18 Юли 2025петък12:15 ч.

Жители на Маями протестираха заради смъртта на афроамериканеца Данте Райт в Минеаполис. Той бе прострелян по погрешка от полицайка, но трагичният инцидент отново даде повод за демонстраци под лозунга "Животът на чернокожите има значение"...

Свързаха с България взрива в Чехия

Прага отстранява "Росатом" от търга за нов реактор в АЕЦ "Дуковани"

/ брой: 76

автор:Дума

visibility 1213

Експлозията в склада за боеприпаси във Върбетице през 2014 г. е трябвало да стане не на чешка, а на българска територия, съобщи "Дойче Веле", позовавайки се на първия вицепремиер и вътрешен министър Ян Хамачек. По чешката телевизия той заяви, било планирано боеприпасите да се взривят по-късно, след като бъдат транспортирани до България. По данни на разследването, в покупката на боеприпасите е участвал българският търговец на оръжие Емилиян Гебрев. Седмичникът "Респект" твърди, че Гебрев е доставял оръжие в зони на военни конфликти. Както посочват редица медии, боеприпасите, съхранявани в склада, може да са били предназначени за доставки в Украйна или Сирия. Чешкото радио съобщава, че във Върбетице "е избухнало нещо, което Гебрев вече е бил купил и е започнал да изнася". 

По-рано чешкият премиер Андрей Бабиш заяви, че специалните служби са му предоставили недвусмислени доказателства за участието на руски военни разузнавачи в експлозията на боеприпаси в село Върбетице, при което са загинали двама души. Заради случая Прага нареди на 18 служители на руското посолство да напуснат страната.  

САЩ подкрепят Чехия в твърдия й отговор срещу подривните действия на Русия. Трябва да действаме твърдо в отговор на руските действия, които компрометират териториалната цялост, енергийната сигурност или критичната инфраструктура на нашите съюзници и партньори. Това написа в "Туитър" говорителят на Държавния департамент Нед Прайс. 

В отговор Русия обяви 20 служители на чешкото посолство за "персона нон грата". Както посочи по-рано руското МВнР "не може да не се види американска следа в действията на Прага". Министерството подчерта, че решението за експулсиране на руските дипломати е взето "под необосновани и преувеличени доводи" за участието на руските специални служби при инцидента във Върбетица.

В същото време вицепремиерът и министър на промишлеността Карел Хавличек заяви по чешката телевизия, че следващите дни на руската компания "Росатом" ще бъде забранено да участва в търга за изграждането на нов реактор в АЕЦ "Дуковани". Премиерът Бабиш още в неделя се обяви в подкрепа на отстраняването на "Росатом" от търга. От процедурата е изключена и китайска корпорация.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 4

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 3

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 2

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 3

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 19

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 4

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ