20 Юли 2025неделя00:05 ч.

Тъпчене на място

/ брой: 67

автор:Валентин Георгиев

visibility 879

Докато светът лека-полека изплува от финансовата криза, която бушува от 2008 г. насам, ЕС продължава да тъпче на едно място. Последните данни на Businesseurope - една от влиятелните европейски бизнес организации, показват тревога и нарастващ песимизъм по отношение на европейската икономика и трудовия пазар на Стария континент, а това вече е сигнал за зле водени политики и яко зацикляне без изход.
Само за последните 5 години ЕС е загубил 6 млн. работни места спрямо САЩ и Япония, където загубите са по 1 млн. Безработицата в съюза е наистина ужасяваща - над 21 млн. европейски граждани са без препитание, за над 20% от младежта на континента няма хоризонт. В същото време общата данъчна тежест в ЕС сега е 50% по-висока от тази в САЩ и 30% - от японската. И още - изоставане в иновациите, срив на инвестициите, загуба на пазари, спад на заетостта... Накъдето и да се огледа човек, ЕС губи надпреварата. Вместо догонване и конкуренция с Вашингтон и Токио, вече се усеща нова сериозна заплаха в лицето на Китай, Индия, Бразилия и Русия.
За анализаторите като че ли става все по-трудно да намерят надеждна рецепта за спасяване на общността в досегашния й вид. А това определено ще активизира центробежни процеси и нови разделителни линии по оста център-периферия. Все по-трудна за реализация изглежда и някогашната идея на Кол и Митеран, че с въвеждането на еврото ще се върви към по-голяма конвергенция. Спасителните планове за закъсали държави, съчетани с несъразмерни икономии, като идеята на Марио Драги за ниски лихви при кредити от ЕБВР, потънаха в небитието... Изглежда ЕС вече е изправен пред радикален избор - или отказ от еврото и връщане към националните валути с междинен вариант еврото да се ползва като обща разплащателна единица, или път към един  по-обвързан, по-интегриран федералистки съюз с още по-голям и централизиран контрол. Иначе той просто ще се разпадне под растящите си дисбаланси.
 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6905

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 6543

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7839

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 7290

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6965

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6995

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 6784

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6982

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 7166

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 7660

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 7251

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ