18 Май 2024събота14:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Свиквайте с наводненията!

/ брой: 31

автор:Светлана Велева

visibility 223

С падналия сняг обстановката в пострадалите от наводненията общини остава критична. Според екоминистър Ивелина Василева предвид климатичните промени ще трябва да свикваме с обилни валежи и наводнения. "Ще има и други екстремни явления като горски пожари, засушаване и ураганни ветрове", казва тя, оставяйки ни в недоумение. Откъде знае министърът за тези неща - някакъв график ли има за случването им, свръхсензитивни възможности ли има, или това е просто признание за пълното безхаберие на държавата?
Василева все пак успокоява, че "има максимално добра координация между отделните звена". Всъщност добра координация означава, освен овладяване на ситуацията, още превенция и контрол. А ако такъв имаше, нямаше да се стига до такива бедствия. Защото дъждовно време от по няколко дни не е някакво страшно климатично явление. Ако всеки път валежи по повече от два дни причиняват скъсване на язовирни стени и наводнения, нещо дълбоко не е наред в държавата. Това е аларма, че никой не контролира водните ресурси и никой не знае в какво състояние са те.
За да се избегнат по-нататъшни трагедии, екоминистерството обяви, че ще даде 120 млн. лева за превенция срещу наводненията. Основно за изграждане на центрове и система за наблюдение на водите в реално време. Това решение се взима 7 месеца след наводненията във Варна, отнели живота на 12 души и оставили десетки без дом.
От какво точно ще ни предпазят камерите по язовирите и пунктовете за наблюдение, ако не са взети други мерки? Не е ясно и защо това ще струва толкова милиони? Наблюдението е последна мярка, след като преди това са отстранени причините - да се почистят речните корита, затлачени с битови и строителни отпадъци, да се проверят язовирите и да се приведат в изправен вид, да се спре незаконното строителство около реките и безогледното изсичане на гори.
Именно намаляването на горите е основната причина за жестоките наводнения. Кметове алармират, че тонове дървесина от Странджа се изнасят с кораби и камиони за Турция и Гърция. Проверки на Държавното горско стопанство обаче показват, че ускореното изсичане на българските гори е напълно законно. Става дума за мащабна, планова и узаконена сеч и това не е местен, а национален проблем, който може да има катастрофални последствия.
Тревожен е и проблемът с активиралите се на много места свлачища. Вилната зона между Балчик и Албена, където потънаха няколко къщи, от години е определена като рискова. Което не пречи на общината да издава разрешителни за строежи точно там. След големите наводнения в региона от местната администрация заявиха, че са необходими около 3 млн. лв. за укрепване на свлачищната зона. Мерки обаче не се взеха - нямало средства. И виновни пак няма, освен времето. Бойко Борисов обобщи: "Наводненията са причинени от големи количества дъжд, не от изпускане на язовири". Проверки показаха обратното - при няколко водоема има скъсване на язовирни стени. За решението на тези проблеми БСП миналата година внесе промени в Закона за горите и за речните корита, но ГЕРБ го отхвърлиха. Какъв тогава е смисълът да се отпускат милиони за наблюдение, щом не се предприемат конкретни действия? Явно затова и ни предупредиха - "Свиквайте с наводненията!"

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1055

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 998

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1045

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1119

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1040

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1152

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1001

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1213

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1148

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 990

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ