19 Юли 2025събота19:43 ч.

Три компании готови да търсят газ в Черно море

Американската "Ексънмобил", френската "Тотал" и британската "Мелроуз" искат да правят дълбоки сондажи в блок "Хан Аспарух"

/ брой: 143

автор:Мая Калпачка

visibility 3558

Много е вероятно в акваторията на Черно море да бъдат откирити значителни количества газ. Очаква се те да бъдат толкова големи, че биха задоволили потреблението в България за период от 15 до 30 години. Това обяви вчера енергийният министър Делян Добрев по време на конференция по проблемите на проучването и производството на нефт и газ. Три големи фирми вече са проявили интерес да правят проучвания в блока "Хан Аспарух", съобщи Добрев. Той аргументира надеждите си за големи количества газ там, тъй като "Хан Аспарух" е само на 15 км от откритото в румънски води газово находище, в което се предполага, че има между 40 и 80 млрд. кубика газ. Заради потенциалното наше находище Букурещ предяви претенции към България за тази територия и заплаши, че ще съди София в Хага.
Добрев съобщи, че вече има подадени три оферти на компании за участие в конкурс за разрешително за дълбоко проучване на нефт и газ. Това са американската "Ексънмобил", френската "Тотал" и британската "Мелроуз рисорсиз". Първоначално, освен тези три компании, интерес към блок "Хан Аспарух" проявиха австрийската OMV, холандската "Шел" и испанската "Репсол". Британската "Мелроуз" вече добива у нас природен газ в българските води на Северното Черноморие. Очаква се в скоро време тя да започне да вади газ и от находището "Каварна-изток".
До 4 юли тримата кандидати трябва да дадат финансови предложения, а до края на юли ще бъдат оценени офертите и ще бъде избрана компанията, която ще проучва дълбоко в Черно море, съобщи Добрев. Министърът прогнозира още, че ако до края на юли приключи процедурата, през август или септември ще бъде сключен концесионият договор, а до края на годината ще започне анализът на геоложките данни. Следва проучване на сеизмиката през следващата година, а в края на 2013 г. може да се направи първият сондаж, прогнозира Добрев. Срокът, в който избраната компания трябва да извърши всички проучвания, включително дълбочинния сондаж, е пет години.
Не става въпрос за общо находище с Румъния. Сходна е геоложката структура, но в нашата акватория има отделно находище и то ще се проучва и разработва от фирмата, която бъде избрана, поясни министърът. Няма да се случи така, че като тегли единият - на другия да му свършва газът, каза Добрев. По време на конференцията полският експерт от OMV Валтер Кози съобщи, че Черноморският басейн е непроучен. Според него е рано да се правят изводи за находището, защото досегашните геоложки проучвания на Черно море са недостатъчни.


 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6009

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 5616

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7006

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6388

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6074

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6157

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 5800

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6074

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6311

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 6817

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6362

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ