Цацаров нервен, пита кабинета кой критикува ареста на Иванчева
Позиция на целия кабинет ли е твърдението, че при ареста на кметицата на "Младост" са прехвърлени границите. Това попита пред Фокус главният прокурор Сотир Цацаров по повод вчерашното твърдение на вицепремиера Екатерина Захариева. /Снимка БГНЕС/
"Всеки има право на позиция, както и на това да я изрази открито. Смущаващото в случая е, че думите – а точните думи бяха „прехвърлиха се границите“ – са изречени не от кой да е, а от вицепремиера, отговорен за съдебната реформа, и не къде да е, а на официален брифинг в Министерския съвет, непосредствено след приключване на редовното заседание на правителството", не крие острия си тон Цацаров. В момента той е на работно посещение в Италия, но агенция Фокус се е обърнала към него за коментар по повод думите на Захариева.
Какво послание излъчват тези думи, пита главният прокурор, към Специализираната прокуратура и особено към новосъздадената Комисия за противодействие на корупцията, при положение, че в случая става дума за първото им общо разследване за тежко корупционно престъпление. Въпросът е доколко това послание кореспондира с широко прокламираните и от самата министър Захариева антикорупционни политики на правителството, продължава да "хапе" Цацаров. "Най-после въпросът е дали твърдението, че още първите успешни съвместни действия на прокуратурата и комисията са прехвърлили границата е позиция на целия кабинет, която неговият вицепремиер огласява на глас. Ако посланието, отправено към нас, е, че има граница, която ние не трябва да преминаваме, за мен очевидно има пълно разминаване между официалните декларации за борба с корупцията и действителните очаквания, които изпълнителната власт има", пита още главният прокурор. Той казва също, че няма представа за какъв "анализ" говори Захариева, която вчера обясни, че ще се извърши анализ на действията на разследващите.
"Няма как обаче тя или който и да е друг представител на изпълнителната власт да има участие в анализа на доказателствата по това дело, което по закон е правомощие само на наблюдаващите прокурори и на разследващите органи. Иначе досега на анализи, планове и пътни карти сме се нагледали достатъчно. Отдавна вече е време за действие", продължава с критиките си Цацаров. Главният прокурор заяви още, че действително оправдателните присъди за корупция не радват никого, но той има доверие в колегите си.
Доста по-умерен бе в позицията си по темата новият шеф на КПКОНПИ Пламен Георгиев. Фокус са се обърнали и към него със същия въпрос по повод думите на Захариева. Прокуратурата си свърши работата по единствения възможен по закон начин, казва той. По думите му има член от НПК, който ясно разписва как се извършна претърсване и изземване. "Нашият закон е категоричен, че това процесуално-следствено действие, за да има после стойност, трябва да се извърши в присъствието на лицето, което ползва в случая автомобила, т.е. г-жа Иванчева. Единственият възможен начин да се извърши това претърсване е в присъствието на г-жа Иванчева и тя трябва да бъде поканена първоначално – дори законът го предвижда – да предостави търсените вещи, а след това започва и самото претърсване", уточнява Георгиев. Той обяснява също, че е трябвало банкнотите да бъдат описани много прецизно една по една, защото "ако се сбърка например една цифра на една банкнота, това може да опорочи после целия протокол и можеше да няма доказателствена стойност".
"Стига толкова обещания. Обещанията за борба с корупцията бяха дотук. Оттук нататък вече има действия и мисля, че крайно време е, когато се виждат някакви положителни резултати, да се даде и съответната оценка за това, което е свършено", подчертава още Пламен Георгиев.