Трети ден напрежение в Катуница
Над 5000 души изпратиха до гробищния парк 19-годишния младеж, прегазен от хора на Кирил Рашков
/ брой: 218
Напрегнатата обстановка в пловдивското село Катуница продължи и вчера. Трети ден напрежението там не спада след размириците, започнали в петък след убийството на 19-годишен младеж от хора, близки на Кирил Рашков - цар Киро. Криминалният инцидент доведе до истински погром в част от имотите на Рашков.
Момчето бе погребано вчера в гробищния парк на селото. Около 5000 души се събраха да изпратят Ангел. По време на погребалната церемония припадна около 16-годишно момиче, съседка на загиналия. Хората не криеха сълзите и гнева си за това, че според техните думи, един престъпник безнаказано толкова години "безчинствал" в село Катуница. Според младежите това не е краят на тяхната борба с престъпника Кирил Рашков.
По-рано около 500 рокери от цялата страна пристигнаха пред изгорелите царкирови къщи в Катуница на мълчалив протест. Те припалваха от време на време моторите и стояха мирно до множеството полицаи. Рокерите пристигнаха в Катуница на няколко лъча. Периодично те напускаха района на къщата и пак в лъчове обикаляха селото, след което се завръщаха. След това те се събраха пред църквата в село Катуница и с рева на моторите си изразяваха протеста си и подкрепа към местните хора.
500 рокери се събраха пред изгорелите къщи в Катуница на мълчалив протест
В ранния следобед рокерите заминаха за Пловдив, където се включиха в шествие. С национални знамена и скандиране "Българи - юнаци" то тръгна от паметника на Съединението. Повече от час протестиращите развяваха трибагреници и обиждаха ромите с нецензурни думи. Шествието се охраняваше от няколко полицейски патрула. Те преминаха през главната улица в Пловдив и се отправиха към сградата на Четвърто районно полицейско управление.
Напрежението в Катуница ескалира в петък след убийството на 19-годишния Ангел Петров. Той бе блъснат от микробус, в който е имало хора на Кирил Рашков, известен като цар Киро. Според очевидци автомобилът "Форд" връхлетял върху момчето и го влачил няколко метра, после избягал в неизвестна посока. Пострадалият бил откаран в болница, където по-късно е починал. Смята се, че между семействата на Рашков и Ангел Петров е имало свада.
Буквално минути след криминалния инцидент местните хора, които от години се оплакват от цар Киро, се събраха на протест пред имението му в селото. Над 150 полицаи бяха вдигнати по тревога и изпратени в Катуница. Същинските размирици обаче започнаха, след като кола се вряза в струпалите се пред къщата на Рашков хора. Шофьорът прегази и рани още трима от протестиращите, както и двама полицаи.
Георги, братовчед на убитото момче Ангел, разказа, че видял как хората нахлули в двора на царкировите къщи веднага след убийството и последвалата свада между тях. Само намесата на жандармерията спасила фамилията на цар Киро от разгневената тълпа.
По-късно афектираната тълпа успя да преодолее полицейския кордон, влезе в имота на Рашков и започна да унищожава имуществото му. Напрежението достигна своя връх с опожаряването на част от къщите и колите на семейството на цар Киро. Над 200 души нападнаха лятната му резиденция и къщата на починалия му син точно на годишнина от смъртта му. Тогава се оказа, че семейството на Рашков е изведено тайно. Хората крещяха, че искат то да бъде изселено от Катуница. В същото време улиците бяха блокирани от десетки полицейски автомобили, а над 200 тежко въоръжени полицаи охраняваха селото.
В събота размириците взеха още една жертва. 16-годишно момче припадна по време на обедното шествие към царкировата къща. Детето е с увредено сърце и байпас. Хора от шествието се опитаха да му окажат първа помощ. 16-годишният Павел вече е бил мъртъв, когато е докаран в местната болница.
Вечерта в събота завари имението на цар Киро обградено от пет редици жандармерия. Въпреки това протестиращите успяха да запалят част от къщите му в селото. За да могат пожарникарите да започнат да гасят пламъците, се наложи жандармерията да им проправя път. През това време тълпата блъскаше по автомобилите и се опита да им попречи, като настояваше, че трябва да оставят да изгорят къщите на Цар Киро.
Междувременно към бунта се присъединиха фенове от агитките на Ботев и Локомотив (Пд). На мача на "Ботев" с "Доростол" те издигнаха лозунг "Смърт на убийците в Катуница" и с минута мълчание почетоха паметта на двете загинали момчета. Полицията спря по-голямата част от феновете на "Ботев" на входовете на селото. По черни пътища обаче част от тях успяха да пристигнат в Катуница и се включиха в протеста. Членове на ВМРО също се появиха в събота в селото. Те поставиха плакати пред дома на Рашков срещу Цветан Цветанов с надписи: "Цветанов, кого пази жандармерията?" По същото време главният секретар на МВР Калин Георгиев пристигна по нареждане на премиера Бойко Борисов.
Едва към 22 ч. обстановката в селото започна да се успокоява. Четири полицейски патрула бяха поставени на изхода на Катуница за Пловдив. Засилено полицейско присъствие имаше и на входовете и изходите на село Ягодово преди Пловдив. Полицията проверяваше документите на влизащите и излизащите от кв. "Столипиново".
В събота вечерта стана ясно, че е арестуван и 55-годишният шофьор, който уби 19-годишния Ангел. Той е криминално проявен и след деянието си е избягал в Турция. Вчера през нощта обаче той решил да се върне у нас, като преди това е съобщил за намерението си на близки. Така е станало възможно и задържането му. Срещу шофьора ще бъде повдигнато обвинение за умишлено причиняване на смърт при пътнотранспортно произшествие. Законът предвижда в този случай от 10 до 20 години затвор.
Според местните хора истинските къщи, където живее Цар Киро, са непокътнати от палежите. Говори се, че Цар Киро е изкупил цялата махала и същинските му домове са навътре, по-далеч от мястото, където бяха запалени три празни къщи и разрушени входните арки и оградите. Там стоели непокътнати и личните му автомобили.