01 Юни 2024събота23:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Топенето на ледовете е променило земната гравитация

/ брой: 229

автор:Дума

visibility 421

Бързото топене на ледената покривка в Западна Антарктика от 2009 г. до 2012 г. е било достатъчно голямо, за да намалее леко земното гравитационно поле в района, съобщи Дискавъри, позовавайки се на Европейската космическа агенция. Специалистите правят изводите си на базата на измервания от космическия апарат GOCE, който картографира земното гравитационно поле с безпрецедентни подробности от 2009 г. до 2013 г.
Земното гравитационно поле не е съвсем равномерно заради промените в релефа - планини, долини, океански падини, а в случая с полярните райони - ледената покривка. Тъй като планините и долините са постоянни характеристики, промяната на гравитацията на дадено място става много постепенно за много големи периоди. В случая със Западна Антарктика обаче промяната е бърза.
Данни от друг спътник на ЕКА - "Криосат" показват, че от 2009 г. топенето на ледовете в Западна Антарктика се увеличава три пъти всяка година.
Макар и промяната в антарктическата гравитация да е толкова малка, че от повърхността да не може да се усети, това е предупреждение. Ако западноантарктическият леден шелф се разпадне, ефектът ще е много по-сериозен. При пълно изчезване на леда, морското равнище ще се покачи до 5 м.
Най-уязвимият участък в Западна Антарктика е районът около Амундсеново море. Нестабилността на леда там се увеличава от топло течение, което се издига от дъното. Ако шелфът се разпадне, равнището на световния океан ще се покачи с 1,20 м.

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 777

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 771

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 761

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 969

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 735

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 760

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 781

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 761

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ