05 Юни 2025четвъртък16:59 ч.

Три партии се борят за първото място

ГЕРБ, ИТН и БСП са с почти изравнени резултати, сочи изследване на "Медиана"

/ брой: 127

автор:Дума

visibility 1286

Три партии се борят за първото място на парламентарните избори в неделя. Към момента ГЕРБ, "Има такъв народ" и БСП са с почти изравнени позиции - съответно с подкрепа от 22,5%, 21,7% и 20,6%. Следват ДПС и "Демократична България" с 11,1% и 10%. В следващия парламент вероятно ще влязат 7 партии, сред които "Изправи се! Мутри вън!" с 5,1% и "Българските патриоти" - с 4,8 на сто. Това показва собствено социологическо проучване на "Медиана", проведено от 26 юни до 2 юли.

Доминира желанието за политическа промяна с ново управление без участието на ГЕРБ, констатират анализаторите. Проблемът е доколко това желание ще се изрази в реално политическо действие. Избирателите на ГЕРБ, макар и намалели, са изключително мотивирани да гласуват, докато много от симпатизантите на останалите партии още се колебаят дали и за кого ще гласуват, а на други им е все едно кой ще управлява, стига да не е партията на Бойко Борисов. При това положение изборите и битката за първото място далеч не са предрешени, посочва "Медиана".

Прогнозата е, че ще бъде невъзможно сформирането на управляващо мнозинство - коалиция около която и да е от трите водещи формации, независимо коя ще бъде първа, втора или трета. Вероятният изход от тази ситуация е правителство на малцинството, което разчита на ситуативна подкрепа от "неприемливите партии на статуквото" или нови избори. Според социолозите в оставащата седмица до вота избирателите могат да променят картината. Засега изборната активност се очертава близка или малко по-ниска от тази на 4 април - около 3,1-3,3 милиона гласоподаватели, смятат от "Медиана". 

Проучване на "Маркет линкс", което отрежда на ГЕРБ 19,7%, на ИТН - 18,8%, а на БСП - 16,9%, възмути зам.-председателя на БСП Кристиян Вигенин. Според него това е поредното допитване, целящо да внуши, че "битката" за първото място е между ГЕРБ и ИТН, а БСП просто между другото е спомената, за малко даже да я пропуснат. "Нека си го кажем - когато трите партии системно се вместват в рамките на 3-3,5% даже в изследвания, които нарочно свиват резултата на БСП, битката за първото място е между три, а не между две партии. Няма да се изхвърлям, но схемичката им май няма да излезе. Призовавам всеки от нас да вложи всичко от себе си в оставащите 5-6 дни, пък процентите ще ги броим в неделя вечерта", написа Вигенин във фейсбук.

Назначават още 220 чиновници в агроминистерството и ДФЗ

автор:Дума

visibility 389

/ брой: 100

Нови изисквания за телефоните в ЕС в сила от 20 юни

автор:Дума

visibility 376

/ брой: 100

България защити странджанския билков чай за пазара на ЕС

автор:Дума

visibility 387

/ брой: 100

Пчелари настояват да се намали интервалът за пръскания

автор:Дума

visibility 369

/ брой: 100

ЕС отлага мерки срещу Букурещ заради дефицита

автор:Дума

visibility 386

/ брой: 100

НАТО планира засилване на военната си мощ

автор:Дума

visibility 395

/ брой: 100

Мелони и Макрон преодоляха различията

автор:Дума

visibility 358

/ брой: 100

Накратко

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 100

Непростимо

автор:Александър Симов

visibility 369

/ брой: 100

Нелеп пиар

visibility 376

/ брой: 100

Рестарт - тук и сега

автор:Дума

visibility 368

/ брой: 100

"Локалите" - насилници без кауза

автор:Юлия Кулинска

visibility 363

/ брой: 100

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ