехническа общност.
Науката и приложението на светлината създават революции, които подобряват живота на хората, както например интернет, каза акад. Петров. Благодарение на учени от БАН в България мрежата е с една от най-високите скорости в Европа. В рамките на инициативата през април в Благоевград ще има конференция за образованието по физика в училище. През годината ще има и лекции в училищата, посветени на светлината, а във Физическия факултет на СУ школата по фотоника ще организира занимания за учители.
Снимка Благовеста Цветкова