12 Май 2024неделя23:45 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Таско Ерменков: Преговорите с "Газпром" трябва да бъдат подновени

Вносът на втечнен газ е само допълващ вариант, казва енергийният експерт пред БНТ

/ брой: 85

автор:Дума

visibility 436

В момента България губи от това, че не вкарва газ от "Газпром" по една единствена причина - цената на газа, която трябва да платим. Говорим за същия руски газ, който влиза в България. Ние не внасяме газ от някъде другаде, а ползваме именно руския газ, който е от транзита за Гърция, като там суапово го прехвърлят, на практика на по-висока цена. Това заяви депутатът от БСП Таско Ерменков в предаването "Референдум" по БНТ. 

На въпроса дали да водим преговори с "Газпром" или да търсим алтернативни източници Таско Ерменков коментира, че в енергетиката съюзът "или" винаги е бил най-вредният. Защото е хубаво да търсим алтернативни източници, но сме длъжни да продължим договорите с Газпром докато обстановката се успокои. 

Според него правителството трябва да се вслуша в гласа на онези фирми от работодателските организации в България, произвеждащи 82% от БВП на страната, в които са и 85% от работните места в страната - преговорите с "Газпром" трябва да бъдат подновени, за да може наистина промишлеността и икономиката да не пострадат в близките години. 

"В момента България не е в състояние да задоволи на 100% газовите си потребности от алтернативни източници и ако нямаме договори с Газпром поне в близките година-две, сериозно ще пострадаме" категоричен бе той. 

И още: В договорите никъде не е записано, че се сменя цената от долари в рубли. Там е записано, че цената е в долари и тази цена трябва да бъде преведена без да се преизчислява по курса на деня в рубли. Моментът на плащането се смята този, когато рублите от сметката на купувача са отишли в сметката на продавача. 

"Единственият проблем, който съществува тук и трябва да бъде решен, но не с едностранни акции и някакви други демарши, е да се уточни с руската страна какъв е срокът между влизането на доларите по сметката на продавача и излизането на парите от сметката на купувача", обясни Ерменков.  

Втечненият газ не е решение

Големият въпрос днес е как да гарантираме газовата сигурност на България. Когато говорим за втечнен газ от Катар, това е повече от теорията на вероятните възможности, но не и от теорията на реалността. Защото Катар има дългосрочен договор с Турция за доставка на газ, който покрива почти 100% тяхното производство. Така че да чакаме газ от Катар, е леко пресилено, коментира енергийният експерт. 

Вторият проблем при втечнения газ не е наличието му и количествата, а неговото транспортиране. 

Когато говорим за сигурност на газовите доставки, която е част от националната сигурност, трябва да бъдем последователни. По какъв начин ще покрием потреблението и каква ще бъде цената. Защото проблемът с газа не е дали го има или го няма, а какво ще платим за него. И когато говорим за диверсификацията и разнообразяване на доставките, това не означава разнообразяване от кого зависим или сме зависили. А означава, че трябва да търсим вариантите, при които природният газ, който ще докараме в България, първо е надеждно осигурен като количества и второ - е на нормални цени. 

Това, което говорим за втечнения газ цената е FOB пристанището, на което пристига. Оттам на всеки 1000 кубометра природен газ 250 кубика отиват като разход за неговото втечняване, т.е. ние плащаме за 1000, но получаваме 750. Допълнителните разходи, които ще раздуят стойността на газа, са транспортът, регазификацията, транспортирането през определени трасета, като Босфора, например. Така че цената няма как да излезе такава, каквато е на тръбния газ. 

Вносът на втечнен газ е вариант, но трябва да се разглежда като допълващ. Той не може да бъде основен. Ако ние не си гарантираме тръбен газ, ако не си подновим договорите с Газпром, до момента, в който успеем да намерим алтернативата на тръбния газ, не можем да говорим за сигурност на доставките на нормална европейска цена. 

ГЕРБ нищо не направиха за 12 години управление за добив от собствени източници. Няколко пъти се забави удължаването на разрешението на ОМВ да продължат с търсенето на газ в блока "Хан Аспарух". В "Тервел" също не бе направен допълнителен опит за проучване. "Шел" си отидоха.

 

Добивът на шистов газ у нас е неприемлив

"Колкото до добива на шистов газ у нас, това е неприемливо. Само да допълня, че онзи американски втечнен газ, който искаме да докараме, е шистов. И ми си струва малко лицемерно да искаме да вкараме шистов газ отвън, а да го забраняваме вътре", коментира Таско Ерменков.   

Но шистовият газ освен, че замърсява силно околната среда, има и друг проблем - на какво площ се простира едно шистонаходище, неговата експлоатация със сондите, тръбите, пътищата и съответните компресорни станции. 

А нашите най-добри шистови залежи са в Добруджа. Немислимо еда се изправим пред избора "зърно или шистов газ", подчерта Таско Ерменков.

Американските изследвания се доказва, че най-мръсният добив на газ е шистовият. Не толкова под земята, колкото като емисии, даже се казва, че увеличението на метана в атмосферата се дължи именно на добива на шистов газ. 

/със съкращения/

И трите телекома с рекордни приходи

автор:Дума

visibility 1313

/ брой: 86

Гвоздейков пак смени началника на НКЖИ

автор:Дума

visibility 1228

/ брой: 86

Вето върху тавана за надценката на хляба

автор:Дума

visibility 1260

/ брой: 86

Червеното месо и млякото разболяват планетата

автор:Дума

visibility 1238

/ брой: 86

Европа се окъпа в светлини за 9 май

автор:Дума

visibility 1317

/ брой: 86

Катастрофална загуба за социалдемократите в РСМ

автор:Дума

visibility 1262

/ брой: 86

Популярността на САЩ като глобална сила спада

автор:Дума

visibility 1155

/ брой: 86

Си Дзинпин пристигна в Унгария

автор:Дума

visibility 1188

/ брой: 86

Време е

автор:Александър Симов

visibility 1263

/ брой: 86

С надежда за партньорство

visibility 1216

/ брой: 86

Извращението Евровизия

visibility 1270

/ брой: 86

9 май - ден на Победата

автор:Дума

visibility 1164

/ брой: 86

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ