30 Октомври 2024сряда14:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Турското чудо

Експертите предупреждават, че страната трябва спешно да промени икономическия си модел

/ брой: 233

visibility 84

Дойче веле


Турция е като жабата от известната басня - за да стане колкото вола, тя така се надула, че накрая се пръснала. Ако Турция не промени спешно икономическия си модел, с бума на икономиката й е свършено, вещаят експерти.
Турската икономика се развива забележително: 7,5 на сто ръст през 2011-а и прогнози за нови 4 процента през 2012-а; увеличаващи се внос и износ; спадащи задължения (42% от БВП на страната); растящи чужди инвестиции - още едно доказателство, че всичко се развива повече от добре за 15-ата по сила икономика в световен мащаб. А в рамките на Европа само Швеция и Чешката република имат по-ниско дългово бреме от Турция.
Заради всички тези икономически успехи рейтинговата агенция "Мудис" вдигна бонитета на Турция до ниво "Ва1". Ако до неотдавна страната беше зависима от външно финансиране (МВФ), то днес тя е сред кредиторите на фонда.

Опасни зависимости

Анализаторите са единодушни, че управляващата Партия на справедливостта и развитието води успешна икономическа политика. Същевременно обаче те предупреждават, че турската икономика не е застрахована от проблеми, свързани с някои външни фактори. Тъй като икономиката на Турция е много зависима от развитието на европейските икономики, сегашната финансова криза в еврозоната представлява заплаха за турския растеж. Четиридесет и два процента от турския износ е за страните от Евросъюза. В същото време Европа продължава да е основният източник на преки чужди инвестиции в Турция (76%). От Европа идват и три четвърти от приходите в турския туризъм.
Вярно е, че в момента турската икономика се развива много успешно, но експертите се съмняват, че този стремглав ръст е устойчив. От 2002 година насам, откакто на власт е партията на премиера Ердоган, турският БВП е нараснал от 243 милиарда евро на 550 милиарда през 2010 година, а износът се е увеличил повече от два пъти - от 41 на 85 милиарда евро. В същото време бюджетният дефицит (10 на сто от БВП) е един от най-високите в света и представлява сериозен риск за икономическия ръст.

Подводните камъни и жабата

Увеличаващата се бюджетна дупка е признак за това, че Турция консумира повече, отколкото пести. "Дефицитът се дължи основно на частния сектор и поради това не представлява риск за икономиката на страната", твърди икономическият наблюдател на в. "Сабах" Сюлейман Ясър. Според него проблемът с дефицита трябва да бъде решен не чрез повече икономии, а чрез обезценяване на националната валута, което от своя страна ще повиши конкурентоспособността на турската икономика. Според друг водещ турски икономист - бившият зам.-министър на финансите Махфи Егълмез, турската икономика е развила твърде силна зависимост от вноса. "Това трябва да се промени", предупреждава Егълмез.
Със сегашния си икономически модел Турция няма да е в състояние да запази високия си ръст за още 10 години, прогнозират и много други анализатори. Постепенно страната трябва да премине към друг модел на развитие: по-малко бюджетен дефицит, повече вътрешно производство. Данните от първото тримесечие на 2012 г. са обнадеждаващи - дефицитът е спаднал от 17 милиарда на под 13 милиарда евро, а спрямо същия период на миналата година турският износ се е увеличил от 26,5 на 30 милиарда евро. Ако обаче сравняваме доходите на глава от населението, Турция остава далеч зад средните стойности в страните от ЕС, казва турският икономист Мустафа Сонмез. И припомня, че в това отношение Турция прилича на жабата от баснята на Лафонтен, която докато се надувала, за да стане колкото вола, се пръснала.


Устойчиво ли е турското икономическо чудо?

Седем фирми искат да проектират новите станции на метрото

автор:Дума

visibility 104

/ брой: 207

80,5% от трудоспособните в Югозападна България работят

автор:Дума

visibility 110

/ брой: 207

Украинската помощ или трябва да е в целия ЕС, или никъде

автор:Дума

visibility 111

/ брой: 207

Руската армия обучава севернокорейци

автор:Дума

visibility 94

/ брой: 207

Грузия повторно брои гласове в 14% от секциите

автор:Дума

visibility 100

/ брой: 207

Израел забрани на ООН да помага на Палестина

автор:Дума

visibility 95

/ брой: 207

Накратко

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 207

Пленена държава

автор:Ина Михайлова

visibility 84

/ брой: 207

Без формули и ала-бала

автор:Александър Симов

visibility 96

/ брой: 207

Българите най-нещастни в Европа

автор:Барбара Пейчинова

visibility 94

/ брой: 207

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ