17 Юли 2025четвъртък05:48 ч.

Тръмп обяви, че САЩ прекъсват отношенията си със СЗО

автор:Дума

visibility 1143

Президентът на САЩ обяви в специално изявление пред Белия дом, че прекъсва отношенията на страната със Световната здравна организация.

Вноските на страната в бюджета на СЗО се пренасочват към други организации за подобряване общественото здравеопазване по света, добави Доналд Тръмп, цитиран от „Дневник“.

Още преди месец американският лидер обяви, че възнамерява да спре финансирането към СЗО, ако организацията не се „ангажира със значително подобряване на дейността си в следващите 30 дни".

"Очевидно е, че непрекъснатите грешки от вас и вашата организация при реагирането на пандемията излизат много скъпо на света", написа Тръмп на 18 май на генералния директор на СЗО. "Единственият начин организацита да продължи напред е действително да демонстрира независимостта си от Китай", се казва още в пимото.

Днес Тръмп заяви, че "Китай има тотален контрол над Световната здравна организация", макар да плаща малка част от това, което внасят САЩ - едва 40 млн. долара срещу приблизително 450 млн. долара от Вашингтон годишно. "Изброихме подробно на СЗО какви реформи трябва да направи и разговаряхме директно с тях, но те отказаха да се задействат."

Откакто Тръмп стана президент, САЩ напуснаха Съвета за правата на човека, ЮНЕСКО, глобалното климатично споразумение и постигнатата с международни усилия сделка за иранската ядрена програма.

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 389

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 382

/ брой: 129

Епични провали

visibility 394

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ