18 Юли 2025петък09:45 ч.

Сянката на Китай

/ брой: 145

автор:Юри Михалков

visibility 1897

Има основание да смятаме, че именно тя е изиграла определена роля в споразумението между Тръмп и Юнкер за спиране на търговската война между САЩ и ЕС.
Преди срещата им на 26 юли прогнозите вещаеха провал, а от предварителните изказвания на американския президент и на председателя на Еврокомисията не лъхаше оптимизъм за успешен развой на пазарлъка. Затова и съобщението на двамата след преговорите, че е постигнато споразумение за край на търговския конфликт САЩ-ЕС, прозвуча изненадващо. Да, конфликтът още не е потушен, но Тръмп и Юнкер увериха, че ще го гасят в хода на предстоящите преговори, чиято цел е "нулеви мита, нулеви нетарифни бариери и нулеви субсидии" в търговския обмен, както обяви американският президент. Създаде се също впечатлението, че ЕС като че ли е отстъпил повече, защото нулевите мита май няма да засегнат автомобилния сектор, а европазарът ще трябва да се отвори за американската соя и друга, не само аграрна, продукция от САЩ. Но пък и Тръмп демонстрира готовност да махне обявените мита върху вноса на стоманата и алуминия, които толкова подплашиха ЕС и бяха възприети като обявяване на търговска война.
Защо ли президентът на САЩ направи това, след като страната му ще губи милиарди от митата? Ето точно тук пада сянката на Китай. По принцип Тръмп обяви търговска война и на Пекин. Поднебесната отговаря симетрично - с контрамерки и словесни заплахи. Но има и второ ниво на отговор, което е по-значимо. Както става ясно от медийни публикации (в хонконгския в. "South China Morning Post"), Пекин създава мрежа от търговски съюзи за засилване режима на свободната търговия - по същество срещу Тръмп. И не само че създава, но и се стреми към лидерство в това отношение. Ето, по въпроса той получи подкрепа от БРИКС на срещата й на 25-27 юли в Йоханесбург. Процесът на  Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТЕС), както и други международни организации изцяло застават на страната на Китай срещу обявената от Америка търговска война. Китай котка и по-неразвитите държави, премахвайки митата върху техния внос, и изобщо поощрява вноса с пълни сили. Говори и за премахването на излишните ограничения върху чуждите инвестиции. В изграждането на глобален фронт за свободна търговия Пекин поглежда и към ЕС, и получава - поне на думи - подкрепа.
Америка рискуваше да остане сама срещу този фронт, ако допуснеше към него да мине и Евросъюзът. Да, Вашингтон здраво ще се пазари с Брюксел, но и ще трябва да отстъпва, ако не иска да бъде изолиран и в крайна сметка да загуби войната. А Тръмп - президентските избори през 2020-а.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 2487

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 2463

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 2308

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 2426

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 2271

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 2551

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 2362

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 2230

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ