03 Май 2024петък11:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Топломерите с дистанционно отчитане стават задължителни

Масовата подмяна на устройствата започва в края на октомври

/ брой: 83

автор:Дума

visibility 6411

Радикална промяна в отчитането на консумираната топлинна енергия и топла вода се задава след 25 октомври. От тази дата уредите върху радиаторите, индивидуалните топломери и водомерите за топла вода трябва да бъдат подменени с прибори за дистанционно отчитане. Това предвиждат промени в Закона за енергетиката, публикувани за обществено обсъждане. Целта е да се премине към отчитане на реалното месечно потребление, а не то да се базира на прогнозните сметки от предишния отоплителен сезон. Топлинните счетоводители вече съобщиха, че започват отчет на парното и топлата вода за отминалия сезон, но само на тези домакинства, които са с дистанционни устройства. Посещения по домовете ще се правят, когато бъде отменено извънредното положение.

До 1 януари 2027 г. всички уреди за отчитане на парно и топла вода трябва да осигурят възможност за дистанционна връзка, предвиждат промените в закона. Справка за цените показва, че монтирането в двустаен апартамент на три уреда за дялово разпределение и един водомер с дистанционно отчитане струва между 170 и 200 лв. Статистиката показва, че предстои след 6 месеца да започне поетапната подмяна на над 1 млн. уреда.

Промените в закона предвиждат от 25 октомври 2020 г. в сграда, в която всички уреди са с дистанционен отчет, клиентите да получават фактури по реално потребление поне един път на тримесечие при поискване или в случаите, когато крайните ползватели са предпочели да получават електронни фактури. В останалите случаи сметките по реално потребление се предоставят два пъти годишно. От 1 януари 2022 г., когато в една сграда всички инсталирани уреди за измерване на парното и топлата вода или на енергията за охлаждане са с дистанционно отчитане, сметките по реално потребление се правят поне един път месечно. Предвижда се тази информация да може да се предоставя и чрез интернет и да се актуализира толкова често, колкото позволяват измервателните уреди и използваните системи.

През 2023 г. изтича срокът на 11% от уредите, 2024 г. - на 48%, през 2025 г. - на 20%, през 2026 г. ще трябва да бъдат сменени 11 на сто и през 2027 г. - 10%. Подмяната на водомерите зависи от срока за метрологична проверка и е индивидуален за всеки уред. Законът за енергетика предвижда уредите за дялово разпределение в една сграда да са от един доставчик, за да могат да бъдат отчитани. Водомерите за студена вода обаче са останали извън полето на закона и на проекта за изменение. На пазара има с дистанционен отчет на много производители, но те няма да могат да бъдат отчитани от избрания от сградата топлинен счетоводител, тъй като той няма достъп до данните им, предупреждават от фирмите за дялово разпределение. 

Парното поевтинява средно с 3,5 на сто 

Топлинната енергия ще поевтинее средно с 3,95 на сто от началото на май, реши на закрито заседание КЕВР. Ако прибавим и намалението от 1 април, падането на цената за два месеца е 24,93%.

Това става възможно след като на 1 май сутринта "Булгаргаз" внесе ново заявление за по-ниска цена на природния газ с 11,31%, а не с 6,67 на сто, колкото бе заявено по-рано. В него са отразени променените до 30 април цени по договора за доставка между "Булгаргаз" и "Газпром Експорт". Така за 2 месеца от 1 април цената на природния газ бе намалена с 49,25%. Затова за София намалението на цената на топлинната енергия вместо 3,02 на сто беше изчислено на 5,15%. За Враца бе предложено поевтиняване с 2,5 на сто, на 1 май то е 4,14%. В Пловдив първоначално бе с 1,05 на сто, сега е 1,08%. В Плевен първото предложение бе 1,54 на сто, окончателно е 2,62%. В Бургас бе предвидено намаление с 1,75 на сто, последно е 2,97%. Във Варна поевтиняването бе 0,75 на сто, от 1 май е 1,30%. Във Велико Търново вместо по-малко с 1,78 на сто потребителите ще заплащат с 3,04% по-ниска цена на топлинни услуги. В Разград първото предложение бе 1,69 на сто по-ниска цена, окончателно е 2,90% по-малко.

За двата месеца поевтиняването на топлинната енергия е: За София с над 30%, Враца - 25,73%, Велико Търново - 20,5%, Разград - 19,29% , Бургас - 19,76% , Плевен - 17,86% Пловдив - 13,7%, Варна - 9,46%.

Въвеждат прогнозна годишна цена 

Цената на топлинната енергия вече да се определя веднъж годишно и да е прогнозна за 12 месеца, както това се прави с тарифите на тока, предвижда Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Това съобщи нейният председател Иван Иванов на онлайн брифинг, на който обяви и поевтиняване от 1 май на газа с 11,31 на сто, на топлинната енергия с близо 4 на сто, а на произвеждания от топлофикациите ток с почти 6 процента.

Тази промяна се предвижда да бъде обсъдена на открито заседание на регулатора на 5 май. Според сегашната наредба за образуването на цените на топлинната енергия те се променят само при падане или качване на цената на природния газ с над 5 процента. При сегашните динамични условия на петролните и газови пазари на КЕВР втори месец й се налага да променя и цената на топлинната и електрическата енергия, произвеждани от топлофикациите. Топлоснабдителните дружества обаче не могат ежемесечно да отчитат промените на своите цени във фактурите на потребителите си. Причината е, че едва 6-7 на сто от абонатите им са на ежемесечно отчитане на реалното потребено количество топлоенергия. Останалите са на прогнозни данни спрямо консумацията за предходния отоплителен сезон. При тях реално няма как да се засече клиентът кога и по какви цени е ползвал парно и топла вода.

Омбудсманът Диана Ковачева настоя за по-голям срок за обсъждане на предлаганите промени, защото до 5 май има реално един работен ден.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ