17 Юли 2025четвъртък20:58 ч.

Цветна симфония

Изложба по повод 111 години от рождението на Васил Евтимов се открива днес

/ брой: 21

автор:Дума

visibility 423

Лаврен Петров

Изложбата "Цветна симфония" - монотипии, на Васил Евтимов (1900-1987) ще бъде открита днес от 11 ч. в Клуба на народния представител (пл. "Народно събрание" 2). Експозицията, която ще продължи до 14 февруари, е организирана от Народното събрание на Република България и галерия "Лоранъ".
Правим тази изложба с ясното съзнание, че продължаваме мисията за възкресяване на забравените имена от неизбродените полета на собствената ни културна памет. Това е само началото на проекта "Васил Евтимов". "Виновни" сме, че не организирахме "класическа" ретроспектива. 30-те монотипии обхващат късен творчески период от живота на художника, част от който преминава в борба с коварни болести. Но веднъж намерил точните изразни средства, Васил Евтимов "преживява" отново емоциите на младостта - "Пролетна песен", потапя се в света на интимното - "Нежен аромат" и "Пролет", връща се към родния край - "Край реката". Години след първата си голяма живописна творба "Отец Паисий" той "отпечатва" със "своята" историческа достоверност образа на големия книжовник, различен от легендарния "старец белобрад".

Васил Евтимов, началото на 30-те г. на ХХ в.


Но като че ли голямото послание на тази живописна серия се крие в "тайнствения" свят на мистичните сюжети. Те се редуват един след друг - "Цветя на духовете", "Сътворение", "Мечтание", "Вглъбеност", "Просветление" и др. С тях художникът провокира да се обърнем към себе си, да се взрем в собствените си тайни, страсти, страхове и желания. Това отнася тези уникални живописни факти по дългия път към вечността. А днес за нас те са необикновени и само можем със скромните си възприятия да ги различим от заобикалящата ни обикновеност. А като организатори сме убедени, че малката "Цветна симфония" вече звучи като "резюме" на богатия творчески репертоар на художника.
Васил Евтимов е роден на 29 юни 1900 г. в Кюстендил. След постъпването в Художествената академия живописта става съдържание на целия му живот. В началото, под влияние на своя близък приятел Владимир Димитров-Майстора, Васил Евтимов се насочва към портретите и битовите композиции. Работи три години в Държавната печатница - София, като художник, където създава 23 проекта за пощенски марки с исторически сюжети. Васил Евтимов посещава два пъти Париж, където има и самостоятелна изложба. След Втората световна война работи в Националната художествена галерия и Етнографския музей. Творецът посещава Китай за 6 месеца и прави изложби в Пекин, Шанхай и др.
Негови произведения притежават много софийски фамилии и частни колекции по света. Най-голямата сбирка от творби на Евтимов се намира в ГХГ "Владимир Димитров-Майстора" - Кюстендил.



 

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 581

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 508

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 550

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 574

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 526

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ