01 Ноември 2024петък03:30 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ТТИП - разделението и противоречията остават

Дори привържениците на готвеното споразумение между ЕС и САЩ намират в него спорни елементи

/ брой: 110

автор:Кристиела Симеонова

visibility 1906

Всички слухове, страхове и притеснения за ТТИП намират своето отражение в Европейския парламент. Това е истински демократичен процес. С тези думи германският евродепутат от Групата на социалистите и демократите Бернд Ланге сложи финалните щрихи на организирания от ЕП семинар за журналисти в Брюксел. Като представляващ гласа на европейските граждани и в стремежа си да поразсее мъглявината около амбициозните преговори за Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (ТТИП), Европейският парламент предостави възможността на 100 журналисти от всички страни членки да дискутират с евродепутати, членове на Еврокомисията и заинтересовани страни спорните моменти около споразумението.
Навярно не е случайно времето, в което се проведе семинарът. Не след дълго, на 28 май, Комисията по международна търговия, която е най-ангажирана в тези преговори, ще гласува проекторезолюция с препоръки към Европейската комисия за червените линии в ТТИП. По думите на Ланге, който е докладчик на тази проекторезолюция, тя ще бъде и знак за американските преговарящи. На 10 юни евродепутатите ще трябва да се произнесат по нея. "Ние имаме нашата европейска позиция", подчерта Бернд Ланге.
Дотук всичко звучи добре. Европарламентът, с увеличени правомощия след Лисабонския договор, е приемал едни и отхвърлял други споразумения. И сега може да се случи така, ако европейските преговарящи преминат червените линии. Само че от казаното на семинара не стана много ясно кои са те. Докладчикът Ланге не разкри никакви акценти от готвената проекторезолюция. По-скоро той изигра ролята на арбитъра, опитвайки се да уравновеси баланса между поддръжници и противници на ТТИП сред евродепутатите, т.нар. докладчици в сянка, участващи при подготвянето на документа. Като цяло разделението е ясно - представителите на Европейската народна партия (ЕНП), Европейските консерватори и реформисти (ЕКР) и Алианса на либералите и демократите за Европа (АЛДЕ) подкрепят сключването на всеобхватно споразумение между ЕС и Щатите, макар че и според тях има някои спорни елементи. Евродепутатите от Прогресивния алианс на социалистите и демократите, Европейската обединена левица/Северна зелена левица и Европа на свободата и пряката демокрация по-скоро са скептични спрямо прехваленото споразумение.
Основното в ТТИП не е отмяната на митата в търговията между ЕС и САЩ, които и бездруго не са високи. ТТИП се цели много по-високо - падане на нетарифните бариери в лицето на всякакви регулации, неограничени права на големите корпорации за сметка на отслабената роля на държавите, или казано накратко - повече пазар, по-малко държава. Готвеното споразумение е атака срещу европейското и американското общество от страна на транснационалните корпорации, целящи да премахнат регулаторните ограничения за тяхната дейност от двете страни на Атлантика, както твърди икономическият експерт Джон Хилъри. Неслучайно и френският евродепутат от Европейската обединена левица Патрик льо Ярик нарече жадувания трансатлантически пазар "Дракула срещу народите" в едноименната си книга, в която за първи път се появи строго секретният мандат за преговори на Европейската комисия. Защото осветяването на преговорите и на последиците от споразумението ще бъдат пагубни за него, както светлината е пагубна за Дракула. Именно липсата на прозрачност е едно от основните обвинения към Брюксел. Тук е мястото да споменем, че в Европейския съюз има 30-годишна забрана за отварянето на преговорните документи, докато в САЩ този срок е 5 години.
ТТИП е хубаво нещо, трябва да се стремим към търговско споразумение, което да работи добре на практика и да взима под внимание разликите между ЕС и САЩ. Такова мнение изрази германският евродепутат от ЕНП Годеливе Квистхауд-Ровол, макар да подчерта, че е трудно да се прогнозира очакваният растеж. Британският евродепутат от Европейските консерватори и реформисти Ема МакКларкин подкрепя свободните пазари, които ще осигурят реален растеж и работни места. Ако не можем да сключим такова всеобхватно споразумение със САЩ, то с кого друг, пита тя. Според нея с ТТИП ЕС и Щатите ще зададат стандартите на глобално ниво. Освен това споразумението ще има голяма геополитическа значимост. Значимост, изразяваща се в още по-голямо противопоставяне на Русия, може би? МакКларкин не пропусна да отбележи ползите за малкия и средния бизнес, които обаче са още по-съмнителни предвид големия конкурентен натиск, на който ще бъдат изложени след отварянето на пазарите. Според евродепутата гласовете на бизнес лобитата не са толкова активни, колкото тези на противниците на споразумението. Това изказване на МакКларкин е чудесен повод да припомним, че според проучване на неправителствената организация "Обсерватория Корпоративна Европа" в консултациите с ЕК, предшестващи старта на преговорите, броят на бизнес лобистите е значително по-голям спрямо броя на групите, защитаващи публичния интерес. Много инвестиции ще донесе на ЕС ТТИП, смята холандският евродепутат от АЛДЕ Мариете Шааке. По думите й ЕС трябва да запази своите високи стандарти за храните, както и стандартите за етикетирането. Шааке призовава и за повече прозрачност.
Голяма доза скептицизъм и критики към ТТИП изразиха докладчиците в сянка от Европейската обединена левица, Зелените и Европа на свободата и пряката демокрация. Кой определя правилата на този Трансатлантически пазар? Кой защитава общия интерес на гражданите от двете страни на Атлантика? Тези въпроси си задава Хелмут Шолц, германски евродепутат от Европейската обединена левица. Според него фокусът трябва да е върху световната икономика като цяло, върху многостранните, а не двустранните споразумения. На изказаните мнения, че ЕС и САЩ ще повишат стандартите на световно ниво, той опонира, заявявайки, че е твърде наивно да се говори за общи международни стандарти, и даде за пример блокираните преговори в Световната търговска организация.
Растеж от 0,03 процента на годишна база, 600 хил. загубени работни места в Европа, развитие на шистовата индустрия - така накратко французинът Яник Жадо от Зелените описа ТТИП. Евродепутатът е твърдо убеден, че споразумението не е в интерес на гражданите. Къде в него е мястото на гражданите и техните социални права, пита Жадо.
Рисковете са много повече от възможностите. Такова е мнението на Тициана Бегин, италиански евродепутат от Европа на свободата и пряката демокрация. Голяма е пропагандата в защита на споразумението, ние се опитваме да бъдем алтернативният поглед към ТТИП, подчерта Бегин. Според нея основен проблем е липсата на достатъчно прозрачност в преговорите, както и ограниченото включване на представители на гражданското общество, на потребителски групи. 2 процента спад в нетния износ на ЕС и осезаемо редуциране на доходите на всеки европейски гражданин прогнозира италианският евродепутат. Тя също оспори тезата, че чрез споразумението ЕС и САЩ ще зададат високи стандарти на глобално ниво, и заяви, че то ще доведе до хармонизиране, но не и до повишаване на стандартите. По думите й от подкрепа се нуждае не само отварянето на пазара, но и малките и средните предприятия и гражданите.
Безспорно един от най-притеснителните елементи в ТТИП е механизмът за уреждане на спорове инвеститор-държава (ISDS), който позволява една компания, чиито очаквания за печалби не са се оправдали или пък съответното правителство е променило някоя своя политика, която може да засегне инвеститора, да съди дадена държава. Ето и някои примери за такива дела: шведската енергийна компания Vattenfall съди германското правителство за 3,7 млрд. евро заради решението му да се откаже от ядрената енергия след аварията във Фукушима; американският тютюнев гигант Philip Morris съди австралийското правителство за милиарди заради неговата здравна политика, според която цигарените кутии трябва да бъдат без надписи и знаци; Philip Morris съди и Уругвай за правителствени мерки за борба с тютюнопушенето, според които 80% от площта на цигарените кутии трябва да бъдат отделени за графични предупреждения за вредата от тютюнопушенето; Lone Pine Resources съди Канада за 250 млн. долара заради мораториум върху фракинга в канадската провинция Квебек. И още, и още...
Твърдо против този механизъм е френският евродепутат Яник Жадо. Докато евродепутатът Ровол от ЕНП твърди, че механизмът присъства в двустранните споразумения и в ТТИП той дори не е толкова остър. ISDS ще приватизира правосъдието, което от публичната независимост ще попадне в ръцете на адвокатите на бизнеса, убеден е Жадо. Според него предложенията на комисар Сесилия Малмстрьом за създаването на международен инвестиционен съд, съставен от избрани от САЩ и ЕС представители, не променят същността на този спорен механизъм. Жадо заяви, че държавите ще плащат милиарди за делата, дори и да ги спечелят. Той не би подкрепил споразумение, което ограничава възможностите за реакция от страна на държавата.
Механизмът за разрешаване на споровете инвеститор-държава е спорен не само сред европейските граждани, но разделя и евродепутатите. Това заяви германският евродепутат от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Дийтмар Кьостер, който е член на Комисията по правни въпроси и докладчик от подпомагащите комисии, чиито предложения ще окажат влияние на проекторезолюцията. В своята същност той е инструмент за защита на инвеститорите. "Не трябва да съществуват специални права за защита на инвеститорите, тъй като всички са равни пред закона. Няма нужда от този механизъм, тъй като компаниите може да използват националните механизми, за да се защитят, и не е необходима паралелна система за защита на инвеститорите", подчерта Кьостер. По думите му по-голямата част от делата се завеждат от големи корпорации, т.е. този механизъм не е в полза на дребния и средния бизнес. Той заяви, че комисията е гласувала с мнозинство това становище за ISDS, без присъствието на евродепутати от ЕНП, които да изразят своите позиции.
Евродепутатът от АЛДЕ Дита Чаранзова пък е убедена, че ISDS ще е в полза на европейските инвеститори. От Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешен ред пък са категорично против механизма в този му вид.
Еднакъв трябва да е принципът на отношение към чуждите и местните инвеститори, убеден е докладчикът Бернд Ланге. Той одобрява предложението на комисар Малмстрьом, но все още предстоят дискусии по въпроса. "Като представител на социалистите и демократите в ЕП заявявам, че резултатът от СЕТА (Споразумението между ЕС и Канада) не е задоволителен и в момента се работи за изменение на финалния текст". Това заяви Ланге в отговор на въпрос за сходното споразумение между ЕС и Канада. Шестима европейски министри на търговията в момента работят върху ISDS в СЕТА.
Скоро след като комисарят по търговията оповести своите предложения за подобрения в този механизъм - очевидно принудена от надигащата се обществена съпротива, американски представители категорично ги отхвърлиха. Редица противници на ТТИП в сегашния му вид смятат, че предложенията на Малмстрьом не значат нищо, тъй като не променят същината на този механизъм. Факт е, че новата ЕК с действията си поне опитва да потуши недоволството сред европейските граждани или пък само привидно да си измие ръцете. Факт е, че публикува част от преговорните документи, но в тях няма нищо друго освен заричания за червени линии, които няма да престъпи, и как ще защитава интереса на европейските граждани. Между другото, не бяха по-различни и посланията от семинара в Брюксел - никой не говори и никой не е дал мандат за занижаване на стандартите (евродепутатите опитват да успокоят журналистите, че няма да ядем хлорирани пилета и ГМО); предстоят още дискусии, затова няма категорична заявка за подкрепа или отхвърляне на споразумението.
Бернд Ланге се похвали с извоювания по-голям достъп до преговорните документи, макар че стаичките в американските посолства в европейските страни не са най-подходящото място за разглеждането им...
Споразумението по-скоро трябва да се фокусира върху задълбочаващата се разлика между икономическата сила и социалните права. Акцентът трябва да е върху защита на интереса на работещите, убеден е евродепутатът Кьостлер. В тази връзка той подчерта, че САЩ са приели само 2 от стандартите на Международната организация на труда. Що се отнася до обществените услуги, то те трябва да бъдат изключени от преговорния процес, категорично заяви той. Голям е страхът, че ТТИП ще отвори вратата именно за приватизация на обществените услуги. Представете си например как при споразумение за търговия с услугите частният университет ще иска финансиране от държавата - нали подходът ще бъде универсален. Държавата ще трябва да се откаже от финансирането на университетите просто защото не може да изпълнява този универсален подход. И така образованието ще се приватизира.
За споразумение в интерес на европейските граждани, а не само на тъговията, настоя и германският евродепутат Ян Филип Албрехт от Зелените, член на Комисията по граждански права, правосъдие и вътрешен ред. Според него търговските споразумения не са мястото, където трябва да се обсъждат стандарти.
Комисията за околната среда, общественото здраве и безопасността на храните пък е изготвила списък от 12 политики, които не подлежат на компромис - ЕК не трябва да преговаря за хормоните, обществените услуги, здравната политика, химическите субстанции, ГМО, хуманното отношение към животните. Ясно мнозинство има в комисията против ISDS, както и параграф за прозрачността, подчерта белгийският евродепутат Барт Стаес от Зелените.
Европейски източник заяви, че до момента са завършили 12 от общо 24 преговорни глави. По думите му, ЕС ще се стреми споразумението да бъде подписано преди края на мандата на Обама през 2016 г. Само че това изглежда малко вероятно, след като миналата седмица американските сенатори отхвърлиха законопроект, който щеше да позволи на президента да ускори одобряването на споразумението за Транстихоокеанско партньорство (ТТП) през Конгреса. Така усилията на президентската администрация на САЩ за сключване на споразумения за свободна търговия с ЕС и Азия претърпяха сериозен удар.
14 комисии са заинтересовани от ТТИП, получени са 900 предложения за поправки за резолюцията на Комисията по международна търговия, докладчици в сянка и лидери на мнение от всяка политическа група участват в процеса на изготвяне на текста. Дано Европейският парламент действително да защити интереса на европейските граждани и думите на Ланге: Ясното ми послание към преговарящите е, че трябва да се търсят предимствата за малките и средните предприятия и хората, работещи в тях - се превърнат в реалност. Защото без отговор остава въпросът: Как да бъде убеден европейският гражданин, че ТТИП не е споразумение само и единствено в полза на големите корпорации. Защото ако кажете на клошарите, чиито импровизирани домове се помещават в ъглите на извисяващата се огромна стъклена сграда на Европарламента в Брюксел, че той работи за тях, едва ли ще ви повярват...

Заинтересованите страни


В семинара участие взеха и представители на т.нар. заинтересовани страни в лицето на Европейския форум за услуги, организацията Бизнес Европа, Европейската фермерска организация COPA-COGECA и Европейската асоциация на потребителите BEUC. Всички те изразиха своите притеснения относно някои спорни моменти в ТТИП като санитарните и фитосанитарните стандарти, географските означения, несинхронизираното законодателство от двете страни на Атлантика за защитата на личните данни, механизма ISDS, недостатъчната прозрачност, и посочиха своите червени линии за готвеното споразумение.

7200 лекари в Словакия подадоха оставки

автор:Дума

visibility 440

/ брой: 208

Шефът на ВАС се гласи да остане на поста си

автор:Дума

visibility 566

/ брой: 208

Едва 8,7% от учениците могат да различат факт от мнение

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 208

Бизнес климатът у нас се влошава

автор:Дума

visibility 580

/ брой: 208

Газът поскъпва с 8% в началото на зимата

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 208

Wizz Air спря полетите от София до Женева и Лисабон

автор:Дума

visibility 540

/ брой: 208

Високо темпо на руското настъпление

автор:Дума

visibility 556

/ брой: 208

Скопие с ново условие за конституцията

автор:Дума

visibility 634

/ брой: 208

Опозицията в Албания блокира страната

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 208

Ценоразпис за власт

автор:Таня Джаджева

visibility 514

/ брой: 208

Махалото вляво и дясно

автор:Александър Симов

visibility 593

/ брой: 208

Ако зависеше от българите, Тръмп би спечелил вота в САЩ

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 208

Не е фокус, а нови политики

visibility 557

/ брой: 208

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ