19 Юли 2025събота12:36 ч.

Мистерии

Тайнствено бучене е в топ 25 на световните загадки

Източникът и естеството му засега не са известни

/ брой: 228

visibility 3899

Зора Богданова

Десетки години хората, живеещи във и около градчето Таос в югозападния американски щат Ню Мексико, са тормозени от тайнствен звук с неустановен произход, известен като Таоско бучене (Taos Hum). Това е протяжен нискочестотен шум, фиксиран по различно време не само в Таос, но и в други кътчета на планетата. Едновременно са го чували големи групи хора в Северна Европа, Великобритания, Русия и др.
Странното акустично явление е в топ 25 на световните загадки. На него са посветени няколко предавания на телевизионното шоу Unsolved Mysteries. За него съобщават хиляди паникьосани американци, написани са безчет жалби до местните власти. През 1997 г. Конгресът на САЩ решава да се сформира научен екип и да се изпрати в местата, чиито жители чуват бученето, за да изследва естеството му. Междувременно се появяват няколко версии.

Геофизична версия
 
Някои свидетели на странното явление го описват като много неприятно, предизвикващо безпокойство и дори паника протяжно бучене, наподобяващо далечен  шум на дизелови двигатели. Други го сравняват с шума на летящ ниско над Земята самолет. Трети казват, че прилича на звука, който чуваме при движението на огромна колона от тежка военна техника по отдалечена магистрала. 
Има повече или по-малко успешни опити странното бучене да бъде записано с ултрамодерна апаратура. Но главният въпрос - къде е източникът му, досега няма точен отговор. Според мнозина експерти по акустика най-правдоподобната версия за възникването му е геофизичната.
През 1995 г. при сондаж за нефтени залежи на Колския полуостров, Русия, е достигната дълбочина 12 км. И изведнъж се чува продължителен нискочестотен звук - същия, както в Таос. Учени пуснали в дупката, пробита от сондата, свръхчувствителни микрофони, за да го запишат. Изводът им е: бученето възниква при движение на земните литосферни плочи. То се усилва, когато настъпва моментът за земетресение. Част от концентрираната в земните недра колосална енергия излиза на повърхността, произвеждайки бучене. Колкото по-силно е то, толкова по-голяма е вероятността за скорошни трусове.

Техногенна версия

Първите сведения за мистериозното бучене датират от 70-те години на миналия век. Жители на английския град Бристол се оплакват от нискочестотен  звук с голяма продължителност. Той се чува периодично и не им дава покой. Местен вестник апелира към гражданите да потвърдят този факт и 860 души заявяват категорично, че действително са чули такова бучене.
Отначало властите обвиняват в акустично замърсяване промишлено предприятие, намиращо се близо до Бристол. Обаче собствениците тутакси реагират: невъзможно е шумът на машините ни да се чува толкова далече. Геофизици обясняват пред местна радиостанция, че при геоложки дейности "разтревожената" планета стене продължително.
През 1982 г. в Новосибирск пристигат американски геофизици. Геологът Алексей Дмитриев ги предупреждава, че в близко бъдеще в САЩ ще има серия катаклизми. И уточнява, че на източното крайбрежие на Щатите са инсталирани прекалено много високоволтови линии за пренос на електричество. Честотата на тока, протичащ по тях, е 60 херца - същата, както на токовете в земната литосфера, обяснява Дмитриев. В резултат от това става "затваряне на електричната верига", което би предизвикало земетресения. 
Прогнозата му се сбъдва след две години. През това време в районите, където са високоволтовите линии, често се чува онова протяжно бучене.

Климатична версия

Според някои изследователи неприятният дразнещ шум се поражда при топенето на ледовете. Как именно става това? Разкъсването на връзките между атомите на водорода (както е известно, молекулата на водата се състои от два атома водород и един атом кислород) се съпровожда с подобен звук. Ако атомите са десетки, стотици, или хиляди, той няма да бъде чут, няма да притеснява никого. Обаче те са милиарди и много слабото бучене на всеки от тях се наслагва с това на останалите.
 
Апокалиптична версия

Привържениците на теорията за края на света са категорични: таоското бучене е звукът, издаван от йерихонските тръби, които известяват за скорошния Апокалипсис. По думите им това обяснява разпространението на явлението и характерните му особености. Нискочестотният звук се чува в райони от планетата, между които няма никаква връзка. Точно така биха звучали тръбите на ангелите, обявяващи на грешниците за предстоящия Страшен съд. 

Рекламна версия

Скептици, опровергаващи всички останали хипотези, твърдят, че таоското бучене е дело на компании, занимаващи се с реклама на холивудски филми за Апокалипсиса. Тези компании измислили таоското бучене, те пуснали в обращение мита за тайнствения звук, за да повярват зрителите в правдивостта на събитията, предсказани от споменатите ленти.
Версиите за влудяващия мистериозен звук са доста, но истината за него е през девет планини в десета.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ