Светът отбеляза за шести път "Часът на Земята"
/ брой: 78
Милиони хора по света изгасиха в събота осветлението за един час в знак на подкрепа на борбата срещу затоплянето на климата. Акцията беше заснета дори от Космоса.
От площад "Тахрир" в Кайро до Емпайър Стейт Билдинг в Ню Йорк хиляди градове в 150 страни и територии загасиха осветлението на паметници и сгради за 60 минути от 20.30 часа местно време.
В Сидни, градът инициатор на тази акция през 2007 г., мостът на залива и прочутата сграда на операта потънаха в мрак, както и повечето небостъргачи на града. Островите Самоа в Тихия океан, както винаги, първи изгасиха светлините, последвани от Нова Зеландия.
Голямата токийска кула спря нощното си осветление след това, но най-високата телекомуникационна кула в света "Небесно дърво" (634 м), която ще бъде открита през май, остана осветена. Небостъргачите в Хонконг и станалите известни по време на Олимпийските игри в Пекин сгради като "Птичето гнездо", както и Великата китайска стена също потънаха в мрак. Във Филипините стотици полицейски комисариати изгасиха осветлението, но не и в килиите, за да не избягат затворниците.
Шестото издание на инициативата посрещна тази година нови участници като Либия, Ирак и Международната космическа станция, която проследи вълната от гасене на светлините по време на обиколката си около Земята. Съоснователят на "Часът на Земята" Тод Сампсън, който ръководеше рекламна компания в Сидни, припомни, че отначало само обитателите на пристанщните квартали на Сидни е трябвало да изгасят лампите. "Никога не бихме могли да предвидим, че това ще добие такъв мащаб", възкликна той.