26 Юни 2024сряда14:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Терор в Бостън

Бомби превърнаха Бостънския маратон в касапница

/ брой: 90

автор:Дума

visibility 163

Най-малко трима души загинаха, след като две бомбени експлозии разтърсиха американския град Бостън по време на ежегодния международен маратон. Според официалните данни на полицията сред загиналите има осемгодишно дете.
Ранените са над 140 души. 17 от пострадалите са в критично състояние. От медицинските служби съобщават, че на 10 души се е наложило да им бъдат извършени ампутации.
Около 26 000 души участваха в Бостънския маратон, най-старият в САЩ, който привлича бегачи от цял свят, и хиляди хора се бяха събрали по трасето, за да ги окуражават. Двете експлозии бяха извършени едновременно близо до финиша на маратона, на разстояние от около 50 до 100 метра, съобщи началникът на полицията в Бостън Ед Дейвис. Първата експлозия станала в долната част на маршрута на бегачите, където се бяха струпали зрителите, предизвиквайки огромен облак от прах. Хората започнали да крещят, някои отчаяно се опитвали да избягат, прескачайки бариерите. Втората експлозия станала няколко секунди по-късно. Очевидци на трагедията разказват за взрив, подобен на изстрел от "огромно оръдие". Според властите двете бомби са избухнали на разстояние около 40-90 метра една от друга.

Най-малко 3-ма души загинаха, а други над 140 са ранени след двете бомбени експлозии близо до финала на Бостънския маратон


Телевизиите показаха кадри с изпаднали в паника хора, кръв по тротоарите, осеяни с отломки. Началникът на полицията призова населението към предпазливост, като препоръча на хората да си останат по домовете. Губернаторът на Масачузетс поиска от гражданите на Бостън да съобщават на полицията всяка информация, която може да помогне на разследването.
Първоначално полицията съобщи и за трета експлозия в библиотеката Джон Кенеди в Бостън, но по-късно опроверга тази информация, като уточни, че инцидентът е свързан с пожар. Много градове, сред които Ню Йорк, Вашингтон и Сан Франциско, засилиха мерките за сигурност след драмата. Сенатът във Вашингтон запази минута мълчание в памет на жертвите.

Кофите за боклук около района на експлозиите бяха събрани и отнесени, полицията претърсваше съмнителни кутии недалеч от финала на маратона


Междувременно разследването продължава. До момента няма задържани във връзка с експлозиите. Директорът на полицията в Бостън Едуард Дейвис съобщи, че не е имало данни за очаквана атака. До момента никой не е поел отговорността за атаките. ФБР е начело на разследването, в което са се включили всички щатски и федерални агенции.
Президентът Барак Обама обеща в телевизионно обръщение, че САЩ ще открият кой е виновен и той ще понесе отговорност.
Губернаторът на щата Масачузетс Дивал Патрик съобщи, че в Бостън остават в сила засилени мерки за сигурност. Избирателно ще се проверяват раници и пакети. Губернаторът призова хората да са изключително внимателни.
Следователите, които поеха разследването на атентата в Бостън, заявиха, че издирват "тъмнокож или чернокож мъж", вероятно с чуждестранен акцент, който може да има връзка с трагедията. Мъжът е бил с черна раница и се е опитал да влезе в зона с ограничен достъп около 5 минути преди първия взрив.
В разследването участва тричленен екип от сапьорския отдел към американския флот. Неизбухнало взривно устройство бе намерено в хотел на "Бойлстън стрийт", близо до мястото на атентата. Още едно устройство е открито на неуточнено засега място. Според член на Комисията за вътрешна сигурност в парламента на САЩ нападението е "добре извършена, координирана и планирана атака".

Пред американското посолство в Москва бяха положени цветя и запалени свещи в памет на жертвите на Бостънския терор

ФБР и ЦРУ имат две версии за извършителите, подготвили двойния взрив, който отне живота на трима души в Бостън, предаде вестник "Фигаро". Разузнавателните служби допускат, че зад атаката може да стои крайнодясна група, както и че нападението може да е дело на изолиран джихадист.
Хипотезата за нападение от крайнодесни активисти е приета насериозно. Следователите се опитват да разгадаят символиката на датата, избрана за нападението - 15 април. По принцип в живота на САЩ 15 април е Денят на патриота, както и денят, в който данъкоплатците внасят дължимите на държавата данъци. Взривовете на този ден може да подсказват, че организаторът се противопоставя на фискалната политика на Вашингтон, което води следователите към предположението за крайнодясна група.
В същото време бомбите, които са били използвани в Бостън, приличат на устройство, описано от пропагандно списание на "Ал Кайда". В него ислямистите, живеещи в западни страни, са призовани да действат самостоятелно, използвайки описаното взривно устройство. Според анонимен източник бомбите не са толкова добре изработени, че да се предполага участието на цяла организация.
Маломощните експлозиви били с много барут, както и с много метални предмети, съобщи Ройтерс, позовавайки се на високопоставен представител от правоохранителните структури. Такива взривни устройства, в които има повече барут и много поразяващи елементи, а не пластичен взрив, водят до два извода. Първият е, че експлозивът е самоделка. И което е много важно, престъпникът или престъпниците са целяли не да убият, а именно да осакатят максимален брой хора.
Американските власти засега се въздържат да изказват конкретни предположения за организаторите и изпълнителите на атентата.
В същото време президентът Барак Обама свика кризисна среща с шефа на ФБР Робърт Мълър и министъра по въпросите на националната сигурност Джанет Наполитано, а в големите американски градове бяха обявени специални мерки за сигурност. Но в часовете след експлозиите всичко това не представляваше особен интерес за американските медии - техните камери и обективи бяха насочени към улиците на Бостън. Кадрите ставаха все по-стряскащи, виждаше се все повече кръв, а очевидци отговаряха през сълзи на въпросите на репортерите, които вече не говореха за експлозии, а за атентат. Не е ясно само кой е извършителят. Изведнъж обаче телевизия "Фокс нюз" съобщи, че вече имало заподозрян. Той бил в болница в Бостън с тежки изгаряния и под засилена охрана. Вероятно бил пристигнал от Саудитска Арабия. Но това съобщение бе опровергано от полицията.
Малко по-късно Асошиейтед прес публикува изявление на Мохамад ал Чалаби, шеф на йорданска салафистка групировка, който заявил, че е "радостен да види ужаса в Америка". "Нека американците усетят страданието, което ние изтърпяхме от армиите им, които окупираха Ирак и Афганистан и убиваха хората ни там", казал Чалаби.
Представител на йорданските сили за борба срещу тероризма заявил на свой ред, че "експлозиите в Бостън носят почерка на организирана групировка като "Ал Кайда".
Сега, няколко часа след атентата, може да се каже със сигурност, че Америка се е поучила от старите си грешки. Националната система за сигурност, която бе променена драстично след атентатите от 11 септември 2001 година, функционира много по-добре, отколкото преди няколко години. Службите за сигурност в отделните щати са в постоянна връзка, а ФБР е моментално на мястото на събитието, за да подпомага разследването на местните власти.
След терористичния акт срещу маратона опустелият Бостън изглежда като град-призрак, съобщават очевидци. Животът замря в 12 квартала, в района на мястото на взрива. Улицата "Бойлстоун стрийт", където се взривиха бомбите, продължава да е осеяна с парчета дрехи и обувки на пострадалите. По тротоара се виждат петна кръв. За да не се допуснат нови взривове, полицията разпореди мобилните връзки да бъдат изключени. Заради траура в града са отменени всички развлекателни мероприятия. Националната хокейна лига отложи срещата между местния отбор "Бюстън брюинз" с канадския клуб "Отава сенаторз". Бостънският симфоничен оркестър отложи свой концерт.


Световни лидери заклеймиха атентата

Световни лидери заклеймиха смъртоносните нападения и изразиха солидарност с американците.
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун осъди смъртоносните нападения на Бостънския маратон и поднесе съболезнования на семействата на жертвите. "Този акт на насилие е толкова по-ужасяващ, защото се случва на проява, известна с това, че събира хора от цял свят в дух на спортсменство и хармония", заяви Бан.
Британският външен министър Уилям Хейг сподели, че е шокиран от станалото. "Мислите ми са с всички пострадали и хората, които очакват новини", написа Хейг в Туитър. Британската полиция прави преглед на плановете по сигурността на Лондонския маратон, който ще се състои в неделя. Подобно на Бостънския, той е изключително популярно състезание. Миналата година в него участваха около 37 500 души.
Франция увери САЩ в своята подкрепа и солидарност. "В тези тежки моменти мислите ни са със семействата на жертвите и с ранените. Държим също да уверим местните и федералните власти в нашата подкрепа и пълна солидарност", заяви говорителят на френското външно министерство. Френският вътрешен министър Манюел Валс поиска от областните управители и силите за сигурност незабавно да усилят присъствието на патрули в страната, както и мерките за сигурност на обществените сгради.
В Япония също бяха засилени мерките за сигурност на места, където се събират голям брой хора. Повишена е и охраната на американските военни бази в страната.
В Брюксел генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен изрази дълбоки съболезнования на американския народ заради бостънската трагедия. Расмусен пожела скорошно оздравяване на ранените в атентатите.
Руският президент Владимир Путин също изпрати съболезнователна телеграма до американския си колега във връзка с терористичните актове в Бостън. Президентът е подчертал, че Русия е готова да окаже съдействие във връзка с разследването на властите в САЩ. И премиерът на Русия Дмитрий Медведев изрази своите съболезнования на роднините и близките на загиналите при атентата в Бостън. "Атентатът в Бостън е чудовищно престъпление. Особено цинично е, че атаката бе извършена по време на Бостънския маратон - спортен празник, на който се събират хора от цял свят, включително и руснаци", пише на страницата на Медведев във фейсбук.
Засилени мерки за сигурност ще бъдат въведени по време на Световното първенство по лека атлетика в Москва. Решението е взето след бомбените експлозии по време на Бостънския маратон. "Ще бъдат предприети много строги мерки. Сигурността в Москва е на високо ниво, но ще си направим изводи от случилото се в Бостън", съобщи президентът на Руската федерация по лека атлетика Валентин Балахничев.


Няма данни за пострадали българи

Няма данни за пострадали български граждани в резултат на експлозиите в Бостън, съобщи Министерството на външните работи. Българското посолство във Вашингтон и генералното консулство в Ню Йорк са в контакт с американските власти и организации на българите. МВнР препоръчва на българите, пребиваващи в Бостън, стриктно да спазват указанията на местните власти.
Телефоните за връзка с генералното консулство са +1 212 935 4646 и +1 202 387 0174.

 
Най-кървавите атентати в САЩ в последните 40 години

Часове след като две експлозии разтърсиха Бостън на финала на маратона в града, Франс прес припомня основните кървави взривове в САЩ в последните 40 години:
11 септември 2001 г. - два самолета са отклонени от маршрута си от членове на "Ал Кайда", врязват се в кулите на Световния търговски център в Ню Йорк, предизвиквайки рухването на двете сгради. Трети самолет се разбива в Пентагона във Вашингтон, а четвърти - в Пенсилвания. При атентатите загиват близо 3000 души и те са най-кървавите в историята на САЩ.
27 юли 1996 г. - бомбен атентат в Сентениъл парк в Атланта (щата Джорджия) по време на Олимпийските игри отнема живота на двама души и ранява 112.
9 октомври 1995 г. - влак, пътуващ от Маями до Лос Анджелис, дерайлира в Аризона след атентат, за който отговорност поема неизвестната групировка "Синовете на Гестапо". Разследването установи, че атентатът, при който загива един човек, а 80 са ранени, вероятно е свързан с драмата в Уейко (80 убити през април 1993 г., когато полицията щурмува фермата в Уейко, щата Тексас, държана от сектата на "Давидова клонка").
19 април 1995 г. - атентат с кола бомба срещу федерална сграда в Оклахома сити отнема живота на 168 души, а над 500 са ранени. Тимъти Маквей, симпатизант на милиции и групировки, враждебни на федералното правителство, беше признат за виновен за атентата. Той е осъден на смърт през юни 1997 г. и е екзекутиран на 11 юни 2001 г.
26 февруари 1993 г. - атентат срещу една от кулите близнаци на Световния търговски център в Ню Йорк отнема живота на шестима души, а хиляда са ранени. Бомбата е скрита в подземен паркинг. Четирима ислямисти са осъдени през май 1994 г. на общо 240 години затвор за атентата, който след това е приписан на египетското ислямистко движение на слепия шейх Омар Абдел Рахман, който е осъден на доживотен затвор през 1996 г. от американското правосъдие.
16 май 1981 г. - експлозия в тоалетните на терминала Пан Ам на летище Кенеди в Ню Йорк причинява една жертва. Отговорност за атентата поема групировката "Пуерториканска въоръжена съпротива".
29 декември 1975 г. - бомбен атентат в багажно отделение на летище Ла Гуардия в Ню Йорк - 11 убити и 75 ранени.
24 януари 1975 г. - експлозия в таверна в Ню Йорк отнема живота на четирима души. Това е един от 49-те атентата, извършени между 1974 и 1977 г. от националистическата групировка Пуерторикански въоръжени сили за национално освобождение (ФАЛН).
24 август 1970 г. - учен от университета на сухопътните войски в Медисън (щата Уисконсин) е убит при взрив на бомба, поставена от пацифистки активисти.
Освен това на 16 септември 1920 г. бомба избухва в квартал Уолстрийт в Ню Йорк, като убива 40 души и ранява стотици други. Полицията приписва атентата на анархисти. След атентатите на 11 септември 2001 г. в САЩ са осуетени многобройни заговори и опити за атентати.


САЩ затегна мерките за сигурност

Повишени са мерките за сигурност както в Бостън, така и в Ню Йорк, Вашингтон и други градове. Районът около Белия дом е блокиран. В Бостън са евакуирани хотелите. Небето над града е затворено за полети.
Американският президент Барак Обама е наредил на администрацията да оказва всякаква помощ, която бъде поискана.


Google издирва изчезнали хора

Google откри страница за издирване на изчезнали хора след взривовете в Бостън. На сайта на Google има два бутона - "Търся някого" и "Имам информация за някого". Още в началото са се регистрирали около 3000 души.

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 213

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 192

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 193

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 467

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 210

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 176

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 191

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ