19 Юли 2025събота09:49 ч.

Три партии се борят за първото място

ГЕРБ, ИТН и БСП са с почти изравнени резултати, сочи изследване на "Медиана"

/ брой: 127

автор:Дума

visibility 1316

Три партии се борят за първото място на парламентарните избори в неделя. Към момента ГЕРБ, "Има такъв народ" и БСП са с почти изравнени позиции - съответно с подкрепа от 22,5%, 21,7% и 20,6%. Следват ДПС и "Демократична България" с 11,1% и 10%. В следващия парламент вероятно ще влязат 7 партии, сред които "Изправи се! Мутри вън!" с 5,1% и "Българските патриоти" - с 4,8 на сто. Това показва собствено социологическо проучване на "Медиана", проведено от 26 юни до 2 юли.

Доминира желанието за политическа промяна с ново управление без участието на ГЕРБ, констатират анализаторите. Проблемът е доколко това желание ще се изрази в реално политическо действие. Избирателите на ГЕРБ, макар и намалели, са изключително мотивирани да гласуват, докато много от симпатизантите на останалите партии още се колебаят дали и за кого ще гласуват, а на други им е все едно кой ще управлява, стига да не е партията на Бойко Борисов. При това положение изборите и битката за първото място далеч не са предрешени, посочва "Медиана".

Прогнозата е, че ще бъде невъзможно сформирането на управляващо мнозинство - коалиция около която и да е от трите водещи формации, независимо коя ще бъде първа, втора или трета. Вероятният изход от тази ситуация е правителство на малцинството, което разчита на ситуативна подкрепа от "неприемливите партии на статуквото" или нови избори. Според социолозите в оставащата седмица до вота избирателите могат да променят картината. Засега изборната активност се очертава близка или малко по-ниска от тази на 4 април - около 3,1-3,3 милиона гласоподаватели, смятат от "Медиана". 

Проучване на "Маркет линкс", което отрежда на ГЕРБ 19,7%, на ИТН - 18,8%, а на БСП - 16,9%, възмути зам.-председателя на БСП Кристиян Вигенин. Според него това е поредното допитване, целящо да внуши, че "битката" за първото място е между ГЕРБ и ИТН, а БСП просто между другото е спомената, за малко даже да я пропуснат. "Нека си го кажем - когато трите партии системно се вместват в рамките на 3-3,5% даже в изследвания, които нарочно свиват резултата на БСП, битката за първото място е между три, а не между две партии. Няма да се изхвърлям, но схемичката им май няма да излезе. Призовавам всеки от нас да вложи всичко от себе си в оставащите 5-6 дни, пък процентите ще ги броим в неделя вечерта", написа Вигенин във фейсбук.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ