Токът за бита поскъпва с 9% заради увеличеното потребление
В последните над десет години не е имало толкова голямо повишение на цените
/ брой: 240
Има по-голямо потребление на електроенергия от бита от това, което е било предвидено в ценовото решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за регулаторния период от 1 юли тази година. Това каза служебният министър на енергетиката Владимир Малинов пред БНТ. Той обясни, че това по-голямо потребление следва да бъде покрито, което е една от причините за предложеното увеличение на цените на тока от 1 януари 2025 г. с близо 9%. Въпросът ще бъде обсъден на открито заседание на КЕВР в сряда.
По-рано стана известно, че енергийният регулатор смята да се възползва от правото си за предсрочна промяна на действащите до края на юни 2025 г. цени на електроенергията и да ги повиши с близо 9%. КЕВР изтъква същата причина - повишеното потребление на електроенергия от домакинствата с над 11%, което е довело до изчерпване на определената от регулатора квота от електроцентралите за продажба на бита. Отделно от това цените на борсата вече са значително над прогнозните, определени от регулатори в цените, които трябваше да важат за периода от 1 юли 2024 г. до края на юни 2025 г.
Според изчисленията на експертите на комисията поскъпването за клиентите на "Електрохолд" ще е 8,92%, за ЕВН повишението се предвижда да е 8,96%, най-голямо ще е за потребителите на "Енерго-Про" - 9,15%.
От НЕК, която на практика купува тока от електроцентралите и го предоставя на електроснабдителните дружества, прогнозират запазване на ръста на потребление на бита и превишаването на определената от регулатора квота. За оставащите шест месеца от ценовото решение надвишаването ще е със 750 ГВтч, а в същото време производствените мощности са намалели заради спирането на ТЕЦ "КонтурГлобал Марица изток 3" и завишената аварийност на ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово".
В същото време заради малкото валежи НЕК не може да използва ефективно своите хидроцентрали, чиито ниски цени по принцип се отразяват благотворно на цените. От доклада на регулатора стана ясно, че министърът на енергетиката на 13 декември е издал заповед за повишаване на квотата на държавната ТЕЦ за регулирания пазар с 527 хил. МВтч, за да се гарантират доставките, но това също ще се отрази на цената, тъй като продаваната от въглищната електроцентрала електроенергия е скъпа. КЕВР ще коригира определената пазарна цена за базов товар за цялата година от 173,09 лв./МВтч, тъй като тя всъщност се е оказала с 30 процента по-висока за периода от 1 юли досега. Така в новите разчети на регулатора цената е коригирана на 220,03 лв./МВтч.
Българските домакинства ще продължат да заплащат цена, която ще бъде в пъти по-ниска от тази, която е на свободния пазар, заяви вчера министърът. Той увери, че режим на тока няма да има, а българските потребители трябва да са спокойни. Реално почти 10-процентно поскъпване на тока обаче не е имало в последните над десет години.
Малинов каза още, че столичани също трябва да са спокойни, защото "Булгаргаз" няма да спре доставките на природен газ за "Топлофикация София". По думите на министъра обаче трябва да се вземат мерки за оздравяване на дружеството.
Няма да има шоково поскъпване на цените след въвеждането на т.нар. свободен пазар и за домакинствата, увери Малинов. Пълната либерализация следва да влезе в сила от 1 януари 2026 г., а преди това ще има шестмесечен преходен период, в който потребителите да свикнат, добави той.