08 Май 2024сряда07:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Токът поскъпва с 3,4% от началото на месеца

Средната цена на парното се увеличава с 29,73 на сто

/ брой: 127

автор:Дума

visibility 142

Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) прие в края на миналата седмица окончателните тарифи за цените на тока за домакинствата и на парното през новия регулаторен период от 1 юли 2022 г. до края на юни 2023 г. Според финалното решение на регулатора електроенергията за страната ще поскъпне средно с 3,4 на сто, докато дотогава разчетите бяха за поскъпване от 3,3%. За парното средното поскъпване за страна е определено на 29,73% при първоначално очакваното вдигане на цената с 39,26 процента. 

Промените са заради получените от дружествата компенсации от държавата заради скъпия газ, установеното по-ниско потребление на газ тази пролет от някои от дружествата и установени реално по-ниски разходи за гориво при определени топлофикации.

КЕВР отбелязва, че утвърдената от нея промяна е близо с 10% средно по-ниска от предварителните разчети на регулатора, които предвиждаха увеличение с 39,26% и значително по-ниска от исканото от топлофикациите средно 123,58% увеличение. За "Топлофикация София" е предвидено малко по-голямо от планираното първоначално от регулатора увеличение, но за пловдивчани разликата от 15 процента спрямо предишните сметки е съществена. Софиянци вече ще плащат за парно 137,86 лв./MВтч, което е с около лев повече от предвижданото. Спрямо сегашната цена от 98,48 лв. промяната е 39,99%. Поскъпване от 38,28 на сто е прието за Пловдив, чиято цена става 137,66 лв./MВтч при сегашна 99,55 лв. и планирано първоначално поскъпване от 23,36 на сто.

По-голямо повишение е прието и за Варна с тарифа от 136,51 лв./МВтч или с 38,28% повече при първоначално изчислени 30,66%. Досега цената на "Веолия Енерджи Варна" бе 98,29 лв.

Намалението на общия ръст идва от орязаното планирано поскъпване за Плевен, Бургас, Враца, Русе, Перник и Сливен, където съответно първо бе изчислено повишение с над 45 процента, но после е сведено до малко над 10% за Плевен и Бургас.

Всички топлофикации получават огромно повишение на цените на произвежданата от тях електроенергия, която се изкупува преференциално. Според утвърдените тарифи за електроенергия около 21 ст. за киловатчас без ДДС вече е дневната тарифа на тока за битовите потребители, като средното поскъпване за страната е 3,4%. Клиентите на "Електрохолд", бившето ЧЕЗ, ще плащат с 2,70% повече, което е над разчетените от самия регулатор първоначални 2,39%. Вдигането на сметките за бита в София и Западна България е най-ниското.

Потребителите на "ЕВН България Електроснабдяване" ще получат 3,47% увеличение на цената - с 0,01 на сто повече от представените преди изчисления на регулатора.

Най-голямо остава поскъпването за домакинствата в Североизточна България - 4,45 на сто, което обаче е малко под обявеното намерение за ръст от 4,56 процента.

КЕВР припомня, че исканията за повишаване на тока са били за доста повече, но тя е успяла да потисне поскъпването до 3,4 на сто, като е премахнала компонентата задължения към обществото от цената, тъй като тя ще се покрива от Фонда за сигурност на електроенергийната система. Освен това е увеличена квотата на АЕЦ "Козлодуй" за производство на ток за регулирания пазар от 20 на 30% и са премахнати премиите за значителна част от ВЕИ производителите. Този освободен ресурс е пренасочен към намаляване на поисканите цени на битовите клиенти. 


Пълни компенсации за бизнеса

100 процента компенсация за горницата над 250 лв. за мегаватчас ток на борсата ще получава бизнесът. Това решиха депутатите с приемането окончателно на актуализацията на бюджета. Първоначално имаше две предложения за записване на помощта в бюджета - за 150 лв. мегаватчас базова цена и 80% компенсация над този праг, и за  200 лв. базова цена и пак 80% компенсация. При разглеждането на текстовете в бюджетната комисия обаче предложенията не бяха приети. В пленарната зала се стигна до ново гласуване и приемане на 100% компенсации за цена над 250 лв.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 2278

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 2238

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 2047

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 2356

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 2634

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 2152

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 2170

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 2446

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 2261

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 2396

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ