28 Април 2024неделя16:36 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Проф. Бончо Асенов:

Трябва да градим отново това, което разрушихме

Успешната битка с тероризма е резултат от хармоничното съчетание на възможностите на техниката и човешкия ресурс, казва експертът по проблемите на контраразузнаването

/ брой: 168

автор:Ина Михайлова

visibility 151

Проф. БОНЧО АСЕНОВ е завършил школата в Симеоново. От 1970 до 1981 г. е работил в Шесто управление на ДС. След това до 1992 г. е преподавател по проблемите на контраразузнаването в Академията на МВР. Пенсионира се като подполковник. От 1998 г. досега преподава теория на разузнаването и контраразузнаването във ВСУ "Черноризец Храбър". Има много книги и публикации в областта на оперативно-издирвателната дейност, разузнаването и контраразузнаването.


Цитат:
Не може водената от нас външна политика да не подразни някои сили, които се ангажират и с терористична дейност


- Мои и ваши колеги ви "набедиха" за специалист по антитероризма, предотвратил няколко атаки. Вие от скромност твърдите обратното...
- Когато бях в Шесто управление на ДС, работех по друга линия. Тогава имаше само един човек за борба с тероризма, който почти нямаше работа. Какво стана? Започнаха първите терористични актове - отвличане на самолети, убийство на един шеф на ДСО, и бе сформирано отделение. След това по време на възродителния процес се случиха терористичните актове във Варна, на гара Буново, Пловдив и се създаде цяло направление "Тероризъм". Но днес България е различна...
- Един ден ли ни промени?
- Успокоявахме се, че световното зло ще ни заобиколи, че няма причини да ни се случи нещо подобно. Винаги съм казвал, че не може да твърдим, че няма да бъдем обект на тероризъм. Намесихме се в Ирак, в Афганистан, в последните години - прекалено активно в Либия, а сега и в Сирия - струва ми се, че прибързано взехме някои решения. Не може водената от нас външна политика да не подразни някои сили, които се ангажират и с терористична дейност. Рано или късно "Бургас" щеше да се случи. Трудно се противостои на подобни атаки - хем имаме готовност, хем сме неподготвени. Особено това се отнася за малка държава като България. Спомнете си какви прояви на тероризъм имаше в САЩ, Англия, Испания, Русия - те също бяха изненадани. Едва след това взеха крути мерки, имат успехи и неуспехи. Дано не съм лош пророк, но очаквам със свито сърце Олимпийските игри в Лондон, макар че се предприемат превантивни мерки.
Навремето сериозни мерки имаше и в България, макар че тогава не ставаше въпрос за международен, а за вътрешен тероризъм.
- Разкажете нещо повече за тези мерки.
- Засили се работата с агентурата - вербовка на агенти. Разви се сериозна превантивна дейност сред населението. Хората, като видеха безнадзорен багаж във влака, в автобуса - обаждаха се. След случаите на гара Буново например постъпваха хиляди сигнали от обикновени хора за съмнителни багажи, за особено поведение на определени хора. Понякога населението бе доста мнително, но всички активно съдействаха на компетентните органи.
Очевидно е, че при тази обстановка трябва преструктуриране в ДАНС и МВР с цел създаване на по-мощни структури, които да се занимават с борбата с тероризма. Не че няма такива, навярно имат и някакъв опит хората в тях, но трябва да се обърне сериозно внимание. Необходимо е да се мобилизират структурите, да се заделят средства и да се наблегне целенасочено на съвместната дейност с чуждите спецслужби. Едно време бяхме изолирани в рамките на соцлагера, но сега имаме контакти със САЩ, Англия, Германия, Турция, Израел, трябва да ги засилим. За да можем да получаваме навременни сигнали от тях, от нашата агентура (макар че възможностите ни вероятно няма да са кой знае какви), за да се не се допусне осъществяването на терористични акции.
Чета, че в последните години има успехи - в Германия неутрализирали група, в Англия не допуснали терористична акция.
Задаваме ли си въпроса как става това? Става благодарение на тази агентурно-оперативна дейност, която техните служби провеждат.
- По-добре от мен знаете, че казахме "сбогом" на значителна част от агентурните мрежи?
- Беше, беше ликвидирано, защото... Не от нулата, но почти отначало трябва да се започне отново. Не казвам, че нищо няма в направление "Тероризъм" - има хора, някакъв опит, обмен на информация. Но сега всичко трябва да се постави на нови основи, ако искаме България да не става пак обект на терористична акция. Нищо не ни предпазва от подобни прояви.
- Неглижирането на проблема не е ли част от общото несериозно отношение на властта към важните проблеми на държавата и хората?
- Каквато е държавата, каквото е обществото, такава е и дейността ни в областта на националната сигурност. Разбихме Първо управление - разузнаването, агентурния апарат, контраразузнаването... Сега трябва пак да създаваме това, което разбихме. Необходима е мрежа, доверени лица. Сигурен съм, че сега по летища и др. места ще се вземат мерки за засилване на контрола. Необходимо е обаче да се изведат признаци за разпознаваемост на международен тероризъм. Какво означава това? Хората да имат белези, по които да разпознават съмнителния човек. Ако стюардесата в самолета, служителят на гишето, офицерът по сигурността, човекът от туристическата фирма, обслужващите групите туристи имат информация за характерните особености на терористите днес и техния начин на действие, може да проявят бдителност, да подадат навременен сигнал до съответните служби. Когато агентите, доверените лица, обикновените граждани са запознати с признаците, когато с тях е говорено, когато им е обяснено, когато са подготвени, когато разполагат със съответната информация - ще могат да реагират.
- Това изисква комплексни мерки, сериозна работа...
- Когато избухнаха бомбите в Буново и на др. места, се създаде направление "Тероризъм". То централизира цялата информация, цялата дейност. Благодарение на осъществяваната работа от едно оперативно ръководство бяха разкрити терористите.
- Сега как оценявате взаимодействието между службите? Какво е необходимо да се направи?
- Трябва да се реши коя ще бъде водещата структура - МВР (там се намира ГДБОП) или ДАНС. Проблемът касае преди всичко националната сигурност, разбира се, и обществения ред. Националната сигурност е задача на ДАНС, а общественият ред - на МВР. Според мен ДАНС трябва да е водещата структура, особено що се отнася до международния тероризъм. В ДАНС трябва да се засилят възможностите, силите, средствата. От доста години има идеи ГДБОП да бъде част от ДАНС. Може би сега пак трябва да се помисли сериозно и по този въпрос, за да се засили ефектът и възможността за противопоставяне на евентуални терористични актове в бъдеще. Или поне направлението в ГДБОП, което води борба с тероризма, трябва да се обедини със съответните звена в ДАНС. Защото сега и ГДБОП, и ДАНС се занимават с едни и същи неща, а информацията не е на едно място. Трябва да се централизира архивът, анализът, а и по места да има хора, които да са професионалисти в тази област.
- Необходими са комплексни мерки и сериозен анализ на случилото се. В състояние ли са държавните институции да направят този експертен прочит и да начертаят стратегия за бъдещето?
- Няма лошо да бъде потърсено мнението на експертите, на гражданския сектор, на хората, които вече не са в системата. Но ми се струва, че нас отдавна ни изхвърлиха... По-скоро трябва целенасочено и в детайли да се изучава опитът на държавите с по-големи проблеми с тероризма - САЩ, Русия, Англия, Германия, Испания, Турция. Сигурен съм, че това се прави, но трябва да е по-внимателно, детайлно. Необходимо е да се акцентира на борбата с тероризма при обучението - може би на международно равнище, не толкова в академията в Симеоново. Това означава допълнителни средства и държавата не може и не бива да икономисва пари за сформиране на структури, за нова техника на подразделенията и за създаване на възможности за разгръщане на агентурно-издирвателна дейност у нас. Защото само с техника не става. Да, в Лондон с видеокамери разкриха терористите в метрото, но повечето от успехите идват в резултат на работата на агентурата. Някои от добре работещите разузнавателни и контраразузнавателни служби по света успяха да проникнат в терористичните среди и оттам да подават сигнали за предстоящи атаки.
Сега има спор дали са ни предупредили израелските служби за това, което се случи у нас, или не. Факт е, че е бил получен отнякъде такъв сигнал. Не трябва да се подценяват подобни информации. Винаги съм изтъквал човешкият фактор като по-важен в битката с тероризма, отколкото технологията, компютрите и пр. Успешната битка с тероризма е резултат от хармоничното съчетание на възможностите на техниката и човешкия ресурс.
- А какви са нашите реалности?
- Не знам доколко в МВР и ДАНС има достатъчно подготвени специалисти. Преди години колега, много добър експерт по международен тероризъм, участвал в сериозни операции, видял "жив терорист", имаше идея да се върне в системата. Зарадвах се, че стари опитни кадри ще бъдат полезни. В крайна сметка не го взеха. Явно политическите пристрастия си казаха думата. Не го казвам с болка - сигурно такива са времената, ние сме аут, макар че проблемът вълнува и касае всички.
- Адекватен ли е въпросът за отговорността за случилото се в Бургас? Има ли виновни?
- Случаят е по-особен. Става въпрос за акция срещу израелци, явно подготвена от добри професионалисти. Има и български принос към този акт в Бургас - подценяване, небрежност, при това години наред... Независимо кой е или можеше да бъде на власт, сигурно по същия начин щеше да бъде изненадан. Необходимо е без политически пристрастия, без търсене на дивиденти всички да застанат зад каузата повишаване на ефективността в борбата срещу международния тероризъм. Загиват хора, български гражданин също стана жертва. Утре може да сложат бомба във влак или на друго място. Тук няма сини и червени, няма наши и ваши. Всички трябва заедно да работят в една посока. Необходима е съпричастност и съдействие от всички хора, а не просто да се смята, че има МВР и ДАНС, които се издържат от данъците ни и които са длъжни да ни пазят. Само при активно отношение на гражданите, при взаимодействие между гражданското общество и институциите може да говорим за резултатна превенция на тероризма.
 

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 800

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 694

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 829

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 937

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 772

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 701

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 895

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 874

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 777

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 808

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ