02 Май 2024четвъртък05:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Кольо Колев:

Твърдият юмрук удря най-бедните

75% от избирателите у нас не гласуват, за да дойде някой да ги управлява, а за да накажат предишните управници, твърди социологът

/ брой: 111

автор:Веселка Венкова

visibility 148

Кольо Колев е баща на четири деца, завършил психология, специализирал социална психология и социология. Бил е зам.-директор на НЦИОМ, от 1994 г. ръководи агенция "Медиана". Определя се като социалдемократ, членувал е в БСДП до кончината на д-р Петър Дертлиев. Кольо Колев е най-добрият  социолог сред рибарите и най-добрият риболовец сред социолозите. Най-едрата риба, която е "уловил", не е партия или корпоративен клиент, а един 36-килограмов сом. Имал идея от снимката с голямата риба да направи плакат на "Медиана", на който да пише: "Ако си беше поръчал социологическо изследване, щеше да му излезе по-евтино".

- Какво показва социологическата "суматоха", г-н Колев, отива ли си "момчето" ГЕРБ?
- От всички изследвания, въпреки различните проценти, ясно се вижда процес - неизменен спад на доверието в ГЕРБ, разочарование, което започва да прераства в негативизъм, ярост, омраза. Колко бързо ще се развие процесът, зависи от изборните резултати - президентски и местни. Ако ГЕРБ претърпи съкрушителна загуба, той ще се ускори и в обозримо бъдеще можем да очакваме предсрочни избори. Ако се "измъкнат" относително по-добре, процесът ще се забави. В края на миналата и началото на тази година наблюдавахме главоломен спад, сега вървят надолу по-плавно и умерено. ГЕРБ навлезе в относително добър период - преди всяка поредна глупост предизвикваше скандал, сега каквото да вършат и да говорят, това не прави вече особено впечатление.
- Има ли шанс българският избирател да остане насаме със себе си за сериозен размисъл, заливан от "прогнози" и хипотетични участници на втори президентски тур?
- Кризата удря всички, в т.ч. медиите и свързаните с тях агенции, и социологическите изследвания се разредиха. Изключение правят продържавните институции, които всячески се мъчат да представят черното бяло, по тайнствен начин да опишат картина на всенародна любов към управляващите. Не е необходимо да си социолог, за да знаеш, че това не е възможно, дори ако вземем предвид обективните фактори - вършее криза, безработица, намалена покупателна способност, затънали в кредити граждани. Затова са смешни напъните на некадърни социолози и политолози, които се мъчат да опишат друга картина.
- Защо отказваме да направим избор с широко отворени очи?
- Мнозина няма към какво да си отворят очите - люшкат се между външни фактори: "Виж го тоя, колко е готин, какъв е мачо, какъв мъжкар". Много от хората не правят връзка между управление и икономика, управление и криза. Казват си: "Дай сега да хванем за гушата богатите, да ги издоим с данъци", без да си дават сметка, че като бъдат изхвърлени на улицата, това е пряко следствие от опита да бъде направено подобно нещо. Гражданите често правят избор върху повърхностни, емоционални представи, и такива хора не могат да си отварят очите. Онези, които имат ясна представа за управление, икономика, криза, потребление, безработица, връзката на всичко това с минималната работа заплата, са доста ограничен процент и голяма част от тях нямат трибуна. И като че ли все по-малко я имат, за да кажат за какво става дума. Част от тях са притиснати по икономически причини, разчитат на взаимоотношения с държавата и се страхуват да говорят. Живеем в неприятно време, в което държавата има голяма сила, за да потиска гласа на хората, които знаят.
- А какви са нагласите в страната? Гражданите разбраха ли, че пак са се доверили главно на собствената си представа за успешно управление?
- Това е причината, поради която доверието в ГЕРБ се срива. Независимо от политическия си и икономически капацитет, обикновеният гражданин започва да се дърпа разочарован. За съжаление това често води до търсенето на нова илюзия, на нов месия.
- Ще гласуват ли партийно българите на едни подчертано мажоритарни избори, каквито са задаващите се местни и президентски?
- Това е големия въпрос на всички социолози, защото в изследванията получаваш малко или много фалшиви отговори - преди избори казват, че ще гласуват 80%, а на изборите не се явяват повече от 50-60%. Ще гласуват ли хората, е основният въпрос, процесите, които влияят, изброихме, но загубата на доверие не води до покачване на изборна активност, а предизвиква ярост, желание да накажеш за излъганите си надежди.
Дали това ще се случи с ГЕРБ? Като гледам процесите, натам отиват нещата, което пък подсказва по-висока изборна активност. Ако това се случи, ГЕРБ ще претърпи много сериозно поражение.
- Защо и докога ще залагаме на "харизматични" хора и партии, кой печели от добре темперираното обществено мнение?
- Онези, които имат имидж, излъчване, могат да търкалят думите, които често са лишени от реален управленски и интелектуален капацитет, но пък за сметка на това "стоят" добре. А българското общество все още е далеч от възможността да прави разумен избор на базата на интереси, а не на емоции. 75% от избирателите у нас гласуват не за да дойде някой да ги управлява, а за да накажат предишните, често и за успехите, които имат, но не оценяват. Оттук идва желанието да намерим един, който ще ги смачка и накаже, без да си дават сметка, че твърдият юмрук рефлектира върху тях и най-вече върху най-бедните.
- Има ли сериозен играч на политическата сцена днес, на когото българинът може да се довери?
- Не бих казал, по-скоро има очаквания. В момента БСП възвръща позициите си и все повече хора обръщат поглед към тях, но не може да се твърди, че има тотална трансформация. На фона на, меко казано, слабата социална и икономическа политика на управляващите, Синята коалиция също си връща някакви позиции. Но в момента като че ли по-скоро се чака. Хората още не са се определили и не са склонни да заложат отново на БСП или на Синята коалиция. Има очакване, няма фигура или партия, която да събере всенародната надежда.
- Какво загуби България от "разбиването" на двуполюсния модел и от странните политически коалиции?
- Аз съм от онези, които смятат, че България не е загубила, а спечели от това, ако имате предвид идването на власт на НДСВ. Огромен проблем беше непрекъснатата смяна на икономическите субекти със смяната на политическата власт - всеки "прочистваше" кадрите на предишните и слагаше "наши" хора. А онези тъкмо са се научили да пипат копчетата, после и тях ги сменят. В резултат от което "текезесарският трактор" не бе приватизиран или откраднат, за да оре някой с него, а бе разпарчетосан - един сви гумите, друг взе седалката, трети - прицепа. Останаха парчета за скрап, но няма "трактор".
Не смятам и че ще има връщане към т.нар. двуполюсен модел. Мисля, че ще има относително силни играчи в ляво-център и дясно-център, които ще успяват да влияят върху политиката, а не условно "ляво" и "дясно".
Колкото до коалициите - и БСП, и НДСВ загубиха част от лицето си, влизайки в Тройната коалиция, но мисля, че това беше национално отговорна коалиция с всичките си недостатъци, с огромните проблеми по-късно, с формулата 3-5-8. Но независимо от това беше необходима коалиция и лидерите на трите партии постъпиха разумно.
- А имат ли коалиционна култура родните партии?
- Нямат, но БСП много израсна в това отношение. Преди Тройната коалиция те играеха по системата "млади сме, силни сме, всичко знаем, всичко можем сами". С всичките уговорки за негативите, Тройната коалиция научи БСП на коалиционна култура, тя остави част от лостовете на друг, научи се да се съобразява. Това е добър урок не само за тях, а за всяка партия. В това отношение ГЕРБ дори не е в първи клас...
- Можете ли да посочите поне петима политици, които през прехода работиха повече за държавата и по-малко за себе си?
- Политическата класа е проекция на самото общество. Нима искаме да кажем, че няма поне 20% от това общество, което мисли за страната, за добруването на общото, и не мислят само за паричката си и за конкретния си интерес. Има такива политици и сигурно мога да посоча повече от петима.
Даниел Вълчев извърши чудеса в сферата на образованието - в закостенялата, тежка, тромава система. Той успя да я обърне и да отчита качество и ефективност. Сега има отстъпления, машината спря, но той въведе междинните изпити, външното оценяване - неща изключително важни. Меглена Плугчиева успя да обърне и западното обществено мнение, правейки кадърно и ефективно онова, което трябваше. Главният прокурор също има огромна заслуга за приемането на България в ЕС - да, там системата също е ужасна, но успява нещо да бута и го прави така, че да бъде забелязано и оценявано като добра воля, като желание. Бившият ни и настоящ еврокомисар, седят добре, работят и със собственото си присъствие и поведение в ЕК допринасят много за имиджа на страната. Партийни лидери не е добре да се посочват, но присъствието на Симеон Сакскобургготски и ролята му в политически живот беше изключително важна. Балансирано е поведението на Сергей Станишев. С всичките негативи, които понесе, той е от хората, които правят правилните стъпки - онова, което трябва да се направи. Не мога да приема това бяло/черно възприемане. Има хора с негативи, но свършили важна работа. Една от най-противоречивите фигури, един от най-мразените хора у нас Иван Костов - той направи това, което трябваше да се направи - то е като изриването на Авгиевите обори.
- И така ли да завършим?
- Нека да е по-оптимистично. Какво имахме, какво се случи през 2009 г.? Страната бележеше стабилен икономически възход и заедно с това много недоволни хора - това е абсолютен парадокс. Тогава гражданите заложиха на чисто емоционалния си избор. Надявам се, че на следващите избори хората ще направят вече разумен избор на интересите си.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 419

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 402

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 357

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ