20 Ноември 2025четвъртък12:02 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Сварени жаби

/ брой: 22

автор:Юлия Кулинска

visibility 2098

Чували сте за синдрома на сварената жаба, нали? Експериментът може да бъде използван като метафора, демонстрираща привикването на перничани към водния геноцид, в който ги потопи властта. Помните, че в него е използвана жаба, която бива поставена в съд с вода. Водата започва да се загрява и земноводното постепенно се адаптира към по-високите градуси. И в един момент започва да се сварява, без да има възможност да излезе. Което означава, че колкото по-силно е приспана сетивността ни, толкова по-бавно усещаме измамата. 

Мнозина от перничани продължават сляпо да вярват на мъчителите си от ГЕРБ, че наистина ще ги извадят от потопа на безотговорността. А дано, ама надали. Май спасяването на Перник от водната криза продължава да е мираж, въпреки гръмките обещания. Май е мираж и усещането, че е дошло началото на края на бедствието в миньорския град след хвалбите за изграждането на прословутия водопровод, който ще доведе живителната течност до чешмите на граовци.

През последните дни трима министри и столичният кмет се надпреварваха да повтарят като мантра, че всичко е премислено и че това е единственият шанс за Перник. Но малко след това стана ясно, че май всичко е пари. Цената на водопровода скочи екстремно от 25 на 27 милиона. Засега. Никой не е поел ангажимент какво ще се случи и кой ще плати сметката, ако екшънпланът глътне повече парици и един концесионер поиска допълнителните харчове да бъдат покрити. А е почти сигурно, че това ще се случи.

Крехка е радостта на перничани, защото прословутият водопровод няма да напълни "Студена", нито пък ще им осигури вода 24 часа в денонощието. Режимът ще продължи и може да стане по-драстичен. А и не е сигурно дали под напора на водата мрежата в столицата няма да даде фира и тогава... сбогом, язовир "Бели Искър". Столичани ще врътнат кранчето и перничани ще останат с пръст в жадната си уста.

До следващите кабинетни обещания...Или по-скоро до следващите проливни дъждове.

Еврото идва с още два неработни дни

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 218

Има нарушения при всеки трети воден обект по Черноморието

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 218

31 декември и 2 януари ще са неработни дни

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 218

Банкоматите спират за 2-3 часа в нощта на Нова година

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 218

"Лукойл" настоява да продаде международните си активи накуп

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 218

Предлагат таван на публичните разходи през бюджета

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 218

Русия нанесе масиран удар по Западна Украйна

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 218

Саудитска Арабия с нов статут от САЩ

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 218

15 убити при удар на Израел в Ливан

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 218

Принуждават Мадуро да се оттегли

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 218

Две трасета на войната

автор:Юри Михалков

visibility 0

/ брой: 218

Забраните и цензурата

visibility 0

/ брой: 218

Феномен, какъвто световната военна история не познава

visibility 1

/ брой: 218

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ