30 Април 2024вторник16:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Светът харчи все повече за лекарства

Азия - най-апетитната хапка за фармацевтичната индустрия

/ брой: 60

автор:Аида Паникян

visibility 1561

Глобалните разходи за лекарства ще достигнат почти 1,1 трилиона щатски долара до 2015 година. И все пак темпът на нарастване на тези разходи ще е по-бавен - с 3-6%, в сравнение с темпа на ръст в периода 2005-2010 г., когато е бил 6-2%, сочат прогнозите на анализаторската компания IMS Health.
Очакванията са, че бъдещият растеж ще се влияе от ниските нива на повишаване на лекарствените разходи в САЩ, добре развиващите се фармацевтични пазари в много страни и някои политически мотивирани решения относно здравните системи на отделни държави.
Разходите за някои заболявания ще нарастват с по-бавни темпове, за други - по-рязко.
Очакваните нови медикаменти ще са по-скъпи, но и много по-ефикасни. В същото време генеричните и биоподобните лекарства все по-уверено си пробиват път на фармацевтичния пазар. 
Разбира се фактор за разходите за лекарства са и различните намаления и отстъпки на цените на продуктите си, които предлагат фирмите производителки в различните държави. От 60-65 млрд. долара през 2010 г. тези отстъпки ще нараснат на 65-75 млрд. през 2015 г.

Здравните закони преразпределят пазара

В много голяма степен разходите за лекарства са показател за развитието на здравната система в дадена държава. В същото време влияние върху лекарствените пазари оказват законодателните промени в системите на здравеопазване на отделните страни. През 2010 г. и в САЩ. В страната на неограничените възможности нови 2,5 млн. млади американци (19-25 г.) се сдобиха със здравна застраховка, показва статистика на Белия дом от края на 2011 г., а това ще преразпредели дяловете на лекарствата на свободния аптечен пазар и на плащаните от здравни фондове. Влияние върху лекарствения пазар ще окаже онази част от реформата, която забранява на застрахователите да отказват застраховка поради медицински причини, които вече са налице в момента на сключване на договор с клиента.


Оригиналите и копията

Върху лекарствения пазар несъмнено сериозно влияние ще има отпадането на патентните защити за определени лекарства, както и бързото развитие на биоподобните медикаменти.
Парите, които ще се плащат за оригинални лекарства - и нови, и стари, от държавните бюджети и от пациентите, няма да отбележат голям ръст. Причина за тези прогнози на експертите е, че патентите на много оригинални лекарства падат в периода 2011-2014 година. Това от своя страна ще доведе до ръст в продажбите на генерични лекарства. С около 47 млрд. долара ще нараснат парите, плащани за генерични лекарства в следващите години, което е ръст от около 60% на наличните в момента т. нар. лекарства-копия. Смята се, че здравната система в САЩ например спестява поне 70 млрд. долара в периода 2011-2015 г. "Досега не е имало такива възможности по отношение на потенциалните спестявания", коментира неотдавна Мъри Ейткен, изпълнителен директор на IMS. Вероятно генеричните лекарства ще увеличат пазарния си дял - от 77% от лекарствата по рецепта през първата на половина на 2010 г. до повече от 85% през 2014 година. Именно това е другата характерна особеност на фармацевтичния пазар: прогнозира се почти двоен ръст на дела на генеричните лекарства - от 20 на 39 процента.
Съществуват съществени разлики в цената и достъпа до лекарствени продукти в ЕС. Франция насърчава предписването на генерични медикаменти чрез директни финансови стимули за лекарите, както и чрез специални разяснителни подходи относно интересите на лекарите да изписват генерични лекарства и интересите на пациентите да се лекуват с тях. През 2009 г. в страната беше приета наредба, която задължава общопрактикуващите лекари да изписват минимум 60% генерични лекарства от общия брой рецепти за определени социално значими заболявания. В Белгия определен процент от рецептите, изписвани от общопрактикуващите лекари, трябва да бъде насочен към генерични лекарства с по-достъпни за пациентите цени. Италия и Испания приеха политика на увеличаване на изписването на генерични лекарства и лекарства, чийто патент е паднал, за да бъдат оптимизирани разходите за медикаменти. Със същата цел Китай и Япония правят подобна стъпка.
Биоподобните навлизат с много по-голяма бързина в Германия и в Европа като цяло, отколкото в САЩ, затова и 80% от разходите за тези медикаменти са на Стария континент, показват проучванията на IMS. Очаква се новите биоподобни лекарства да навлязат на американския пазар около 2014 година. Според агенцията за бизнес информация PMR инвестициите във фармацевтичния сектор в Русия ще надхвърлят 1 млрд. долара между 2011 и 2013 г., като основният интерес ще бъде насочен към производството на генерични и биоподобни лекарства. Очаква се пазарът на генерични лекарства да се увеличи с 20% в Русия и 31% в Украйна за всяка година от периода 2011-2013 година. За сравнение продажбите на иновативни лекарства ще нараснат средно с 12% и 14%, съответно в Русия и Украйна, прогнозират още от PMR.
Междувременно ЕК отрече твърденията, че ACTA може да се окаже заплаха за генеричните лекарства. Комисията публикува документа "10 мита за АСТА".  В него е отделено внимание на въпроса с генеричните медикаменти. АСТА не включва клаузи, които могат да окажат директно или индиректно влияние върху законната търговия с генерични лекарства.
През следващите няколко години се очакват на пазара нови продукти за лечение на рак, диабет, тромбози. Друг клон на фармацията, в който откритията няма да са малко, са т. нар. лекарства сираци. Причината е, че медицинската наука открива все повече нови методи на лечение на редките болести. Все пак да не забравяме, че и генетиката набира скорост. Благодарение на генетични изследвания все по-често може да бъде предотвратено раждането на деца с различни малформации и редки болести.

Болести, възрастни хора и продажби на лекарства

Според IMS онкологията ще остане водеща терапевтична категория и през следващите години и разходите за лечение на рака ще нарастват. В световен мащаб разходите за онколекарства в периода 2010-2015 г. ще са между 75 и 80 млрд. долара. Този ръст от 5-8% ще е доста по-бавен в сравнение с периода 2005-2010 година. Една от причините е, че немалка част от оригиналните онколекарства ще бъдат (а някои вече са) заменени от генерични или от биоподобните, чиито ефект е като на оргиналните препарати.
Годишният ръст на разходите за лекарства за астма и за ХОББ също ще се забави и ще е около 2-5% в сравнение с предходния период 2005-2010 г., когато бе 9 процента.
За периода 2010-2015 г. разходите за противодиабетни лекарства ще нараснат между 4 и 7% и то най-вече заради разрастването на разпространението на диабет тип 2 - най-вече в Китай, Индия, Мексико и Бразилия. Причината за увеличаването на тази заболеваемост е в промяната на начина на живот на хората в тези страни. Заради удобството при употреба превес ще имат таблените форми, прогнозират от IMS Health.
Според Global Osteoporosis Market & Drugs Analysis разходите на САЩ за лекарства за остеопороза нарастват от около 5 млрд. за 2010 г. на 16 млрд. долара през 2015 г. Експертите са пресметнали, че след 3 години общият дял на Америка и Китай за медикаменти против чупливи кости ще е 61% на световния фармацевтичен пазар.
Разходите за лекарства в 7 от 20-те терапевтични класа ще намалеят в периода 2010-2015 г., прогнозират от IMS. Ще намалеят разходите за лекарства за липидния баланс с 2 до 5%, като една от причините за това ще е преминаването от оригинални към генерични лекарства.
Глобалните разходи за антибиотици се очаква да достигнат 40,3 млрд. долара до 2015 г., предвиждат от Global Industry Analysts, Inc. Една от причините, заради които анализаторите прогнозират ръст както на търсенето, така и на предлагането на тези медикаменти, са разрастващите се болнични инфекции - 1 на 50 пациенти по света е засегнат от болнична инфекция, а годишно около 90 хил. американци умират от тях. Друга предпоставка за разширяване на този пазар е увеличената продължителност на живота - колкото по-възрастен е човек, толкова по-податлив е на инфекции. Все пак два са ключовите фактора, които оказват огромно влияние върху този пазар - антибиотичната резистентност и генеричното производство, категорични са от Global Industry Analysts. Антибиотичната резистентност чувствително ограничи употребата на антибактериални препарати. В същото време от големите спънки в индустрията е невъзможността да бъде открита съвършено нова молекула на антибиотик - повече от половин век фармацевтичната наука и индустрия само модифицират известните формули. Освен това в следващите 5-7 години ще паднат патентите на антибиотици, произвеждани от фармацевтични гиганти като Астра Зенека, Аббот, Мерк и други. Единствената ниша, за която всеки в индустрията се конкурира, е MRSA (метицилин-резистентни стафилококус ауреус) - основният причинител на вътреболничните инфекции.

География на преразпределението

Съединените щати (следвани от Европа) до момента са най-големият "консуматор" на антибиотици, но се очаква много скоро да поделят преднината си с азиатския пазар, воден от Индия и Китай, убедени са от Global Industry Analysts.  
Делът на САЩ в глобалния разход на средства за лекарства ще спадне от 41% през 2005 г. на 31% през 2015 г., показва анализът на IMS. Докато харчовете на европейските страни, които през 2005 г. бяха в топ 5 и имаха 20-процентен дял, след три години ще спаднат на 13 процента. За сметка на това делът на Китай за 10-годишния период ще се повиши от 12 на 28% и вероятно ще бъде вторият по големина пазар на лекарства към 2015 година. Китай ще надмине Япония и към 2015-а ще стане вторият най-голям пазар на фармацевтични продукти след САЩ. Новата прогноза отразява бързия икономически растеж и стремежа на Пекин да инвестира все повече в сферата на здравеопазването, казва Мъри Ейткен. Изкачването на Китай до номер 2 в списъка може би е изненада за някои, но според Ейткен неговата компания била принудена непрекъснато да сверява данните за страната поради нарастващото търсене на западни лекарства. Според IMS в Китай, който в момента е третият по големина пазар за фармацевтични продукти, продажбите на лекарства ще се увеличат с 25-27% и ще надхвърлят 50 млрд. долара през 2011 г. Продажбите в Европа, САЩ и Япония са в застой поне до края на м. г.
Новите пазари в Азия и Латинска Америка са обект на особено внимание от производителите на лекарства, но с непрекъснато нарастващата си средна класа Китай е една много апетитна хапка.

 Биоподобните лекарства са биологичен продукт, те са подобни на други биологични лекарства, които вече са били разрешени за употреба. Биологичните лекарствени продукти са изработени от живи организми, например бактерии или дрожди. Те могат да съдържат относително малки молекули подобно на инсулина или еритропоетина, или сложни молекули като моноклоналните антитела. Компаниите, произвеждащи биоподобни лекарства, трябва да направят изследвания, които да покажат, че биоподобното лекарство е аналог на референтния продукт и не се различава от него по качество, безопасност и ефективност. Ако информацията за безопасност и ефективност на биоподобното лекарство съвпада с тази за референтния продукт, Европейската агенция по лекарствата издава разрешение за разпространение. След като биоподобните лекарства вече са на пазара, Европейската агенция по лекарствата продължава да следи за тяхната безопасност - правило, което тя прилага по отношение на всички оригинални и генерични медикаменти.


Материалът е подготвен от Аида Паникян по данни на анализаторски компании
Инфограмите са подготвени от авторката по данни на IMS Health

Фалшификации заради министерски пост

автор:Дума

visibility 249

/ брой: 82

Българите намаляват и застаряват

автор:Дума

visibility 270

/ брой: 82

Намаляват и браковете, и разводите

автор:Дума

visibility 273

/ брой: 82

За 9 месеца нищо не е свършено по участъци 7 и 8 на "Хемус"

автор:Дума

visibility 290

/ брой: 82

Пускането на терминала в Александруполис се отлага

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 82

Външният дълг надхвърли 44% от БВП

автор:Дума

visibility 222

/ брой: 82

Терминал 3 на летището ще започне да се строи през 2026 г.

автор:Дума

visibility 284

/ брой: 82

Педро Санчес остава на поста

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 82

В Словения от кенчета правят планински заслони

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 82

Кипър е първенец по депортиране на мигранти

автор:Дума

visibility 279

/ брой: 82

Накратко

автор:Дума

visibility 261

/ брой: 82

Безчинствата на промяната

автор:Александър Симов

visibility 331

/ брой: 82

Медийна несвобода

автор:Йото Пацов

visibility 299

/ брой: 82

Недопустимо разделение в армията*

автор:Евгени Генов

visibility 262

/ брой: 82

Остава ли място за мир?

visibility 244

/ брой: 82

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ