18 Юли 2025петък17:16 ч.

Православен календар

Църквата почита на 4 ноември Преп. Йоаникий Велики. Св. свщмчци Никандър, еп. Мирски и Ермей презвитер

/ брой: 210

автор:Дума

visibility 1526


Преподобни Йоаникий се проявил като храбър воин, но след войната с гърците се предал на монашески живот

Преподобни Йоаникий бил роден в малоазийската област Витиния. Баща му се наричал Миритрикий, а майка му Анастасия. Йоаникий от младини бил възпитан в страх Божи. Отличавал се между своите връстници с добродетелите си - кротост, смирение, търпение и послушание. Имал голямо влечение към молитвата. По време на иконобореца император Лъв Хазар (775 - 780), син на Константин Копроним, Йоаникий бил взет във войската. Бил страшен за враговете на империята и любим за своите другари заради кротостта и смирението си. Но злият дух завидял на добродетелния му живот и го подмамил и увлякъл в иконоборческа ерес. Бог обаче, Който желае всички да се спасят, спасил и него от тая пагубна ерес. Йоаникий съзнал своята заблуда, разкаял се от сърце и останалото време от живота си посветил на иконопочитанието.
Не след дълго започнала война между гърци и българи. Гърците били по-добре въоръжени и завзели Тракия. По време на тази война Йоаникий проявил изумителна храброст и с това обърнал върху себе си вниманието на самия цар, който наредил да бъде записано името му в специален списък за награждаване. При завършване на войната Йоаникий пак минал през планината Олимп, спомнил си за монаха, който го изобличил за иконоборството, и постъпил в един от тамошните манастири. Тогава бил на 24 години и помолил преподобния игумен Григорий да го благослови да живее като отшелник уединено. Преподобни Йоаникий останал в манастира и се предал на монашески подвизи. След това обходил няколко манастира, научил се да чете и пише, а подир това се заселил в пустинно място, подвизавал се в пещера и пребъдвал в молитва.
Още приживе Господ прославил своя угодник. Той го надарил с чудотворна сила, прозорливост и голяма мъдрост. Много благочестиви хора идвали при св. угодник, за да получат от него съвет и помощ. През своя живот Йоаникий обходил много манастири, построил няколко църкви и предсказал прекратяването на иконоборството. Починал около 834 г. на 94 години.

Никандър и Ермей били поставени за свещенослужители от светия апостол Тит

Те обърнали много елини от езическото заблуждение към Христа. Затова били хванати и доведени на разпит при комита Ливаний. Когато той след дълги старания да ги отвърне от Христа не могъл да постигне нищо, заповядал да ги завържат за буйни коне и да ги гонят, за да влачат Христовите раби.
След това едва живи ги хвърлили в тъмница и ги мъчили с глад и жажда; но Господ ги хранел с небесен хляб и изцелявал раните им. След известно време те отново били доведени на разпит и когато отказали да се подчинят на мъчителя, ги подложили на нови страшни мъчения.
Накрая мъчителят заповядал да забият железни гвоздеи в главата, сърцето и корема им, след което изкопали яма и още дишащи ги хвърлили в нея и я засипали с пръст.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 264

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 259

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 264

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 253

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 256

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 197

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 260

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 220

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 310

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 273

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ