27 Април 2024събота00:26 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Тежки времена

/ брой: 110

автор:Галина Младенова

visibility 1279

В средата на май т. г. много големи банки се оказаха готови да започнат търгове с отменената преди години гръцка валута - драхмата, съобщи Ройтерс. По данни на агенцията повечето европейски финансови учреждения са запазили електронните системи, позволяващи да се правят сметки с драхми.
Слухове за излизане на Гърция от еврозоната се появиха веднага, след като през пролетта на 2010-а Атина се обърна за кредитна подкрепа към ЕС и МВФ. Сценарият се развихри с още по-голяма сила през лятото на 2011 г., когато гърците се сблъскаха с трудности при рефинансирането на държавния дълг. След това нещата като че ли малко се поуспокоиха, когато коалицията от ПАСОК и "Нова демокрация" прие тежките условия за икономии срещу заемите от ЕС и МВФ - съкращаването на социалните разходи бе задължителното условие. Радикалното съкращаване на бюджета обаче не се хареса на самите гърци и те изказаха мнението си на изборите на 6 май. Резултатът е известен - вече цяла седмица гръцките политици се мъчат да съставят правителство. Засега без особен успех. А в Европа отново плъзнаха слухове за предстоящото излизане на Атина от еврозоната.
Не само Гърция обаче е на косъм от излизане от еврозоната. Италия се върти в нещо, което анализаторите наричат "финансова спирала на смъртта". Испания се срива толкова бързо, че икономистите вече заговориха как нейният случай щял да засенчи гръцката драма. Сцената изглежда апокалиптична, твърди професорът по икономика от Нюйоркския универститет Нуриел Рубини. Европа си остава бомба със закъснител и ако тя избухне, сме застрашени от глобална депресия, предупреди той. Ако под тежестта на дълговете еврозоната тръгне да се разпада и ако този разпад е хаотичен, а не контролиран, шокът може да е дори по-голям от банкрута на "Леман брадърс" през 2008 г. А еврозоната лесно може да започне да се цепи безконтролно по шевовете при сегашната политика на Германия и на Европейската централна банка, казва водещият икономист.
Германските политици се опитаха тези дни да успокоят останалите европейци, че няма нищо страшно в излизането на една или друга закъсала членка от еврозоната. "Европа няма да потъне", гордо заяви германският финансов министър Шойбле. Истината е, че евентуален разпад на еврозоната ще е прекалено скъпо "удоволствие" не само за провалилите се бедняци като гърците, но и за отличниците богаташи, като германците. Според някои изчисления крахът на еврото ще струва на ЕС около 7 трилиона. Малко вероятно е европейците да си позволят този "лукс". Проблемът е, че предприетите засега от Евросъюза мерки, сведени само до икономии, не дават резултати. А място за дупки по европейските колани май вече не остана.
Неотдавна в. "Ню Йорк таймс" написа, че богатите западни държави вървели към "day of reckoning" - деня на разплатата. Няма съмнение, че на Европа й предстоят тежки времена.

 

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 457

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 430

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 358

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 493

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 492

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 435

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 430

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ