18 Май 2024събота23:49 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

снимка Емилия Костадинова

Цените на храните са най-високи от 9 години

/ брой: 80

автор:Дума

visibility 931

Царевица, жито, соя, растителни масла - това е само малка част от храните, които приемат хората почти навсякъде по света. Те обаче стават все по-скъпи, което е предупредителен сигнал за бюджетите на потребителите в световен мащаб. Миналата седмица индексът "Bloomberg Agriculture Spot Index", който проследява цените на основни земеделски продукти, нарасна най-много от девет години насам. Като се има предвид, че цените на храните и без това се намират на най-високото си равнище от 2014 г., поредното увеличение се следи отблизо, тъй като тези култури имат ключово значение за продуктите по магазините - от хляба и тестото до месото и дори газираните напитки.

Поскъпването на суровините застрашава и възстановяването на световната икономика, която прави плахи стъпки напред след последствията от коронавирусната пандемия. Те ускоряват и инфлацията при храните, което усложнява положението за хората, които и без това имат трудности заради загуба на работа или намалени доходи.

"Индикациите са, че има малко причини да вярваме, че цените ще останат на настоящите си нива. По-вероятно е те да се увеличат още. Трудностите все още предстоят", посочва Абдулреза Абасиан, старши икономист на Организацията по прехрана и земеделие на ООН. Увеличението на цените "изтласква основните храни отвъд възможностите на милиони бедни семейства, които вече имат трудности да преживяват", коментира Крис Никои, регионален директор за Западна Африка на Световната продоволствена програма.

Като цяло разходите за храна в световен мащаб се покачват за 10 последователни месеца, показват данни на ООН. Суровините обаче не са единствените компоненти, които вдигат цената на храните. По-високите разходи за морски транспорт и други затруднения по веригата на доставка, както и пакетирането, също се отразяват.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ