23 Юли 2025сряда08:06 ч.

Светът на Дора Габе и Йовков в картини

Изложба по повод годишнини на именитите творци показва ХГ Добрич

/ брой: 279

автор:Надежда Ушева

visibility 2833

Изложба по повод 125 години от рождението на Дора Габе и 133 години от рождението на Йордан Йовков е подредена до 30 декември в зали 1 и 5 на Художествена галерия Добрич. В изложбата с творби от фонда на галерията са събрани в живописни платна и графични листи портрети на Йовков и Дора Габе и герои от Йовковия литературен свят. Неизменно присъства и добруджанската равнина, която е вдъхновител на творците.
В залата са внушителните платна на Георги Трифонов "Йовкова Добруджа" и "Антология" I, II и III, населени с персонажи от произведенията на писателя, "Гергана" от Мари-Терез Господинова, "В памет на Й. Йовков" от Елена Ботева. Включени са творбите на добричките художници Никола Г. Даскалов - "Присъствие", "Песен за Добруджа" и на Филип Филипов - "Мелницата в село Мусубей".
В графиката интерес представляват илюстрациите по произведения на Йовков: "Серафим" и "Грешница" от Атанас Василев - рисунки с туш и акварел, големият цикъл гравюри на дърво от Зафир Йончев по "Старопланински легенди" - "На Агликина поляна", "Юнашки глави", "Женда", "Индже", "През чумавото"; офортите на Иван Бочев, графиките по Йовков, изпълнени в "суха игла" от Петър Чуклев, както и рисунките с туш "По жицата" на Симеон Венов и по "Другоселец" на Дечко Тодоров. В портретната галерия се открояват живописните портрети на Й. Йовков от Иван Д. Христов, Генчо Денчев, Милка Пейкова и графичният портрет от Михаил Петков. За разлика от класическия подход при портрета, "В очакване" на Андрей Даниел ни потапя в атмосферата на Йовковия кабинет в един по-необичаен ракурс към писателя. В различна стилистика са портретите на Дора Габе в платната на Пеню Вълчанов и Мария Столарова.
Експозицията се допълва от "Пейзаж" на Светлин Русев и "Добруджанска земя" от Найден Петков - и двата пейзажа са в тъмнокафява гама, наситени и мощни. Тръгвайки от сърцевината на художествената словесност на Габе и Йовков, творците, представени в изложбата чрез живописта и графиката, ни потапят в богатия духовен свят на певците на Добруджа.

Фалшиви сайтове продават скъпи винетки

автор:Дума

visibility 1688

/ брой: 133

Пожари в Киев след руски удар

автор:Дума

visibility 1333

/ брой: 133

Гореща вълна в Европа

автор:Дума

visibility 1707

/ брой: 133

Управляващите в Токио вече нямат мнозинство

автор:Дума

visibility 1829

/ брой: 133

Накратко

автор:Дума

visibility 1542

/ брой: 133

Съчувствие

автор:Таня Глухчева

visibility 1571

/ брой: 133

В разрез със закона

visibility 1766

/ брой: 133

Нужни са промени

visibility 1271

/ брой: 133

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ