Световният фестивал на анимационния филм с 19-о издание
Най-добрите заглавия в жанра от последната една година ще може да види публиката в морската столица
/ брой: 172
19-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм започва на 6 септември във Варна. В програмата са селектирани най-добрите заглавия в жанра от последната една година, съобщават домакините от Фестивалния и конгресен център.
Отделните панели на форума са късометражна, пълнометражна, студентска, еротична и хорър анимация, както и филми за деца. Еротичната анимация ще бъде представена на 8 септември от 22 ч. в галерия "Графит" с водеща актрисата Христина Джурова и участници Polina, Чавдар Гочев и Цветан Момчилов, а филмите на ужасите са на следващия ден от същия час във ФКЦ.
На церемонията по откриването зрителите ще могат да проследят първата конкурсна програма с късометражни филми, сред които има продукции от Израел, Унгария, Китай, Белгия, Португалия, Нидерландия и Иран.
Фестивалът е богат на съпътстващи събития. В първия ден ще се открият две изложби във фоайетата на ФКЦ. Едната е посветена на 100-годишнината на португалската анимация и показва оригинали на рисунки на някои от най-добрите режисьори. Другата представя работата на студенти от Програма "Анимационно кино" към НБУ с преподавател д-р Пенчо Кунчев. Втора година със свои рисунки участват и студенти от Чешката република.
Майсторски клас в рамките на форума ще проведе Алис Сае, която ще сподели своя опит в създаването на музикални видеоклипове и ще очертае границите между практиката на дизайна и движещите се изображения.
Лекция ще изнесе Жорж Сифианос, преподавател по анимация в Париж, както и в университети в Индия, Корея, Япония и Китай. Той ще говори за постмодернизма и ще анализира как изкуственият интелект допринася за него.
Предвидени са представителни прожекции на творби на членовете на журито на 19-ия анимационен фестивал Раймунд Круме от Германия, Роберт Сова от Полша и испанеца Ноел Палацо, който ще има майсторски клас на форума.
Анимационният фестивал ще предложи панорама в памет на Явор Калъчев и на Пенчо Богданов, от чието рождение се навършват 100 години. Богданов започва работа през 60-те години като асистент на Тодор Динов и Доньо Донев. Дебютира с детския рисуван филм "Ех, ако...", а три години по-късно прави "Веселяци". Създава детските ленти "Бонбон", "Солисти", "Щурчето", "Понеделник, ден за добри дела" и за възрастни "Урок по социология", "Колоната", "Комисия", "Време за обяд", оценени от кинокритиците като социални притчи, в които комизмът често преминава в гротеска. Те донасят на автора редица национални и международни отличия. Богданов работи с аниматорите Иван Богданов и Димитър Томов, с композиторите Георги Генков и Борис Карадимчев.
Форумът ще бъде закрит на 10 септември с награждаване на най-добрите заглавия.