19 Май 2024неделя18:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Свеждат науката до лост за икономиката

Сметната палата скри какви пари са окрадени от научния фонд през 2012 г.

/ брой: 198

автор:Велиана Христова

visibility 71

В одит за изпълнението на Националната програма за научни изследвания от 1 август 2011 до 31 декември 2014 г. Сметната палата не посочва изобщо какви пари са окрадени от научния фонд на МОН в скандалната сесия през 2012 г. Няма и предписание МОН да върне тези бюджетни пари във фонда след съдебните дела с фирми, за които и МФ доказа, че неправомерно са източили 7,5 млн. лв. Одитният доклад е 81 страници и в него има всякакви анализи за вузовете и БАН, но липсва каквото и да било за окрадените по времето на първото правителство на ГЕРБ пари.  
Науката в България трябва да служи единствено и само за развитие на икономиката. Това е философията на одитния доклад. Националната стратегия за развитие на научните изследвания бе разработена в МОН при първото правителство на ГЕРБ и приета в НС от тогавашното мнозинство в края на юли 2011 г. Според Сметната палата заради недобра организация, липса на координация и многократна смяна на ръководния състав на водещите структури в системата на МОН не са създадени условия за ефективно изпълнение на националната стратегия. Според одита през инспектираните години МОН е трябвало да изразходва за мерките за науката и за научния фонд общо 190 млн. лв., но от тях били вложени едва 64,5 на сто. Освен това само 6 на сто от тези пари идвали от европейските фондове и това било причина за ниското финансиране на науката у нас, казват от Сметната палата. Не е отбелязан фактът, че публичните разходи за наука в България от държавния бюджет са най-ниските в ЕС като процент от БВП - 0,2% при средно за ЕС 0,7%. Но пък се признава, че темпът на нарастване на разходите за наука и иновации не е достатъчен, за да се изпълнят обещаните цели в сектора за 2020 г. Де факто такова нарастване изобщо няма - инвестициите за наука у нас са замразени и тази година на 0,3% от БВП.
Фонд "Научни изследвания" не е управляван ефективно, констатира за пореден път Сметната палата. Според одита той "не е изпълнил основната си функция - развитие на науката в полза на икономиката". Такава основна функция обаче фондът няма и всъщност конкурсите му през 2012 и 2014 г. са в областта на фундаменталните изследвания, които не са пряко свързани с икономиката. Одитът обаче отбелязва, че няма прозрачност за финансираните проекти и за техните резултати, не се отчита как се използва закупената апаратура по проектите. Просветните министри не са внасяли в МС годишен отчет за научните изследвания и за фонда, а годишните му планове са приемани със закъснение. Няма контрол за изразходваните средства. Няма отчети на МОН как са изпълнявани мерките за научно развитие, а дирекция "Наука" не разполага с тясно специализиран в сектора кадрови състав.
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1352

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1295

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1324

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1443

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1359

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1287

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1559

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1538

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1479

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ