19 Май 2024неделя04:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Турция пред сложна дилема: коалиция или избори

Ако политическата криза продължи, страната ще бъде изправена пред сложна икономическа ситуация

/ брой: 140

автор:Зорница Илиева

visibility 315

След обявяване на резултатите от парламентарните избори на 7 юни в Турция започна период на залози кой ще успее да направи "необходимото правителство". Сложността идва от факта, че има значителни разлики между това, което парламентарно представените политически партии считат за полезно, и мнението на техните избиратели. Ръководствата на Народно-републиканската партия (НРП), Партията на националистическото действие (ПНД) и дори прокюрдската НДП (народнодемократичната партия) вече нееднократно заявяват, че са за коалиция с управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) поради необходимост за осигуряване на стабилност в държавата, но избирателите им като цяло не споделят такива становища. В това отношение най-голяма е драмата в лявоориентираната НРП, където лидерите й дълго време се опитваха да убедят членовете си за участие в коалиция с ПСР. Едва на 15 юни на общо събрание се е взело решение за преговори с ПСР за съставяне на коалиционно правителство. Но страхът на депутатите и областните управители от негативни реакции сред членове и симпатизанти на НРП си остава. Много от тях предпочитат коалицията да е между Народно-републиканската партия (НРП), ПНД и лявата прокюрдска НДП, и настояват тази позиция да се защитава до последна възможност. Други пък са на мнение, че е по-добре НРП да остане извън коалиция, за да се стигне до положение "ПСР да се изчисти от мръсотиите, които е сътворила". Основните искания на НРП за участие в коалиция са: ротационна премиерска система, т.е. на 2 години коалиционните партньори да си разменят лидерството в правителството, председателят на Меджлиса да е от НРП, в коалицията всички да са равни, т.е. да няма деление на "големи" и "малки", НРП да получи министерските постове в правосъдието, вътрешните работи, образованието, досиетата от разследванията за корупционните скандали от 17 декември м.г. да се отворят в Меджлиса, да се създаде комисия, която да разследва деянията на 4-мата министри от ПСР, уличени в корупция, за Рамазан Байрама след сформиране на правителството да се раздадат по 2 заплати на пенсионерите, минималната работна заплата да стане 1500 т. лири, мазутът за земеделците в продължение на 1 година да стане 1,5 т. лири. Наистина е трудно да се направи коалиция с партньори като ПНД и прокюрдската лява НДП, защото между тях има неразрешими противоречия, свързани с т.нар. кюрдски въпрос.
След невъзможност за съставяне на такава коалиция НРП може да обяви, че "направихме каквото можахме" и няма друг изход освен съвместно правителство с ПСР. Ако преговорите на лидера на ПСР Давутоглу с ПНД, най-често спрягана за коалиционен партньор на управляващите, и НДП не постигнат успех, тогава Калъчдароолу, председател на НРП, ще получи правото да състави правителство. То може да е и на малцинство, подкрепено отвън от дясната ПНД и лявата НДП, но може и да се стигне до връщане на мандата и тогава Давутоглу ще трябва да направи втори опит за коалиция. В такава ситуация НРП е готова да се съгласи на коалиция с ПСР, т.е. изчерпани са всички възможности и сме готови на "по-малкото зло". Всичко в името на стабилността и сигурността в страната, за да "изпълним обещанията си, като запазим нашите ценности и да не оставим държавата в притеснено положение", както казва в туитър Калъчдароолу.
В ПСР обаче са убедени, че още на първи тур на преговорите може да се стигне до коалиция. Но ако "се стигне до задънена улица, това не е краят на света", ще се "отиде на нови избори". Припомня се, че президентът Ердоган през целия си политически живот винаги е бил противник на извънредни избори, защото според него те са носили вреда на Турция. Затова сега се казва, че това няма да са извънредни, а само "повторни избори", т.е. нито са ранни, нито са нови извънредни. Премиерът Давутоглу от своя страна непрекъснато повтаря, че "без ПСР няма как да има турска политика".  ПСР е важен политически партньор и затова "ние няма да пренебрегнем никаква алтернатива и възможности, ще предприемем стъпки в зависимост от днешните реалности". И още - "винаги държим отворени политическите врати", но след изборите предпочитат да напускат залите през задни врати, за да избягват излишни въпроси на журналистите. Резултатите от 7 юни няма как да не променят стила и методите на поведение на лидерите на ПСР. Познато като явление, нали?
За разлика от настроенията в НРП, в дясната партия на Бахчели, ПНД, желанията като цяло са в подкрепа на коалиция с ПСР. Но се намират и членове, които не крият, че в такъв кризисен момент да се участва в коалиция с партията на Ердоган и Давутоглу е като " да си облечеш огнена риза". За тях оставането в опозиция или провеждането на нови избори е по-приемлив вариант за страната. Странно е, че малко гласове са за коалиция с  НРП и прокюрдската НДП. Главно поради коренно противоположни позиции с т.нар. кюрдска партия. За Бахчели вратата на неговата партия е "отворена за всички, но без НДП". На заседание за анализ на резултатите от изборите той е заявил, че "преживяхме трудни избори, където ПСР използва всички държавни възможности". Но дясната ПНД е увеличила гласовете си и в 75 вилаета има повече от всеки друг път избиратели. Условията за участие в коалицията са за ограничени правомощия на президента в рамките на конституцията, да се прекрати процесът за преговори с кюрдите, да се завърши разследването за 17 декември м.г. и да не се променят държавните устои в конституцията. "С всеки, който приема тези условия, можем да преговаряме за коалиция", казва Бахчели. Той е убеден, че са готови и за нови избори, които могат да се проведат след 15 ноември. Но не пропуска да подчертае, че има вероятност ПСР да привлече 18 депутати, да "ги трансферира" и да направи еднопартийно правителство.
Лидерът на НДП Демирташ вече е обявил, че "няма да оставим Турция без правителство", което би трябвало да означава, че могат да подкрепят правителство и отвън. Но турски медии са на мнение, че САЩ насочват преговорите за коалиция между ПСР и НДП, докато социалните мрежи бълват мнения на симпатизанти, които считат, че всяка коалиция с ПСР обрича прокюрдската лява НДП на невъзможност да  преминава "баража" от 10% на следващи избори. Съпротивата в НДП е налице и затова лидерите дават противоречиви изявления. Няма достатъчно привърженици и идеята за коалиция между НРП, ПНД и НДП.
В крайна сметка първо ПСР трябва да направи необходимите стъпки за сформиране на правителство. Там си дават сметка, че първият им избор несъмнено би трябвало да е ПНД, но има сериозни притеснения относно т.нар. кюрдски въпрос. Ако процесът за решаването му спре поради съпротива на ПНД, това би поставило Турция под международен натиск. Оказва се, че такива са условията за получаване на нови външни заеми, а те са необходими, за да не се задълбочи кризата. Ако все пак се стигне до задълбочаване на кризата, това би довело до по-големи загуби за ПСР. Сметките са трудни, тънки и непредсказуеми. От една страна е необходима международна подкрепа, от друга - мнението на народа, особено след тежки обвинения, натежава. Решението на Ердоган предстои.
Но след 7 юни цените на стоките в Турция растат, а медиите говорят за "дъжд от увеличения", като се започне с бензина. Расте цената на хляба или се намалява грамажът му, даже водата е по-скъпа с 40%. Доматите са поскъпнали със 71% в сравнение с миналата година, а зехтинът - със 75%. Инфлацията на цените на дребно е вече 8,09%, а на хранителните стоки - 12,01%, Или както образно се изказват турците -  "Ифтар-софрата ще е изгори-джоба" за започващия на 18 юни Рамазан. Съставянето на правителство дали ще обуздае тези финансово-икономически процеси? Предстои продължение, както се казва.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ