02 Май 2024четвъртък18:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Европа

Трябва спешна програма срещу "данъчните убежища"

670 млрд. евро годишно са загубите на бизнеса от организираната престъпност

/ брой: 249

автор:Дума

visibility 385

Илияна Йотова,
евродепутат от Групата на социалистите и демократите

С огромно болшинство Европейският парламент одобри първия доклад, който изисква европейско законодателство срещу организираната престъпност, корупцията и прането на пари. Усилията на държавите членки не са достатъчни. Много различни са съдебните системи, разследващите органи, наказателните норми. Престъпността отдавна пристъпи извън националните граници, като се възползва от отварянето им в ЕС.
Съвременните технологии и интернет позволяват лесни и бързи комуникации между престъпните организации не само на европейско ниво, но и в цял свят.
Статистическите данни са ужасяващи. 670 млрд.евро годишно са загубите на бизнеса от организираната престъпност. Зад тази цифра се крият огромни загуби от фалшиви стоки, от фалшиви лекарства, от тютюневи изделия, произведения на изкуствата. Над 30 хиляди са незаконните сайтове, предлагащи по-евтини лекарства с изтекъл срок, с недоказан произход и съставки, идващи основно от Индия и Китай. 97% от тези лекарства са абсолютно незаконни. Последиците за здравето на европейските граждани се оценяват на 3 млрд. евро годишно. 10 милиарда евро данъци се губят от контрабандата на цигари. Всяка година се отчита остър недостиг от тези средства, необходими за поддържане на социалните системи. Според статистиката на Европол броят на международните престъпни организации е 3000, 30% от тях са "специализирани" в различни видове престъпления. 10 милиона са незаконните оръжия в Европа, годишният оборот от тяхната продажба е над 250 милиона евро.
Черната статистика продължава с огромната сума от над 1 милиард долара годишно за плащане на подкупи в световен мащаб и над 20 милиона корупционни случая в Европа. Цената на корупцията в Европа е 120 милиарда годишно.
Тежката финансова и икономическа криза се оказа благодатна за мафията. Трансграничните престъпни организации все повече проникват в бизнеса, зачестяват договорите с "белите якички" - предприемачи, държавни служители, политици, банки, с които се сключват тайни споразумения от "взаимен интерес". Нерядко парите се "препират" през банките от наркотици, проституция, контрабанда на цигари. Ето защо е много важно да се създадат международни механизми за координирано разследване на банкови канали, финансови институции, участници в незаконния трафик.
В условията на криза немалко предприемачи се обръщат към мафиотски структури, които разполагат с оборотни капитали и могат да "подпомагат" фирми, участват в големи инфраструктурни проекти. Тези "кредити" са предпочитани на фона на високите лихвени заеми от банките. Не са без основание например страховете на италианските правоохранителни органи за навлизането на престъпни организации като инвеститори в строителството на Световното изложение в Милано през 2015 година.
До края на тази календарна година ЕК трябва да излезе с подробен доклад за резултатите от борбата с корупцията в държавите от ЕС. За всяка отделна страна ще бъде направен обективен анализ и ще се направят препоръки. Документът ще бъде от особена важност за нас. До голяма степен от него ще зависи каква ще бъде и оценката в мониторинговия доклад на ЕК за България и Румъния, който се очаква в началото на следващата година.
Очаквам законодателните предложения от страна ЕК през следващите месеци. Като зам.-председател на комисията "Антимафия" настоявам за спешна законодателна програма срещу т.нар. данъчни убежища. Големите губещи от данъчните измами и укриването на данъци са всички европейски граждани. Предупредих в пленарната зала, че нейното приемане няма да бъде лесно. За съжаление мнозина високопоставени политици защитават офшорните зони, защото нерядко са свързани с тях или се възползват от услугите им. Напълно подкрепям предложението регистрираните в офшорни зони фирми да нямат право да участват в проекти с европейско финансиране. От ЕП настояваме и за достъп до информация за собствеността на дружества "пощенски кутии", които се създават с цел укриване на данъци и пране на пари.
ЕК трябва да изготви публичен списък, т.нар. черен списък на фирмите и ръководствата им, които са осъдени за корупционни практики и са укривали данъци. Всички, които ще бъдат включени в този списък, няма да имат право да участват в обществени поръчки на територията ЕС.
Няма как иначе да се защитят предприятията, свободата и лоялната конкуренция, след като едни ще си плащат данъците и ще подпомагат икономиката и на страните си, и на ЕС, а други ще придобиват огромни суми, използвайки "данъчния рай".
Един от все още нерешените проблеми, създаващ трудности за ефективната борба с международната престъпност, е различните наказателни норми. Престъпниците се възползват от вратичките в законите не само на национално ниво, но и от различията в решенията по наказателните дела, заповедите за арест и конфискацията на имущества, придобити по незаконен начин в отделните страни. Първите стъпки трябва да бъдат свързани с взаимното признаване на събраните доказателства, заповедите за изземване и конфискация, екстрадиране и т.н. Приетият документ стига и по-далеч - конфискация на незаконно имущество преди издадена присъда, ако има сериозни доказателства и по решение на специализиран съдебен орган.
През последните години икономическата криза промени интересите на организираната престъпност. Липсата на стабилност в много страни предизвика вълни от имигранти, търсещи по-добри условия за живот и труд. Престъпността се преориентира към създаването на транснационални мрежи за експлоатация, "черен труд" и проституция, носещи им огромни печалби. Само от трафик на хора те се оценяват на 25 млрд. евро годишно. Все още не е лесно да се посочат точните данни на трафик на хора, тъй като често се прикриват под друга форма на престъпления или не се регистрират. Приблизителните цифри са ужасяващи. Броят на жертвите, извършващи принудителен труд в страните от ЕС, възлиза на около един милион, над 300 хил. са жертви на сексуална експлоатация. ЕК трябва да излезе със специално законодателство с наказателни норми срещу използването на труда на жертвите, задължителни за всички държавни членки.
За първи път приетият документ обръща внимание на специалната роля на разследващите журналисти за разкриване на случаите на измами, корупция и организирана престъпност. За период от пет години са публикувани над 250 разследващи репортажа, свързани със злоупотреба със средства на ЕС. Предвижда се да се отделят средства за тяхната работа както и текстове, гарантиращи безопасността им.
Приемането на този европейски документ стана на 23 октомври - денят, който оттук нататък ще бъде Европейски ден на паметта и отговорността в памет на невинните жертви на организираната престъпност и борбата за правосъдие и свобода.
   

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 599

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 726

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 637

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 709

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 602

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 653

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ