18 Юли 2025петък00:15 ч.

Традицията оживява в ритми и звуци

Фестивалът за автентичен фолклор "Песни в полите на Балкана" в с. Жълтеш, Габровско

/ брой: 174

visibility 971

Доц. Веселка Тончева

На 30 юни и 1 юли 2012 година поляната под  училището в село Жълтеш беше огласена от песни от Балкана, но и от цяла България, беше оживена от зрители, от участници, превърна се, както всяко лято по това време, в празник. За трети път се проведе Националният фестивал за автентичен фолклор "Песни в полите на Балкана". Започнал като регионален фестивал по идея от жителите на с. Жълтеш, по-конкретно от групата за автентичен фолклор "Кольо Венков" при Народно читалище "Светлина 1927", и от кметицата на селото Тодорка Венкова, с подкрепата на община Габрово и на местни спонсори, за своите три издания фестивалът се превърна в национален и вече събира участници от цялата страна. Независимо от "детската" си възраст, фестивалът вече има свое име, свое лого, дори химн - местната песен "Тръгнала е Янка", с която след водосвет домакините откриват надпреварата.

Коледарска група от с. Гъбене, Габровско


Намерението на организаторите е заявено още в името на фестивала - "за автентичен фолклор" - и тъкмо към това те се стремят: участниците да представят своя регионално специфичен фолклор, да не се изпълняват песни и танци, заучени от други региони или излъчвани от медиите. Категориите, в които се оценяват изпълнителите, са 5 - групи за песенен фолклор; групи за танцов фолклор; групи за представяне на обичаи, индивидуални изпълнители и разказвачи.
С разширяването на териториалния "диапазон" и работата по оценяването на участниците става по-трудна. Различните региони имат различен колорит, и все пак "автентичността" остава важен критерий в конкурсния характер на фестивала. Инструменталният съпровод на акордеон е често срещан, особено сред групите от Средна Северна България, но толерантността към този инструмент е разбираема - от една страна, той е много познат като съпровождащ, от друга - голяма част от групите към читалищата трудно намират какъвто и да е съпровод за песните си или най-често ръководителите им владеят само акордеон и това предопределя изпълненията.

Всички на хорото


Конкуренцията сред женските певчески групи тази година бе особено силна - откроиха се изпълненията на жътварски песни от с. Горски Горен Тръмбеш, Великотърновско, от с. Сталево, Хасковско, от с. Бял Извор, от с. Знаменосец и от гр. Раднево, Старозагорско, от с. Дълго поле и с. Бегунци, Пловдивско, от с. Чарган, Ямболско, от с. Ценово, Русенско, от с. Страхилово, Великотърновско, две певчески групи от гр. Силистра.
От местните групи се отличиха с. Душево, с. Градище и с. Враниловци, Габровско, като последните получиха трета награда в категорията за женски певчески групи.
Изпълненията на танцовите състави също бяха на добро равнище - сред отличените бяха с. Хаджидимитрово, Великотърновско, с. Богданци, Силистренско, и представителите на домакините от  Габрово - състав "Тотка Шандуркова" при Народно читалище "Габрово 2012".
Интересни сценични "версии" на обичаи бяха представени на тазгодишното издание на Фестивала - коледуване от с. Гъбене, Габровско, както и от с. Овча могила, Великотърновско, чиито коледарски репертоари бяха добре подбрани; седянка от гр. Раднево с масово участие; Благовещение от с. Новаковци, Габровско; ладуване от с. Горско Сливово, Великотърновско. Като най-сполучливи бяха оценени възстановките на Гергьовден от с. Граф Игнатиево, Пловдивско, "викане на къща" от с. Стоевци, Габровско, и седянка от с. Ясеново, Старозагорско, която успя да пресъздаде автентичната атмосфера на седянката от този регион.
Сред индивидуалните изпълнители се откроиха имената на Лина Момчилова от с. Лозена, Софийско, Розка Ганчева от с. Каменец, Плевенско, която изпълни много интересна жътварска песен от своя край, и Николина Аргирова от с. Дълго поле, Пловдивско. Със специална грамота и картина, подарена от РЕКИЦ - Габрово, бяха наградени ученичката Илдъз Ибриамова от с. Добромирка, Габровско, за изпълнението си на гъдулка, а това не е нейното първо участие във фестивала, и фолклорна група "Добруджански славей" при НЧ "Доростол 1870" - Силистра. С грамота беше отличена и разказвачката Пенка Трифонова от с. Дълго поле, Пловдивско. Двете най-високи отличия на фестивала - златен медал и плакет на фестивала, получиха съответно групите от с. Българско Сливово, Великотърновско, и от с. Овча могила, Великотърновско.
С всяка година фестивалът "Песни в полите на Балкана" - с. Жълтеш, става все по-популярен, броят на участниците се увеличава, празничното преживяване и радостта от музиката и танца стават все по-динамични. И това доказва, че когато има желание и отношение към българския фолклор, може да се създава традиция, от която имаме потребност заради звуците и ритмите на българските песни, но и заради себе си, заради знанието, което не трябва да губим.
 

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ