26 Юни 2024сряда09:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Лидер Анализатор размишлява върху международния имидж на руския президент

Той не е доктор, а строител

Президентът на Русия Владимир Путин ще отпразнува шестдесетгодишния си юбилей като един от най-значимите държавни дейци в света.

/ брой: 248

visibility 62

 Фьодор Лукянов списание „огоньок”

Той е прославян и демонизиран. И в родината си, и в чужбина от жив човек той постепено се превръща в марка, в схема, в която всеки намира това, което иска да намери. Преди две години списание „Форбс” постави Владимир Путин на второ място в класацията за най-влиятелни световни политици – след Барак Обама, но преди председателя на КНР Ху Дзинтао. Това, като цяло, е нонсенс. Поради различни обективни параметри на оглавяваните от тях държави ръководителят на Русия днес не може да оказва по-голямо въздействие върху международните процеси от лидера на Китай. Путин обаче е разглеждан отделно от страната, която той оглавява, и в това той има най-малко заслуга или вина. Просто президентът на Русия се оказва най-яркият изразител на състоянието на нещата в света, символ – за едни положителен, за други отрицателен – на безпокойното преходно положение, в което се намира цялата международна система и държавите, които я съставят. Путин дойде на власт с лозунга за стабилност в Русия в период, когато светът, след като се напразнува в чест на победоносния за Запада край на Студената война, започна да пропада по спиралата надолу. Стремително започна да настъпва неопределеност на фона на разпадането на привичната институционална структура. Трескавите опити на Запада да укрепи световната система, създадена по западен модел, доведоха до това, че конструкцията се разтресе.
Тъй като тя е единна и цялостна, както никога преди, то последствията от нечии необмислени действия се отразяват върху всички без изключение. Стабилизацията вътре не се съчетава с нарастващата дестабилизация отвън. С други думи, Путин се оказа в противофаза.
Много хора по света възприемат Путин като „образцов” враг на прогреса, символ на остарели възгледи и старомодни подходи. Самият руски президент се намира, както изглежда, в състояние на тиха, но периодично избиваща навън ярост по повод политиката на водещите държави, които с действията си сякаш нарочно разлюляват международното положение, като избиват и последните опори под него.
В своите статии и публични изказвания той прокарва една мисъл – светът е опасен и непредсказуем, а действията на големите страни само задълбочават всички заплахи.
Най-новата история дава достатъчно примери – от Ирак до Либия.
Путин не е сам в неприемането на такова положение на нещата, но така се получи, че именно той е в челната редица на съпротивлението. Първо, Русия, въпреки упадъка и след разпадането на СССР, си остава една от най-активните страни с явни амбиции. Второ, мнението на Русия, поради комбинирания и ядрено-суровинен потенциал, е просто невъзможно да бъде игнорирано. Най-накрая, поради особеностите на характера на самия президент – той се отличава с нетипична за политици от такова ниво прямота и откровеност.
Отстрани много хора са уверени, че Путин е хитър и съобразителен стратег, който се ръководи от „голям замисъл”: добре обмислена експанзия, възстановяване на империята, укрепване на властта и възвръщане към СССР. Това придава на образа на президента на Русия допълнителен ореол на могъщество. Същевременно, самият Путин изглежда не вярва в стратегията.
Задълбочаващата се външна турбулентност притеснява Путин преди всичко поради това, че тя встъпва в резонанс с вътрешните прояви на нестабилност, като в крайна сметка ги усилва. Подобно на много от предшествениците си, руски консерватори, той постоянно говори, че страната се нуждае от време за стабилно, устойчиво, управляемо развитие, и че е рано още да се остави всичко на самотека на демократичната слободия.
През тези години ние възстановихме структурата на държавата, разрушена след краха на СССР през 1990-те, и сега имаме нужда от време за нейното дострояване, каза Путин на предизборна среща през февруари. Изборът на думи е любопитен – не преустройство, а дострояване, т.е. старателно завършване на строителството.
Путин разбира, че протестите, с които събудилото се общество посрещна възвръщането му на власт, е не само подстрекателство от страна на Запада (макар той, разбира се, да вярва в това), но и свидетелство за протичащи социални промени. При това той е уверен, че протестиращите, даже и искрените, не са прави – още е рано, нужно е време, оставете ни да достроим...
Като се върна на най-високия държавен пост, Путин не донесе рецепти за решаване на възникващите проблеми, но той дойде с изострено чувство за опасност, за крехкост на всичко около него. Като реалист и консерватор Путин достатъчно трезво оценява цялата сложност на случващото се, но не намира отговори на множащите се предизвикателства.


 

БДЖ увеличава влаковете между София и Бургас

автор:Дума

visibility 711

/ брой: 118

Закриват института за анализи на Асен Василев

автор:Дума

visibility 868

/ брой: 118

Земеделци алармират: Няма вода за напояване

автор:Дума

visibility 811

/ брой: 118

Скопие отхвърля сделката със София

автор:Дума

visibility 932

/ брой: 118

ЕС забранява руските дарения за партиите

автор:Дума

visibility 902

/ брой: 118

Терористични атаки с 19 жертви в Дагестан

автор:Дума

visibility 879

/ брой: 118

Нови 1,4 млрд. евро за оръжие за Украйна

автор:Дума

visibility 766

/ брой: 118

Историята като фарс

автор:Александър Симов

visibility 938

/ брой: 118

АНТИБАЙГАНЬО!? ЗАЩО ПЪК НЕ?

автор:Лозан Такев

visibility 968

/ брой: 118

Мицкоски отвори „Българския фронт“

автор:Дума

visibility 890

/ брой: 118

БСП да размрази отношенията с Радев

автор:Дума

visibility 822

/ брой: 118

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ