18 Юни 2024вторник17:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Интервю

Корнелия Нинова:

Трябва предварителна подготовка за борба със стихиите

Имаше семейства, които по два-три пъти отказваха да бъдат евакуирани, разказа вчера за ДУМА от Мизия народният представител от КБ

/ брой: 177

автор:Павлета Давидова

visibility 694

"Няма нищо по-страшно от природната стихия, няма нищо по-скъпо от човешкия живот и няма нищо по-важно от това да си организиран и да си изпълняваш задълженията"

- Г-жо Нинова, намирате се в центъра на стихията в Мизия. Как точно се озовахте там?
- Бях на Бузлуджа, на тържеството на БСП, когато ми се обади кметът на Мизия Виолин Крушовенски. Той ми каза, че има проблем, и помоли да поискам съдействие от министъра на земеделието Димитър Греков и министър-председателя Пламен Орешарски за пробиването на дигата в града и след него. Само по този начин можеше да се намали капацитетът на реката и да се помогне градът да не бъде залят от придошлите води.
Веднага тръгнах от Бузлуджа към Мизия. По пътя проведох разговори с министър Греков и с Пламен Орешарски. Благодаря им за бързото съдействие, получихме разрешение за пробиването на дигите. Когато пристигнах в Мизия, се обадих на изпълнителния директор на АЕЦ "Козлодуй" Иван Генов с молба да помогне с техника. Дигата беше пробита, но уви, това не помогна много на града, защото дойде още вода по реката. Оттам нататък наистина страшното започна през нощта. Без ток, тъмнина, падащи къщи, чуваха се писъци на хора... Добре, че дойде главен комисар Николай Николов с екипите на Главната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Цяла нощ момчетата вадиха с лодки хора от къщите, от покривите...
- В момента каква е ситуацията в района?
- За съжаление вече има две жертви. Имаме притеснения дали под срутените къщи няма да бъдат открити останали хора. Дано няма повече жертви! И в момента екипите продължават да работят. От сутринта на разположение са и два вертолета "Кугър". Пристигнаха и военни с техника, които продължават да евакуират хората, които все още са останали в домовете си.
- Самата вие споменахте, че сте потърсена от кмета, смятате ли, че местната власт реагира адекватно при създалата се ситуация?
- Още преди два дни кметът е пуснал заповед с предупредително писмо, че се очаква покачване на нивото на реката. За съжаление тази информация сякаш не е сработила или пък хората не са й обърнали внимание.
Нощес видях странни постъпки от някои хора. Екипите с лодките ходеха по три пъти през нощта да ги изведат от домовете им, а местните отказваха да тръгнат. Въпреки че вече виждаха колко висока е водата, въпреки тъмнината. Имаше семейства, които отказваха да бъдат евакуирани по два-три пъти!
Сигурно има грешки, за да се стигне дотук, но може би вината е комплексна и е на всички ни. Жалкото е, че има такива щети, още по-жалко е за двете жертви.
- Можеше ли трагедията да бъде избегната по някакъв начин?
- Сигурно. Трябва обаче да отчетем проливните дъждове през последния месец. В Бяла Слатина, Крушовица и Липница също бе наводнено. Мизия е разположена географски така, че цялата тази вода се събира като във фуния, а преди влизането й в река Дунав минава през града. Проливните дъждове от окръга, които се натрупаха през последните месеци, се събират на това място. Това е абсолютно обективна предпоставка за ситуацията, която се получи.
- Какво може да се направи оттук насетне за района на Мизия и за останалите пострадали населени места?
- Непременно всички институции трябва да видят как да помогнат на пострадалите. Сред тях има безработни, някои загубиха домовете и покъщнината си. Няма да имат пари да възстановяват къщи. Всички ние трябва да направим всичко възможно, за да помогнем. За помощ може да се обърнем и от Фонда за бедствия и аварии, и от социалното министерство. Трябва да се помисли, и ако трябва, да се потърси европейска помощ, все пак имаме и български комисар по бедствията и авариите. Необходима е мобилизацията на всички институции, за да помогнем на хората.
- Има ли вече доброволци на мястото на инцидента?
- Има доброволци от местните жители. Дойдоха и хора от БЧК. От Червения кръст донесоха храна и вода, много местни жители сформираха и доброволчески сдружения. Още от вчера местни момчета помагат на екипите, днес също се включиха активно в издирването на хора. Местните помагаха с всичко, с което можеха.
- Какви изводи могат да се направят след ситуацията в Мизия и останалите наводнени райони?
- Няма нищо по-страшно от природната стихия, няма нищо по-скъпо от човешкия живот и няма нищо по-важно от това да си организиран и да си изпълняваш задълженията. Смятам, че аз изпълних моите.
- Какъв съвет бихте отправили към местните власти?
- Бих ги посъветвала да се готвят предварително и качествено за подобни ситуации. Дано да не се повтаря подобно нещо! Много е важно още в първите часове хората да реагират адекватно. Снощи присъствах на всичко, което се случи - от началото до края. Направих си извода, че в такива случаи е нужна желязната организация, ред и дисциплина на местните органи на власт, на кризисните щабове и на всички институции, които имат отношение. Всичко това е много важно условие за спасяването на човешки животи.

Канят се да забранят най-старите коли у нас

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 113

Енергийният министър обещава под 1,5% поскъпване на тока

автор:Дума

visibility 375

/ брой: 113

Реконструират Бетонния мост в Пловдив за 6 месеца

автор:Дума

visibility 363

/ брой: 113

Експерт: Докладът ще каже, че не сме готови за еврото

автор:Дума

visibility 365

/ брой: 113

НАТО иска още ядрени оръжия в готовност

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 113

Визита на Путин в Ханой скара САЩ и Виетнам

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 113

Нетаняху разпусна военновременния кабинет

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 113

ООН: Светът се проваля в битката с бедността

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 113

Екощуротии

автор:Мая Йовановска

visibility 377

/ брой: 113

Пламъкът, който продължава да гори

автор:Евгений Белий

visibility 410

/ брой: 113

Нови "ценности"

автор:Таня Глухчева

visibility 372

/ брой: 113

Социално инженерство

/ брой: 113

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ