30 Април 2024вторник11:42 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Учени от САЩ: Масовата ваксина БЦЖ забавя разпространението на COVID-19

автор:Дума

visibility 2373

В държавите, в които е задължително поставянето на ваксината БЦЖ срещу туберкулоза, се наблюдава забавяне в скоростта на разпространение на COVID-19. Това твърдят американски епидемиолози, които са проследили как влияе въпросната ваксина на  смъртността от коронавируса.

Тези страни, в които не е имало универсална ваксинация с БЦЖ, като Италия, Нидерландия и САЩ, са пострадали най-много от COVID-19, смятат експертите. Според тях ваксинацията с БЦЖ намалява случаите на зараза с новия вирус.

Комбинацията от понижена смъртност и заболеваемост може да направи тази ваксина един от главните инструменти в борбата срещу кронавируса, казват учените, ръководени от Арън Милър от технологичния университет на Ню Йоркс, съобщи БТА.

Ваксината БЦЖ (BCG)- бацил на Калмет и Герен, е разработена през 1921 г. Тя остава главно средство за борба с туберкулозата и досега, макар и мнозина специалисти да се съмняват в ефикасността й, особено ако се използва за възрастни.

Миналата седмица австралийски учени обявиха, че започват изследване дали ваксината БЦЖ може да повиши имунитета и така да помага срещу новия коронавирус.

За изследването си учените от САЩ са обработили статистически данни за използването на ваксината БЦЖ във всички държави по света и са ги съпоставили с информация как се развива в тях пандемията от COVID-19.

Те са анализирали също как влияе нивото на здравеопазването в тези държави върху разпространението и смъртността от навия короанвирус.

Това сравнение разкрило любопитна тенденция. Макар и като цяло разпространението и смъртността от новия коронавирус да зависели от икономически показатели, в неголяма група държави, сред които САЩ, Иран, Италия, Белгия, Нидерландия и други европейски страни това не било така. Във всички тях не е правена масова ваксинация с БЦЖ. В резултат, пишат учените, заразяването с новия коронавирус в тях е четири пъти по-високо, отколкото за цялата планета като цяло. Това е характерно и за смъртността.

В държави като Бразилия и Япония, където ваксината се поставя постоянно от началото на миналия век, смъртността от COVID-19 е необичайно ниска спрямо състоянието на икономиката.

В Китай ваксината БЦЖ е поставяна масово от началото на 50-те години на миналия век, но това се прекратява по време на културната революция (1966 - 1976), когато са разпуснати съответните медицински структури.

Фалшификации заради министерски пост

автор:Дума

visibility 45

/ брой: 82

Българите намаляват и застаряват

автор:Дума

visibility 62

/ брой: 82

Намаляват и браковете, и разводите

автор:Дума

visibility 57

/ брой: 82

За 9 месеца нищо не е свършено по участъци 7 и 8 на "Хемус"

автор:Дума

visibility 59

/ брой: 82

Пускането на терминала в Александруполис се отлага

автор:Дума

visibility 73

/ брой: 82

Външният дълг надхвърли 44% от БВП

автор:Дума

visibility 39

/ брой: 82

Терминал 3 на летището ще започне да се строи през 2026 г.

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 82

Педро Санчес остава на поста

автор:Дума

visibility 52

/ брой: 82

В Словения от кенчета правят планински заслони

автор:Дума

visibility 57

/ брой: 82

Кипър е първенец по депортиране на мигранти

автор:Дума

visibility 53

/ брой: 82

Накратко

автор:Дума

visibility 45

/ брой: 82

Безчинствата на промяната

автор:Александър Симов

visibility 72

/ брой: 82

Медийна несвобода

автор:Йото Пацов

visibility 58

/ брой: 82

Недопустимо разделение в армията*

visibility 47

/ брой: 82

Остава ли място за мир?

visibility 52

/ брой: 82

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ