10 Август 2025неделя13:16 ч.

Технологичен маратон на НАСА започва у нас

автор:Дума

visibility 330

Конкурс за инженери, програмисти и технологични специалисти, организиран от НАСА, започна в Техническия университет в София. Маратонът, известен още като хакатон е достъпен за студенти, ученици, професионалисти, без възрастови граници, уточнява БГНЕС. Екипите са до 5 души, които участват в проекти с повече от едно решение. Целта е в рамките на два дни отборите да предложат технологични решения и приложения с отворен код, които да са на ниво концепция, прототип или завършено решение за пазарна реализация.
Учен от НАСА пристигна в София, за да награди победителите в конкурс на американската агенция. Д-р Дейвид Грийн е начело на отдела за намаляване на риска от бедствия и устойчивост. България за шеста поредна година участва в състезанието. Регистрирали сме изключителни постижения. Очакваме и тази година проектите да бъдат на конкурентно ниво, обясни главният организатор от българска страна д-р Милена Крумова./Снимка БГНЕС/
България ще излъчи две предложения за следващия етап от финалите. Освен у нас, паралелно по света се провеждат конкурси на 200 места. На по-късен етап НАСА ще отсее 25 решения, като на финалната права във Флорида ще бъдат представени петте най-добри за тази година. Нашата страна вече успя да стигне до финала с хардуерно решение през 2015 година.
Тази година българските организатори на състезанието са направили специалната награда в памет на алпиниста Боян Петров. Наградата „Земя и космос“ е с посланието екипите да бъдат винаги с високи цели и да се опитват въпреки обстоятелствата да постигат предизвикателството, отбеляза Крумова.

Двойно обозначение на цените от днес

автор:Дума

visibility 3735

/ брой: 146

Среща Путин - Тръмп в близките дни

автор:Дума

visibility 3708

/ брой: 146

Влязоха в сила митата на САЩ

автор:Дума

visibility 3755

/ брой: 146

Додик свиква референдум, за да запази поста си

автор:Дума

visibility 3730

/ брой: 146

Накратко

автор:Дума

visibility 3880

/ брой: 146

БСП и шаманите

автор:Александър Симов

visibility 3870

/ брой: 146

Защо го допускаме?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 3826

/ брой: 146

50 години по-късно светът пак е на кръстопът

автор:Кристиан Вигенин

visibility 4128

/ брой: 146

Сага за хуманоиди

автор:Олга Маркова

visibility 3904

/ брой: 146

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ