27 Юли 2025неделя22:38 ч.

Температурата до 38 градуса бори вируса

автор:Дума

visibility 9627

 Ако имате температура до 38 градуса, не е нужно да приемате медикаменти за свалянето й.  Чрез нея организмът се бори с вируса и имунната система стана по-ефективна. Сваля се високата температура, която вече е опасна. Това е съветът на пулмолога д-р Александър Симидчиев. Той коментира пред БНТ, че при заразените с коронавируса не се лекуват конкретно вируса, а се предписва лечение в завсиимост от симптомите. При безсимптомните лица няма нужда от лечение, те не са болни, а просто заразени, каза той и по този начин намекна, че човек не трябва да прибягва до самолечение, нито профилактично да използва препарати без лекарско предписание.

При вируса Ковид-19 може да сме заразени, но да нямаме симптоми. Трябва да се прави разлика - Ковид-19 е заболяване. Само когато имаме симптоми, които позволяват лекарят да постави диагнозата Ковид-19, тогава сме болни. Всички останали са просто заразени.

Има хора, които прибягват към лечение и без симптоми.  Но ние лекуваме високата температура, гърлобола със симптоматични средства, за разлика от грипа, при който имаме два медикамента, които конкретно лекуват грипа.

Обикновено съветваме пациентите да не свалят температурата, когато е под 38. Тази температура е механизъм, с който имунната система става по-ефективна, работи на по-висока скорост. Така че няма нужда да пречим на организма при нискостепенна температура. Тя е опасна, когато стане висока. Това, което е критично важно, когато има леки симптоми, дразнене в гърлото, е да се самоизолираме, защото виждаме, че всеки трети тест е положителен, каза още Симидчиев.

Не ни очакват леки месеци, прогнозира пулмологът. Другите инфекции няма да са чак такъв проблем, защото имаме един основен пожар, който гори, той се нарича Ковид-19. За другите няма да има място да се разгорят, защото имаме ефективни мерки. Мерките срещу Ковид-19 реално потискат другите инфекции. Затова не предвиждам тежка грипна епидемия. Но Ковид инфекцията ще си остане предизвикателство, смята той.

"1 500 000 души в България не обръщат внимание на мерките. Не сме дисциплинирани. Това са преобладаващо активни хора, които стават средство за пренасяне на инфекцията, каза още специалистът.  Според него медиците са се научили да лекуват по-добре COVID-19, смъртността спада, има по-адекватни протоколи за извънболничната и болничната помощ.

13% от заразените с коронавирус се хоспитализират, но много по-бързо нараства броят на заразените. В болница влизат хора, които са достатъчно тежки - с нужда от венозна медикаментозна терапия и такива, които имат нужда от обдишване.

Здравната система все още се справя, легла можем да разкрием повече, но не може бързо да се реагира с кадровия състав, тъй като един лекар се създава след 11 години обучение и практика. Трябва да мислим с хоризонт 10 години напред, подчерта д-р Симидчев.

 

Въвеждат еднодневни винетки от 2026 г.

автор:Дума

visibility 12658

/ брой: 136

Газът поевтинява с 3,8% през август

автор:Дума

visibility 12753

/ брой: 136

Подадохме ново искане за 653 млн. евро по ПВУ

автор:Дума

visibility 12785

/ брой: 136

Пекин и Брюксел се сближават

автор:Дума

visibility 13126

/ брой: 136

Евродепутат заплаши Фон дер Лайен със съд

автор:Дума

visibility 12833

/ брой: 136

Москва и Киев върнаха по 1200 пленници

автор:Дума

visibility 12567

/ брой: 136

Накратко

автор:Дума

visibility 12740

/ брой: 136

Тромб

автор:Александър Симов

visibility 13100

/ брой: 136

Островът - вчера, днес, утре...

автор:Атанас Зафиров

visibility 13031

/ брой: 136

Законът - позор на Зеленски

visibility 12788

/ брой: 136

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 12957

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ